הרמטכ"ל נזף ברב הצבאי הראשי: קצינים ברבנות הצבאית קיבלו תארים ללא הצדקה

תא"ל רפי פרץ המליץ למועצת הרבנות הראשית להכיר בקצינים ששירתו תחתיו כרבני ערים - אף שהדבר לא נדרש בתפקידם - וכך הצליחו להגדיל את משכורותיהם. לפחות שני קצינים ייאלצו לפרוש

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט החליט היום (חמישי) לנזוף ברב הראשי לצה"ל, תא"ל הרב רפי פרץ, בעקבות הכרה לא מוצדקת בתארים שונים ברבנות הצבאית, שהביאו להגדלת משכורותיהם של קצינים בעשרות אלפי שקלים ללא הצדקה.

בפרשה מעורבים קצינים בכירים ברבנות הצבאית, בהווה ובעבר: אל"מ אורי הורוביץ, לשעבר ראש מטה הרבנות הצבאית כיום ראש מחלקת ביטחון מידע בצה"ל, ורס"ן שרגא דהן, שנחקר אך זוכה. רב נוסף שמעורב בפרשה הוא רס"ן שמשון קליין, רב שילוב החרדים בצה"ל.

הרמטכ"ל איזנקוט והרב הצבאי הראשי פרץ
הרמטכ"ל איזנקוט והרב הצבאי הראשי פרץצילום: אמיל סלמן ועופר וקנין

ל"הארץ" נודע כי בשנים האחרונות כמה קצינים קיבלו תארים של רבני עיר מטעם מועצת הרבנות הראשית לישראל – אף שהדבר לא נדרש מתוקף תפקידיהם הצבאיים. רב עיר הוא תואר רבנות מתקדם, שמותנה לרוב בעמידה בבחינות ברבנות הראשית. באזרחות הוא מאפשר לגשת לשורת תפקידים בכירים שבצדם משכורת נאה - בין היתר להתמנות לרב עיר או להיבחר למועצת הרבנות הראשית. בצבא, רב עיר הוא תואר שניתן במרוצת השנים רק לרבנים בדרגים בכירים, בעיקר רבני הפיקודים, העוסקים באינטנסיביות בסוגיות הלכתיות וחולשים בין היתר על מערכות כשרות גדולות. הקצינים הצליחו להגדיל את משכורותיהם באמצעות התארים, אף שכאמור אלו ניתנו להם ללא הצדקה.

הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, הוא חבר במועצת הרבנות הראשית. לפני כמה שנים הוא היה זה שהביא לפני המועצה את הנושא, והציג המלצות להכיר בקציניו כרבני עיר. ראש מטה הרבנות הצבאית הוא התפקיד הבכיר השני בחיל, והוא מנהלתי במהותו, לא רבני. למרות זאת, ולמרות שמעולם לא שימש כרב פיקוד, הורוביץ זכה בהסמכה לרב עיר בעת שהיה ראש המטה, הודות להמלצות של פרץ. ההכרה הקנתה להורוביץ תגמול נאה במשכורת, שהסתכם בעשרות אלפי שקלים, והוא הוסיף לקבל את תוספת השכר גם כאשר הפסיק את תפקידו ברבנות הצבאית ועבר לשמש בתפקיד בכיר באמ"ן. בנוסף, אמורה ההכרה לאפשר לו להתמודד על תפקידי רבנות בכירים לכשישתחרר.

הרמטכ"ל נזף בפרץ על כך שאישר את הגשת הקצינים לוועדה הקובעת, מבלי שעמדו בקריטריונים הצבאיים הקשורים להכרה בתואר רב עיר. כמן כן הוחלט שהורוביץ, שפנה אל תא"ל פרץ על מנת שימליץ על הכרתו כרב עיר, יפרוש משירות בפברואר 2016. הוא יידרש להחזיר את הכסף שקיבל כתוצאה מההכרה וננזף על ידי ראש אמ"ן. רס"ן דהן, שקיבל גם הוא הכרה כרב עיר, נחקר וזוכה ממעורבות ישירה בפרשה ולא נענש. לפי דובר צה"ל, גם הוא יידרש להשיב את הכסף, אך מקורביו של דהן טענו כי לא התבקש להחזיר שום סכום, כיוון שעבר בהצלחה את מבחני ההסמכה לרב עיר כדת וכדין, בניגוד לאחרים המעורבים בפרשה. לפני כמה שבועות הוארך שירותו של דהן והוא לא יתבקש לפרוש.

ל"הארץ" הגיעו פרוטוקולים של ישיבות מועצת הרבנות הראשית מ-2012 שבהן אושר מתן כושר להורוביץ ולשרגא דהן כרבני עיר. הורביץ נדון בשתי ישיבות, שבראשונה שבהן הגיע הרב פרץ להמליץ על סגנו. מהישיבה השנייה הוא נעדר, ולאחר דיון קצר החליטו הרבנים להעניק להורוביץ את ה"כושר". הרב יעקב רוז'ה ציין את ההמלצה של הרב פרץ ואמר על הורוביץ: "אני מכירו היטב והינו תלמיד חכם וראוי לכושר". הרב יוסף גליקסברג, רבה של גבעתיים, העלה תהייה אם ניתן מבחינה חוקית להסמיך אותו כרב עיר, היות שלא שימש כרב פיקודי ולא עמד בבחינות. בסופו של דבר מחליטה המועצה להעניק להורוביץ תעודת כושר לרב עיר.

כמה חודשים קודם לכן, ביולי 2012, קיימה מועצת הרבנות ישיבה בעניינו של רס"ן שרגא דהן, ובה השתתף הרב פרץ, שהסביר כי המועמד משמש כרב אגף התכנון בצה"ל ולכן ראוי להכרה. גם כאן שאל הרב גליקסברג, יחד עם הרב אברהם יוסף מחולון, אם דהן עומד בקריטריונים, והרב הצבאי הראשי משיב: "לכאורה הוא עומד בכל הקריטריונים ורק התפקיד שלו לא ברור (אם מתאים לקריטריונים; י"א). אני אבדוק את הגדרת תפקידו המדויק אם הוא רב חילי או פיקודי ואעדכן". בסוף הישיבה הוחלט לאשר את מתן הכושר לדהן "בכפוף לתוצאות בדיקת הרב הראשי לצה"ל שאכן... ועונה על הקריטריון לזכאות בתעודה זו".

הרב פרץ לא היה מליץ היושר היחיד על הרבנים הצבאיים. ל"הארץ" נודע כי רס"ן הרב שמשון קליין - חתנו של הרב יונה מצגר, שבשעתו היה הרב הראשי לישראל – היה מעורב בקידום ההכרה בהורוביץ כרב עיר. ככל הידוע, היו קצינים נוספים שקליין סייע להם לקבל את ה"כושר" במועצת הרבנות הראשית בעת שהיתה בראשות חותנו. קליין עצמו, שהתקדם בתקופת הרב פרץ אבל לא הגיע לדרגים הבכירים בחיל, לא הוכר כרב עיר.

לאחרונה פורסם כי רס"ן קליין יפרוש בקרוב משירות. מקורות ברבנות הצבאית קשרו את הפרישה לקיצוצים נרחבים שמתכנן צה"ל, ואולם כעת מתברר כי הפרישה קשורה אף היא לעניין תארי הרבנות. מדובר צה"ל נמסר כי קליין עצמו לא קיבל תואר רב עיר, אולם הוא ניסה להשפיע על הרבנות הראשית בנושא, ולפיכך הוחלט כי ראש אכ"א ינזוף גם בו.

במשך תקופה ארוכה התנהלה חקירת מצ"ח בפרשה, ובמהלכה נחקרו כל הקצינים המעורבים באזהרה. לפני כמה שבועות נערך לקצינים המעורבים שימוע אצל הפרקליט הצבאי הראשי, וזה קבע כי לא יוגשו כתבי אישום בפרשה, ואולם סכומי הכסף ששולמו שלא כדין ייגבו בחזרה, וכן נקבע כי יש לנזוף בשניים מהקצינים.

עו"ד אילן בומבך, שייצג בשימוע את הרב פרץ, אמר ל"הארץ": "הרב הצבאי הראשי לא אחראי למחדל שהיה כאן, וגם התביעה לא טענה שהוא האחראי. הרבצ"ר לא מומחה בקריטריונים ובסך הכל תיאר בפני מועצת הרבנות הראשית את המציאות כפי שהיא, שאל"מ א' משמש כסגנו לכל דבר, ועל סמך זה ניתן לו ה'כושר'. בוודאי ובוודאי שלא מדובר פה בפגיעה בטוהר המידות מצד הרב פרץ". עוד אמר בומבך: "הנזיפה בתיק הזה היתה מיותרת לחלוטין, אבל אם כבר לנזוף אז במי שנהנה מהתואר, או במועצת הרבנות הראשית שקיבלה מידע נכון ומהימן מהרב פרץ, ובכל זאת פעלה בניגוד לקריטריונים שלה".

תארי רבנות שימשו בעבר באופן נרחב להגדלת משכורות במשטרה, בצבא ובשירות המדינה. תיק פלילי גדול שעסק בזיופי תארים של רבנים, לצורך הגדלת משכורות, הגיע לבית המשפט והסתיים בהרשעה של שורת נאשמים ב-2014. בצבא מדגישים כי הפרשה הנוכחית אינה נוגעת בפלילים שכן כל המעורבים בה הם אכן רבנים. "אין פה הליך פלילי, אבל זה תוספת של עשרות אלפי שקלים. תפקיד ראש מטה הרבנות אינו מזכה בתואר רב עיר - והכסף הזה צריך להיות מוחזר למערכת", אמר קצין בכיר ששוחח עם כתבים בנושא. 

בעיתוי מקרי, נשלחה היום לשר הביטחון עצומה שעליה חתומים 160 רבנים מהציונות הדתית הקוראת לו להימנע מהקיצוץ המתוכן ברבנות הצבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ