ארבעה חיילי גדוד "נצח יהודה" מואשמים בהתעללות חמורה בעצירים פלסטינים

לפי כתב האישום, החיילים חשמלו עציר, כשהוא אזוק, עיניו מכוסות והוא מתחנן על נפשו, ותיעדו את ההתעללות. עציר אחר הוכה באגרפים. כתב אישום נוסף צפוי להיות מוגש ביום ראשון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים21
גילי כהן
גילי כהן

כתבי אישום הוגשו היום (חמישי) נגד ארבעה חיילים מגדוד "נצח יהודה" (הנח"ל החרדי) בגין התעללות חמורה בעצירים פלסטינים בכמה מקרים שונים. באחד המקרים מואשמים החיילים כי חשמלו עציר באמצעות מכשיר רפואי ותיעדו את המעשה בטלפון סלולארי. בחקירתו אמר אחד החיילים כי פעל "מתוך עצבים על גל הפיגועים". תחילה חשדו במצ"ח כי , אך במהלך החקירה הסתבר כי מדובר בכמה תקריות וביותר משלושה מעורבים. כתב אישום נוסף בפרשה צפוי להיות מוגש ביום ראשון.

בליל ה-7 באוקטובר עצר כוח מגדוד נצח יהודה פלסטיני מהכפר סאפרין ולקח אותו למוצב חרמש, בו מוצב הגדוד. שם, לפי כתב האישום שהוגש היום, הכה אחד החיילים, א', את הפלסטיני, יחד עם חיילים אחרים. א' בעט בעציר, דרך על רגליו, והכה אותו בראשו, כל זאת כאשר הפלסטיני אזוק ועיניו מכוסות. לאחר מכן חיבר חייל אחר, שנגדו יוגש כתב אישום ביום ראשון, מכשיר חשמלי לצווארו של העציר. א' צילם את הנעשה באמצעות טלפון סלולארי. לפי האישום, החיילים חיברו אלקטרודות לצווארו של הפלסטיני ואף הגבירו את עוצמת הזרם החשמלי בעוד העציר מתחנן שיפסיקו. כתב האישום נגד א' מייחס לו כמה עבירות של התעללות בנסיבות מחמירות. בחקירתו אמר החייל כי ביצע את המעשים "מתוך עצבים על גל הפיגועים".

זה לא היה המקרה היחיד לאחרונה בו התעללו חיילי "נצח יהודה" בעצירים פלסטינים. שבוע לאחר מכן, כאשר נעצר פלסטיני תושב הכפר ג'בע, הם הכו אותו קשות. אחד החיילים, ד', מואשם שבעט ברגליו של העציר והכה אותו בראשו בזמן שחיילים ליוו אותו לחדר השירותים. א' מואשם כי בעט גם בעציר הזה, כל זאת כשהפלסטיני אזוק ועיניו מכוסות. כמה שעות לאחר מכן הכה א' את הפלסטיני פעם נוספת, "ללא הצדקה", כך לפי התובעת הצבאית סגן בר סיוון. כאשר בהמשך החל ש', חייל נוסף בגדוד, להדק את נעילת האזיקון על ידיו של העציר, פנה אליו מפקדו ושאל "למה הוא מתנהג כמו חיה". לפי כתב האישום, ש' השיב לו: "המרחם על אכזרים סופו להתאכזר".

במהלך חקירת הפרשה התברר כי ישנו מקרה נוסף בגדוד בו עציר פלסטיני הוכה על ידי חייל. בכתב האישום שהוגש כנגד ס', נכתב כי לאחר מעצרו של פלסטיני מהכפר עתיל, הכה אותו החייל באגרופים. גם ס' מואשם בהתעללות בנסיבות מחמירות.

בדיון בבית הדין הצבאי בעניינם של הארבעה הוחלט לשחרר שניים מחיילי הגדוד שהיו עצורים במשך שבוע במסגרת חקירת הפרשה. סרן עו"ד עומר קנובלר וסרן עו"ד מור ימין, נציגיו של אחד החיילים ששוחררו, שטענו במשך תקופת מעצרו כי אין כל בסיס לחשדות נגדו, בירכו היום על ההחלטה ומצפים לסגירת התיק נגדו.

מעצרם של ארבעת החיילים, שנגדם הוגש כתב אישום, הוארך עד יום ראשון. עורך הדין חי הבר, המייצג חמישה מבין המעורבים בפרשה מטעם ארגון "חוננו", אמר כי "בתום דיון ארוך, שנערך בבית הדין לגבי הראיות, מצטיירת תמונה כי אין כאן כל פרשייה, בוודאי לא התעללות". הבר הוסיף: "יש לזכור כי מדובר בלוחמים מצטיינים, ללא עבר פלילי, אשר ודאי לא התנהגו בצורה אלימה ופורצת גבולות כלפי מחבלים פלסטינים. אם היתה חריגה כלשהי בנהלים, במקום להגיש כנגדם כתבי אישום, שהינם הליך פלילי בעל השלכות מרחיקות לכת, ראוי היה להסתפק בבירור העניין באמצעות העמדתם לדין משמעתי - זה היה דבר מאוזן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ