הפלסטינים: תינוק בן שמונה חודשים מת משאיפת גז מדמיע בעימותים ליד בית לחם

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על יותר מ-30 פצועים בעימותים בגדה. עשרות פלסטינים נפגעו מירי כדורי גומי וגז מדמיע ליד גדר הרצועה. ג'יפ מג"ב דרס פלסטיני שיידה אבן בשוטר ליד רמאללה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות פלסטינים נפצעו אתמול (שישי) בעימותים עם כוחות הביטחון ברחבי הגדה המערבית וגבול רצועת עזה בתום תפילות יום השישי. לפי מקורות פלסטיניים, תינוק בן שמונה חודשים מת משאיפת גז מדמיע בעימותים בכפר בית פג'אר מדרום לבית לחם. מוקדם יותר אתמול נדרס ונפצע פלסטיני ליד רמאללה על ידי ג'יפ של משמר הגבול, לאחר שיידה אבן מטווח קצר לעבר שוטר, כפי שעולה מסרטון שתיעד את התקרית. עוד קודם מסר משמר הגבול כי הפלסטיני ניסה לדקור את השוטר. 

לפי משרד הבריאות הפלסטיני, התינוק, מוחמד פייסל ת'ואבתה, נחנק משאיפת גז מדמיע שירו חיילים לעבר בתים במהלך עימותים בכפר. התינוק סבל ממצוקה קשה כתוצאה מהגז ופונה לבית החולים בבית לחם, ושם נקבע מותו.

בצה"ל סבורים כי אין קשר בין מותו של התינוק הפלסטיני לפעילות הצבא באזור. לטענת הכוח שהיה במקום, אלו לא ירו רימוני גז בקרבת הבית. עוד טען הכוח כי זיהה במהלך העימותים כמה אנשים הצופים לעבר מוקד ההפגנה כשהם מחוץ לבית. על כן, הם סבורים, לא סביר כי ירי הגז היה משמעותי באזור בית המשפחה. גורם צבאי טען כי התינוק עצמו, כך על פי עדויות בני משפחתו, סבל ממום מולד.

מדובר צה"ל נמסר כי "במהלך הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית שאירעה אתמול, במרחב אזור התעשייה בכניסה המערבית לכפר בית פג'אר, עשרות פלסטינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים וגולות לעבר כוחות צה"ל אשר פעלו במקום על מנת למנוע את הגעת מפרי הסדר לכיוון היישוב מגדל עוז. הכוחות הדפו את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות וכן בירי גומי ורוגר לעבר מסיתים מרכזיים. הטענה הפלסטינית על מות תינוק כתוצאה משאיפת גז לפיזור הפגנות במהלך הפרת הסדר מוכרת ונבדקה לעומק. מתחקיר שנערך עולה כי לא נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות בכינון ישיר לעבר בית משפחת ת'ואבתה. השימוש ברימוני הגז נעשה במרחק של כמה עשרות מטרים מבית המשפחה, לעבר מפרי הסדר אשר חסמו בסלעים את ציר התנועה המרכזי. לאור ממצאי התחקירים - המבצעי והרפואי, בצה"ל סבורים כי לא קיים קשר ישיר בין פעילות צה״ל במקום לבין מותו הטראגי של התינוק הפלסטיני".

זמן קצר לאחר סיום תפילות יום השישי הגיעו אתמול עשרות צעירים פלסטינים למחסומים באזור חברון, קלקיליה, בית לחם ובית אומר והחלו ליידות אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל. הפלגים הפלסטיניים הכריזו על יום תמיכה בחברון שהוגדרה "בירת הזעם של הפלסטינים". משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי יותר מ-30 בני אדם נפצעו בעימותים ברחבי הגדה.

בגבול רצועת עזה נפצעו ברגליהם עשרה פלסטינים מירי של כוחות צה"ל במהלך עימותים שאירעו אתמול אחר הצהריים באזור מחסום ארז, נחל עוז ואל-בורייג'. מקורות פלסטיניים דיווחו על עשרות נפגעים מירי כדורי גומי וגז מדמיע בכמה מוקדים לאורך הגדר. רובם נפצעו קל. 

בעימותים סמוך לאוגדת איו"ש, ליד רמאללה, נפצעו אתמול שני פלסטינים שניסו לתקוף שוטרי מג"ב. צעיר פלסטיני שניסה ליידות בקבוק תבערה נורה בידי הכוח וטופל על ידי חובשי היחידה. זמן קצר לאחר מכן יידה צעיר נוסף אבן לעבר שוטר מטווח קצר והחל לברוח, כפי שעולה מסרטון המתעד את התקרית. מפקד הצוות הורה לנהג הג'יפ לרדוף אחר הצעיר וזה דרס אותו. ברגעים שלאחר מכן מנעו הכוחות מגורמי רפואה פלסטיניים לטפל בו. ממשמר הגבול נמסר כי הצעיר ניסה לדקור את אחד השוטרים. הכוחות השתמשו גם באמצעים לפיזור הפגנות כמו רימוני גז. לא היו נפגעים ישראלים בתקריות השונות.

מוקדם יותר אתמול נדקר אזרח אמריקאי בידי מחבל פלסטיני בדרך בר לב, סמוך לתחנת הרכבת הקלה שליד גבעת התחמושת בירושלים. המחבל, בן 26 מהכפר עקב שבמזרח העיר, דקר את האיש, בן 22, בפלג גופו העליון וניסה לדקור עובר אורח נוסף אך ללא הצלחה. לפי המשטרה ירו כוחות הביטחון עשרות קליעים לעבר המחבל. הוא נפצע אנוש ומאוחר יותר מת מפצעיו בבית חולים. מהירי הזה נפצע גם אזרח ישראלי בן 20 שפונה לבית החולים כשהוא פצוע באורח בינוני, עם פגיעת קליע בפלג גופו התחתון.

זמן קצר קודם לכן אירע פיגוע דקירה בגדה. שני מחבלים פלסטינים ניסו לדקור לוחמי משמר הגבול שעמדו במחסום בצומת תפוח. המחבלים נורו בידי אחת השוטרות במקום, אחד מהם נהרג והשני במצב קשה. שוטר מג"ב נפצע באורח קל וטופל במקום. ההרוג, קאסם סבאענה, בן 20 מג'נין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ