ישראל החזירה לרשות שבע גופות מחבלים ונערכת להעברת נוספות

בין היתר נמסרו גופותיהן של שתי פלסטיניות שנורו לאחר שדקרו או ניסו לדקור אנשי כוחות הביטחון. העברת הגופות התבצעה חרף החלטת הקבינט בנושא

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

במערכת הביטחון נערכים להעברת גופות מחבלים נוספות לרשות הפלסטינית הלילה (שבת), לאחר שאתמול מסרה ישראל לרשות גופות של שבעה מחבלים. תחילה תוכננה העברתן של ארבע גופות, אך הערב אמרו בצה"ל כי ייתכן שמסביות טכניות יועברו שתיים בלבד.

לדברי מקור במערכת הביטחון, העברת הגופות נעשתה תוך כדי הסכמה כי לא ייערכו הלוויות המוניות, מתוך חשש שאלו יביאו להתססה נוספת בגדה. למרות זאת, נערכה היום הלוויה המונית למחבלים, שכללה לאחריה עימותים עם כוחות הביטחון. לדברי המקור, בכך חרגו הפלסטינים מההסכמה ועל כן הגופות שיועברו הלילה צפויות להיות של תושבי כפרים פלסטינים ולא העיר חברון עצמה. בצה"ל לא מסרו מי מבין המפגעים יועברו לקבורה ברשות הפלסטינית. 

אנשי ביטחון של הרשות הפלסטינית נושאים גופות מחבלים שהוחזרו על ידי ישראל, הערב בחברון

בדובר צה"ל אישרו כי בהתאם להחלטה מדינית שהתקבלה, הועברו גופותיהם של שבעה מחבלים דרך מעבר תרקומיא שבחברון. לפי דיווחים פלסטינים, מדובר בין השאר בשתי נשים שביצעו פיגועי דקירה או עמדו לדקור את אנשי כוחות הביטחון. כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי בחברון נערכים לקראת עריכת הלוויות למחבלים.

לדברי המקור, בישראל סיכמו עם אנשי הרשות הפלסטינית כי העברת הגופות תתבצע בתנאי שלא יתקיימו הלוויות המוניות לאותם מחבלים, ובנוכחות מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. מועד העברת הגופות נבחר בכוונה תחילה בשעות הערב, ולא בשעות הצהריים, כדי שהעברת הגופות לא תיצור עימותים נוספים בגדה.

כרזה בחברון למען שחרור גופתה של דאניא ארשיד, אתמול

העברת הגופות התבצעה חרף החלטת הקבינט בנושא. עם זאת, לדברי המקור חלו שינויים בדעת המערכת הביטחונית בימים האחרונים בנושא זה. לדבריו, עמדת אנשי הביטחון המקצועית היא כי הגופות מהוות "נטל ולא נכס", הן מבחינת הצורך לשמור עליהן או אף לקבור אותן, והן כי הותרתן בידי ישראל רק מעוררת הפגנות נוספות. בחברון כבר החלו בימים האחרונים הפגנות ומחאות בעניין זה, מול משרדי הצלב האדום, בדרישה לשחרר את הגופות. 

מוקדם יותר הודיע מושל מחוז חברון כאמל חמיד כי ישראל החליטה להחזיר הערב חמש גופות של מחבלים למשפחותיהם. לפי חמיד, מדובר בגופותיהם של שלושה קטינים ושתי נשים המוחזקות זה כמה ימים. ההחלטה התקבלה בעקבות התערבות גורמים בינלאומיים והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בין המחבלים שגופותיהם הוחזרו: ביאן אלעסילי ודאניא ארשיד, חוסאם ובשאר אלג'עברי וטארק אנתשה.

אלעסילי נורתה למוות לפני כשבועיים על ידי כוח צה"ל לאחר שדקרה ופצעה קל חיילת במחסום בקרית ארבע. חוסאם ובשאר אלג'עברי נורו למוות לפני עשרה ימים, לאחר שאחד מהם דקר ופצע קל חייל במחסום הבית האדום בחברון.

אלפים התאספו היום בחברון לקראת קבלת הגופות. הלוויותיהם של המחבלים צפויות להיערך מחר בבוקר בעיר. בחברון נערכות זה כמה ימים תהלוכות והפגנות שבהן משתתפים נכבדי העיר ונציגי המשפחות בדרישה להחזיר את הגופות. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ