נהגים בקו אוטובוס לאריאל מסרבים להעלות נוסעים פלסטינים

לפי תחקיר ערוץ 10, נהגים בקו 286 של חברת אפיקים שאלו נוסעים אם ברשותם תעודת זהות כחולה. מי שהשיב בשלילה נשלח לקו אחר. אפיקים: אין זו מדיניות החברה, הנהגים פועלים על דעת עצמם

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נהגי אוטובוס בקו 286 של חברת "אפיקים", הנוסע מהתחנה המרכזית בתל אביב לאריאל, סירבו להעלות נוסעים פלסטינים. כך עולה מתחקיר שפורסם הערב (שישי) בערוץ 10. אף ששר הביטחון משה יעלון הורה השנה להקפיא את התוכנית להנהגת הפרדה בקווים ציבוריים בגדה, מעדויות בשטח עולה כי נהגים בקו סירבו להעלות נוסעים שאינם מחזיקים בתעודת זהות כחולה.

בתחקיר תועדו נהגים בחברה שואלים נוסעים אם ברשותם תעודת זהות ישראלית. אלה שהשיבו בשלילה נשלחו לקו אחר. "יש תעודה כחולה? לא? למטה, לקו 386. יקירי, זה לא משנה. יש תעודה כחולה, נוסעים. אל תנהל שיחה. אני לא מנהל משא ומתן. אין תעודה כחולה, קו 386 לוקח לתפוח. נקודה", כך נשמע אומר אחד הנהגים בקו. "חשבתי לרגע שהשוטר מחייב אותי להעלות אותם. נבהלתי", סיפר נהג אחר שחשב שנתפס מסרב להעלות פלסטיני לאוטובוס.

נוסעים עולים לאוטובוס בקו 286 של חברת אפיקים, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

בחודש מאי החליטו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויעלון על הקפאת תוכנית להפרדת פלסטינים ויהודים בתחבורה הציבורית בגדה המערבית. ההחלטה על הקפאת התוכנית התקבלה נוכח ביקורת חריפה על המהלך. 

חברת "אפיקים" מסרה בתגובה לערוץ 10 כי הנהגים פועלים על דעת עצמם וכי היוזמה מנוגדת למדיניות החברה. "אם נהג לא העלה נוסע יהודי או ערבי הוא עובד באופן מוחלט בניגוד להנחיות של החברה ובניגוד להנחיות משרד התחבורה. אנחנו נטפל בכל נהג בשיא החומרה. בעבר פיטרנו נהגים במצבים ביטחוניים רגישים", נמסר. בן-חור אחוות, מנכ"ל החברה, אמר כי "כל מי שרוצה לנסוע באוטובוס רשאי לנסוע באוטובוס ללא קשר לזהותו. הנהגים שלנו מונחים בעניין הזה ומעלים את כלל הנוסעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ