השרים צפויים להאריך את האישור לעכב הבאת חשודים בטרור להארכת מעצר

הוראת השעה מאפשרת לשב"כ לדחות הבאת חשוד בעבירות טרור לבית המשפט עד 96 שעות מרגע מעצרו, ולעתים גם שלא בנוכחותו. השב"כ השתמש בנוהל פעמיים במחצית הראשונה של השנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת השרים לחקיקה תתבקש לאשר מחר (ראשון) את הארכת הוראת השעה השנויה במחלוקת, שמאפשרת לשירות הביטחון הכללי (השב"כ) ולמשטרה לעכב הבאת חשוד בעבירות טרור לבית המשפט עד 96 שעות מרגע מעצרו - במקום 48 שעות לכל היותר, כפי שמתיר החוק. הוראת השעה מסמיכה את בית המשפט, במקרים מסוימים, להאריך מעצר חשוד גם שלא בנוכחותו.

מנתונים שהעביר השב"כ לכנסת, והגיעו לידי "הארץ", עולה כי במחצית הראשונה של השנה חקר השב"כ 165 חשודים בטרור, אך הפעיל את הנוהל כנגד שלושה מבין הנחקרים בלבד. במקביל, השב"כ ניצל נוהל אחר כדי להאריך מעצר של שני חשודים נוספים לתקופת חקירה שעלתה על 30 יום: מעצרו של החשוד הראשון נמשך 42 ימים, ושל השני 41 ימים. השב"כ עדיין לא העביר לכנסת נתונים על מעצר חשודים בטרור בחודשים האחרונים בהם התחדשו פיגועי הסכינים והעימותים האלימים במזרח ירושלים.

הוראת השעה נחקקה לראשונה ב-2006, לאחר ההתנתקות, והוארכה מאז מדי שנתיים בעקבות כשלונה המתמשך של הכנסת להשלים את חקיקת חוק הטרור שאמור להסדיר את הנושא באופן קבוע.

מאז נחקקה הוראת השעה העביר השב"כ דיווחים סדירים לכנסת, על פיהם הארגון כמעט שלא עושה שימוש בסמכויות החוק - אך הוא מבקש לשמר לעצמו את היכולת להתמיד בחקירת חשודים בטרור למקרים חריגים.

המכון הישראלי לדמוקרטיה העביר בסוף השבוע חוות דעת לשרים, הטוענת לפגמים קשים בהוראת השעה ומבקשים מהם להתנגד לה. בחוות הדעת, עליה חתומים פרופ' מרדכי קרמניצר ועו"ד לינא סאבא, נטען כי מדובר בהצעה הפוגעת בזכות הבסיסית ביותר של עצור להליך הוגן ובמתווה הנוגד את רוח פסיקת בג"ץ בנושא. פסיקה זאת קבעה כי יש חשיבות לביקורת שיפוטית רציפה על הליך המעצר על מנת לשמור על זכויות העצור, בייחוד בעבירות ביטחון בהן נשללות ממנו זכויות נוספות וניתן להפעיל כלפיו אמצעים רבים יותר מאשר כלפי עצורים בעבירות אחרות.

גם חברי כנסת מהאגף השמאלי התנגדו עד היום להארכת תוקפה של הוראת השעה, בנימוק כי הוא מפר זכויות אדם ומקל על ארגוני הביטחון לנהוג בחוסר שקיפות בניהול חקירות רגישות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ