אזרח ישראלי הורשע לראשונה בייצוא ביטחוני בלא היתר ממשרד הביטחון

בית המשפט קבע כי האיש ביצע במשך שנים מאות עסקאות למכירת מכשירי קשר מעודפי צה"ל באתר המכירות E–bay, ללא כל פיקוח. חוק הפיקוח תקף מ-2007, אך עד כה לא הוגש לפיו כתב אישום

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך של אתר E-Bay, שבו נראה מכשיר קשר מוצג למכירה
מכשירי קשר מוצעים למכירה באתר E-Bay. המורשע לא ידע מיהם רוכשי המכשיריםצילום: צילום מסך אי ביי

אזרח ישראלי, שמכר בלא היתר מכשירי קשר מעודפי צה"ל — חלקם מוצפנים — ללקוחות בחו"ל, נדון באחרונה בעסקת טיעון לעונש של ארבעה וחצי חודשי מאסר בפועל, שירוצו בעבודות שירות. זהו המקרה הראשון שבו מוגש כתב אישום ומורשע אדם על פי חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני, שנכנס לתוקף כבר לפני קרוב לשמונה שנים.

האיש, תושב רחובות, הוא הנדסאי אלקטרוניקה, ששירת בעבר בחיל הקשר ועבד בעבר בחברה המייצרת מכשירי קשר. במשך תשע שנים, בין 2004 ל-2013, הוא רכש באופן עצמאי מספר רב של מכשירי קשר וחלקי מכשירים, מקבלנים שעבדו עם משרד הביטחון ועם חברת תדיראן, יצרנית מכשירי הקשר, והופקדו על גריטה והשמדה של מכשירים שיצאו משירות.

חלק מהמכשירים היו מיושנים מאוד - כמו מ"ק 77, מכשיר הקשר הצבאי הנישא שהיה בשימוש צה"ל במשך עשרות שנים. אך הוא רכש גם מכשירים מדגמים מתקדמים יותר, ובהם מ"ק 710, הכולל אמצעים טכנולוגיים המאפשרים גם יכולת שידור והצפנת תדרים מתקדמת. משרד הביטחון מקיים כיום בדיקה כדי לברר באילו נסיבות רכש האיש את המכשירים.

חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני נכנס לתוקף בדצמבר 2007 והחליף את צו הפיקוח, שהיה נהוג קודם לכן, במטרה לאפשר טיפול צמוד ונוקשה יותר בעבירות על כללי הייצוא הביטחוני. בהתאם לחוק, הוקם אגף לפיקוח על היצוא במשרד הביטחון. הצעדים נעשו לאחר משבר חמור ביחסים בין ישראל לארצות הברית, בשל הניסיון הישראלי לייצא מערכות מוטסות לשליטה והתרעה מוקדמת (ה"פאלקון") לסין, שנעשה בלא אישור אמריקאי. אולם, עד למקרה הנוכחי לא הוגש כתב אישום נגד מי שעברו על החוק החדש.

על-פי החוק, אדם או חברה שמבקשים למכור נשק לחו"ל נדרשים בשלב ראשון וכתנאי סף לייצוא עתידי לקבל רישיון שיווק ממשרד הביטחון — לביצוע פעילות לקידום עסקאות ייצוא ביטחוני. בשלב שני, נדרש האדם או החברה לקבל ממשרד הביטחון רישיון ייצוא. בכתב האישום טענה הפרקליטות, כי הנאשם פעל בלא קבלת שני הרישיונות וכי הוא ידע שהציוד שרכש מהקבלנים נועד לשימוש צבאי וחלקו שימש את צה"ל. הוא גם ידע כי הציוד נועד להשמדה.

הנאשם החזיק מאות מכשירי קשר מסוגים שונים והחליט לתקנם, כדי למכור אותם במחיר גבוה, במקום להשמידם. הפרקליטות טענה כי במשך כשש שנים הנאשם ביצע מאות עסקות למכירת הציוד לחו"ל, בלי שהיו בידיו רישיון שיווק ויצוא הנדרשים לפי החוק. העסקאות, בשווי כולל של כ-200 אלף דולר לפחות, נעשו באמצעות אתר המכירות המקוון E–bay, בלא שום פיקוח של משרד הביטחון ובלי שהנאשם יודע מיהם רוכשי המכשירים. במרבית העסקאות, מילא האיש פרטים כוזבים בתעודות המשלוח ובהצהרת המכס, כדי להציג לרשויות את המשלוח כמתנה, במחיר זול בהרבה מזה ששולם בפועל. הפרשה נחשפה על ידי יחידת החקירות של הממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב).

בכתב האישום נטען כי חלק מהמכשירים שנמכרו היו בעלי יכולת הצפנת תדרים מתקדמת וכי במעשיו מנע הנאשם ממערכת הביטחון לגלות מי הם "משתמשי הקצה" של הציוד שנמכר בעסקאות. בכך, נטען, "חשף הנאשם את צה"ל לסיכון ביטחוני וסיכן אינטרסים חיוניים של מדינת ישראל, את קשרי החוץ שלה ואת התחייבויותיה הבינלאומיות". הנאשם הורשע על-פי הודאתו בעבירה על שני סעיפים בחוק הפיקוח.

סגנית נשיא בית המשפט השלום ברחובות, עינת רון, קיבלה את הסדר הטיעון בין הצדדים, שכלל גם קנס בסך 70 אלף שקל שישלם הנאשם. העונש המירבי על ייצוא ביטחוני ללא קבלת היתר הוא שלוש שנות מאסר. לדברי השופטת, היא הקלה בעונשו של המורשע כיוון שמדובר בגזר הדין הראשון שנפסק על עבירה מאז חקיקת החוק בנושא. הנאשם יתחיל לרצות את עבודות השירות שנגזרו עליו בעוד יומיים. הפרקליטות יוצגה בדיון על ידי עורכי הדין יוחאי בן שמואל וניר וינטרוב. הנאשם יוצג על ידי עורכי הדין עידן דביר ועודד סבוראי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ