ראש אמ"ן: אנו במלחמה טכנולוגית עם איראן, והם מצמצמים פערים

האלוף הרצי הלוי אמר בהרצאה סגורה בשבוע שעבר כי סרטוני פיגועי הדקירה שמופצים ברשתות החברתיות יצרו חרדה שאם היתה קיימת ב-1948, ישראל לא היתה מנצחת במלחמת העצמאות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים176
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש אגף המודיעין בצה"ל האלוף הרצי הלוי אמר בהרצאה סגורה ביום חמישי כי ישראל ואיראן נמצאות כבר היום במלחמה טכנולוגית, שבה הרפובליקה האיסלאמית מצמצמת במהירות את היתרון האיכותי שיש לישראל עליה. הלוי התייחס לגל הטרור האחרון ואמר כי שהופצו ברשתות החברתיות יצרו חרדה שאם היתה קיימת ב-1948, ישראל לא היתה מנצחת במלחמת העצמאות. ראש אמ"ן חשף עוד כי בתקופה האחרונה ביטל מבצע של אמ"ן ברגע האחרון בגלל מכתב ששלח אליו קצין זוטר ב-8200.

הלוי אמר את הדברים בהרצאה שנשא ביום חמישי בערב בפני כמה עשרות תורמים ואנשי סגל של המכללה למנהל בבנק רוטשילד בתל אביב. מדובר היה באירוע חריג מאוד ביחס להלוי, שבניגוד לקודמו בתפקיד אביב כוכבי, שמר בשנה האחרונה מאז נכנס לתפקידו על פרופיל תקשורתי וציבורי נמוך ביותר. הלוי לא נכנס בדבריו לעומק הערכת המודיעין של אמ"ן, אולם סיפק אמירות מעניינות שחלקן אינן נשמעות בפומבי מצד קצינים בכירים בצה"ל.

ראש אמ"ן הרצי הלוי

למרות שראש אמ"ן מיעט להתייחס להערכות מודיעין במשך ההרצאה, אחד הנושאים היחידים אותם כן הזכיר היה העימות עם איראן. "תשאלו אותי האם תהיה לנו מלחמה עם איראן ב-10 השנים הקרובות? אני אענה לכם תשובה מפתיעה - יש לנו מלחמה עם איראן", אמר הלוי, "יש לנו מלחמה טכנולוגית עם איראן. המהנדסים שלנו נלחמים במהנדסים איראנים - היום. וזה יילך ויהיה יותר משמעותי". 

הלוי ציין כי הקרב הטכנולוגי בין ישראל לאיראן הוא על מודיעין, על אמצעי הלחימה שבידי כל צד ועל היכולות הצבאיות. הוא סיפק הערכה פסימית לגבי המגמה של אותה מלחמה טכנולוגית. "יש לנו היום יתרון", אמר ראש אמ"ן, "אך איראן הולכת וסוגרת אותו. מאז 1979 – המהפכה באיראן - כמות האוניברסיטאות והסטודנטים באיראן עלתה פי 20. אנחנו פי שלושה וחצי. יש לנו כבר מלחמה טכנולוגית עם איראן, שהיא מלחמה מאוד חשובה".

חיילים איראניים מפעילים כטב"מ פרסי בתרגיל צבאי, בשנה שעברה
חיילים איראניים מפעילים כטב"מ פרסי בתרגיל צבאי, בשנה שעברהצילום: אי־אף־פי

ראש אמ"ן התייחס בהרצאתו לגל הטרור האחרון ברחבי ישראל, כאשר הזכיר את השוני בין מלחמות העבר שהתנהלו בעיקר בחזית, לבין המלחמות היום שבהן העורף סופג פגיעות קשות. "המלחמה הבאה תהיה הרבה יותר קשה בעורף", אמר הלוי, "במלחמת יום כיפור היה הרוג אחד בעורף. טיל פרוג שפגע ברמת דוד במגורי הטייסים. זה היה ההרוג היחיד בעורף. כל השאר צבא". 

הלוי ציין כי אחת הסוגיות המרכזיות במלחמה כיום היא התודעה. כדי להדגיש את חשיבות התודעה הוא השווה בין מלחמת העצמאות לבין גל הטרור הנוכחי. "זה כבר לא כמה הרגת וכמה הרגו בצד השני וזה לא לאן הגעת ותקעת את הדגל אלא הסיפור שמספרת המלחמה", הוא אמר. "כולנו – כולל אותי וכולכם - בחודש האחרון מבצעים לעצמנו שטיפת מוח כשאנחנו נכנסים לראות את הסרטונים האלה של הדקירה פעם אחר פעם ומייצרים רמת חרדה שאם במלחמת העצמאות כל אחד היה רואה סרטונים של לטרון, או של סן־סימון או של ניצנים, לא בטוח שהיינו מצליחים לשאת את כל הדבר הזה קדימה".

האלוף הרצי הלוי
הלויצילום: אוליבייה פיטוסי

הלוי סיפר לעשרות האנשים בקהל כי לאמ"ן קשה הרבה יותר היום לפתח ולשמר מקורות מודיעיניים מלפני עשור או שניים, בשל השינויים הטכנולוגיים המהירים. "קילו מודיעין – אותו קילו של לפני 10 שנים, עולה היום הרבה יותר", הוא אמר, "לא רק שהוא עולה יותר, זמן התפוגה שלו מתקצר משמעותית. לפני 20 שנה היה לך הישג מודיעיני ואז 7-5 שנים אנחנו מסודרים. היום יכול להיות שהתאמצת מאוד, השקעת, סיכנת חיי האנשים, עשית כל מיני מהלכים, הבאת משהו, אבל במהירות שבה העולם שלנו חי ובמהירות שבה משתנה הטכנולוגיה (זמן התפוגה מתקצר, ב"ר)". 

כדוגמה נתן ראש אמ"ן את הניסיונות לאסוף מודיעין על (דאעש). "אתם רואים את החברה האלה מדאעש עם גלביות וראסטות כאלה, אבל הם משתמשים בפסגת הטכנולוגיה. זה לא יוני דואר, אלו מערכות תקשורת הכי מתקדמות עם ההצפנות הכי קשות – עכשיו לך תתמודד וזה משתנה כל יומיים".

הלוי התייחס בדבריו גם לתרבות הארגונית באמ"ן במסגרתה יש יכולת השפעה רבה גם לחיילים וקצינים זוטרים והביא דוגמה מהתקופה האחרונה. "ממש לפני תחילת המבצע – אנחנו בדילמה אם לבצע איזו שהיא פעולה מבצעית באיזה שהוא מקום", הוא סיפר. "הדבר הזה עוד רגע עולה לרמטכ"ל להחלטה וצריך להחליט — לעשות או לא לעשות. נכנס אלי למשרד אחד הקצינים ואומר לי 'שמע אני רוצה שתקרא, יש כאן מכתב שכתב אותו קב"ר', קצין בינה רשתית מבסיס של יחידה 8200".

הלוי המשיך: "הוא סגן. הוא כותב מכתב למפקד 8200 ולראש אמ"ן בו הוא כותב 'תקשיבו, אני חושב שאתם עושים טעות'. זה בדיוק חמש דקות לפני קבלת ההחלטה. יכולתי לא לקרוא את זה אם זה היה מגיע דקה אחרי - לפני שיחה עם הרמטכ"ל. ובאמת, זו היכולת של אנשים להשפיע בשנייה הכי קריטית של קבלת ההחלטה". 

בדבריו יצא הלוי גם להגנת אנשי הקבע על רקע . "יש היום במדינה קצת אווירה – אולי אתם לא חושבים כך אבל כך מרגישים קצינים בצה"ל - לא טובה כל כך כלפי הצבא", הוא אמר. "אני חושב שזה מסוכן. מספרים לי קצינים שפונים אליהם לפעמים ברחוב ואומרים להם שהם הבעיה של כלכלת מדינת ישראל. הייתי נזהר. כדאי מאוד שטובי האנשים יעסקו בזה - בביטחון בכלל ובמודיעין בפרט".

ראש אמ"ן אף טען כי הוא חושש ממצב שבו יבוטל שירות החובה בצה"ל. "השקט נשען על היותנו חזקים", הוא אמר, "והחשש שלי הוא שנחדל ממודל צבא העם ואז צה"ל לא יקבל את כל הנוער הישראלי לשורותיו ולא ינצל את מיטב האנשים. אם נשנה את מודל צבא העם אז בשנתיים־שלוש הראשונות האינרציה תחזיק אותנו אבל אחר כך מערכת הביטחון כולה תיפגע עד כדי פגיעה בביטחון המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ