עדויות רוצחי משפחת הנקין: רצינו לרצוח מתנחלים כנקמה על רצח משפחת דוואבשה

חברי החוליה שביצעו את הפיגוע באוקטובר סיפרו כי בני הזוג לא נהרגו מהירי הראשוני לעבר הרכב, וכי איתם הנקין ניסה להיאבק בהם לפני שנורה למוות. אחד מהם סיפר כי הילדים לא נפגעו משום ש"דת האיסלאם אוסרת זאת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפלסטינים שהודו ברצח בני הזוג נעמה ואיתם הנקין באזור ההתנחלות איתמר בחודש שעבר ביצעו את המעשה כנקמה על רצח משפחת דוואבשה בקיץ; כך עולה מהודאותיהם במשטרה שנחשפו היום (שני). עוד סיפרו המחבלים כי לא פגעו בילדיהם של בני הזוג משום ש"דת האיסלאם אוסרת על רצח ילדים". 

עדויותיהם של כרם רזק וחאג' יחיא חמד נחשפו בתגובת המדינה לבג"ץ בעניין העתירות נגד הריסות בתי מחבלים, בהם של כמה מחברי החוליה. לשם כך צירפה הפרקליטות את תמלילי ההודאות של חוליית המחבלים במשטרה.

רזק, חבר החוליה שנפצע בעת הפיגוע סיפר כי איתם הנקין ניסה לעצור אותו. "כשהיינו במקביל לרכב הישראלי יחיא ירה מתוך הרכב כמה כדורים. ראינו שהרכב הישראלי נעצר בצד הדרך וירדנו כדי לבדוק את הנוסעים. אני החזקתי אקדח ויחיא M-16. הלכתי לדלת הנהג, פתחתי אותה וראיתי גבר שהיה עם דם על פניו וניסה לקחת ממני את האקדח. יחיא ירה מהדלת השנייה, נפצעתי ביד שמאל והאקדח נפל ממני. מתוך הרכב הוא ירה אליהם ארבעה או חמישה כדורים, ואחר כך אני לא זוכר כמה הוא ירה". 

חברו לחוליה, חאג' יחיא חמד סיפר לחוקריו במשטרה כי נעמה הנקין לא נפגעה תחילה מהאש שירו לעברה והיא תקפה אותו. "ירדתי מהרכב עם הנשק אחרי שיריתי 15-10 כדורים בירי אוטומטי. הכנסתי מחסנית שנייה והלכתי אל עבר האשה שישבה בסמוך לנהג, פתחתי את הדלת וראיתי שמדובר באשה שישבה שם ללא שום פגע", אמר. הוא הוסיף: "ראיתי שנהג הרכב הישראלי התחיל בעימות עם כרם ויריתי מספר כדורים לעברו כשהנשק במצב אוטומטי. הותקפתי על ידי האשה שגם עליה יריתי והרגתי אותה במקום".

עוד עולה מעדויות המחבלים כי בכוונה לא פגעו בילדי משפחת הנקין, שישבו מאחורי הוריהם בזמן הפיגוע. "בעת שיריתי אל האשה ראיתי שהיו ברכב שלושה או ארבעה ילדים אך לא יריתי לכיוון שלהם עלינו על הרכב ונסענו", סיפר יחיא חמד. כאשר נשאל מדוע עשו כן, הוא השיב: "דת האיסלאם אוסרת על רצח ילדים. האופי שלי לא מאפשר להרוג תינוק או לפגוע. בדת שלנו אומרים גם 'דם תחת דם', עשינו את הרצח כדי שהמתנחלים יבינו שכל דבר שהם עושים יש לו מחיר והם יחשבו בעתיד מאה פעמים לפני שירצחו פלסטינים".  

מפגינה נושאת את תמונותיהם של בניהזוג הנקין עם הכיתוב "שישה יתומים" בהפגנה באשדוד, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

יחיא חמד סיפר עוד כי הפיגוע, שלו קדמו פיגוע ירי ונסיון פיגוע נוסף בגדה, נעשה כנקמה על רצח בני משפחת דוואבשה. "אני משתייך לארגון החמאס מלפני שנתיים ועד ליום זה. לפני שנה וחצי בערך הוצע לי להצטרף לפעילות הצבאית, ואחרי הפיגוע בכפר דומא החלטנו שעלינו לעשות משהו כנקמה על רצח משפחת דוואבשה", אמר. לשאלה מדוע ירו הוא וחבריו לעבר כלי רכב אזרחיים ולא של צה"ל, אמר כי "את הפיגוע שהיה בכפר דומא עשו מתנחלים ולא הצבא, לכן חיפשנו לרצוח מתנחלים כנקמה. אני לא מצטער ואני לא מתחרט כי בעיני האנשים שרצחתי אינם חפים מפשע". 

הפיגוע התרחש לפני חודש כאשר בני הזוג איתם ונעמה הנקין, כבני 30 ההתנחלות נריה, נרצחו מיריות לעבר המכונית בה נסעו בכביש המחבר בין אלון מורה לאיתמר שבצפון הגדה. השניים נסעו בחזרה הביתה יחד עם ארבעת ילדיהם בדרך מקרית ארבע, כאשר אש נפתחה לעברם ליד בית פוריק. הילדים לא נפגעו בפיגוע. מקרה זה נחשב לראשון בין גל פיגועי הטרור שפקד את הארץ בשבועות האחרונים. 

יום לאחר המקרה עצר השב"כ חמישה חברי חוליית חמאס משכם, בחשד שהם שרצחו את בני הזוג. מהחקירה עולה כי החמישה, חברי הזרוע הצבאית של החמאס, הכינו את הפיגוע מראש. כעבור שבועיים נמסרו צווי הריסה לבתיהם של שלושה מחחברי החוליה, אולם לבג"ץ הוגשה עתירה נגד הדבר. דיון שנערך בנושא בבג"ץ בשבוע שעבר הסתיים ללא הכרעה. 

בנוסף להודאות במשטרה שצירפה המדינה לתשובתה לעתירות כדי לחזק את הראיות לפיהן יש סבירות בהריסת בתיהם של חברי החולייה, התייחסה המדינה לכמה סוגיות נוספות שעלו במהלך הדיון בבג"ץ. בין היתר צירפה המדינה רשימה של עשר הריסות בתים שבוצעו משנת 2013 והציגה את פרקי הזמן שחלפו מרגע שבית המשפט אישר את הריסת המבנים עד להריסתם בפועל. השופט חנן מלצר ביקש את הרשימה כיוון שטען כי "אומרים שבתי המשפט הם אלו שמעכבים את ההריסות אז אם המדינה משתהה אנחנו רוצים לדעת למה."

מחצית מההריסות בוצעו בטווח של פחות משבוע מהרגע שבו ניתן פסק דין שמאפשר זאת, אך חמש הריסות בוצעו חודשים לאחר האישור מבית המשפט, ובית אחד, ביתו של המחבל שביצע לפני שנה את פיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה שמעון הצדיק בירושלים, לא נהרס כלל משיקולים מבצעיים.

בנוסף התייחסו נציגי המדינה לסוגיית הפיצויים לשכנים שבתיהם ניזוקו בעת הריסת בתי מחבלים. הנציגים הודיעו כי ככל שמבנה צמוד ייפגע כתוצאה מתכנון או ביצוע רשלני של פעולת האכיפה, היה תהיה מוכנה לפנים משורת הדין לתקן את המבנה או לפצות את בעלי המבנה. סייג להחלטה זו הוא שהנזק לא נגרם כתוצאה מהפרעות או מהומות בהם נתקל הצוות בשטח, ושבעלי המבנה לא קיבל פיצוי מהרשות הפלסטינית. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ