סאו אסר על עליית ח"כים להר הבית; הכנסת החליטה: עלייה להר תוגדר כעבירה אתית

ממלא מקום המפכ"ל ציין בפני יו"ר הכנסת כי הדבר עלול להשפיע "על מצב הביטחון במדינה כולה". ועדת האתיקה בכנסת החליטה: עלייה להר הבית תיחשב כהפרת תקנון

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הר הבית בעיר העתיקה בירושלים, בשבוע שעבר
הר הבית בעיר העתיקה בירושלים, בשבוע שעברצילום: אי־אף־פי

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב בנצי סאו, הורה לאסור על עליית חברי כנסת להר הבית. מדובר ב"סתימת פרצה", לאחר שח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) עלה בשבוע שעבר להר הבית חרף דרישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנוע עליית ח"כים ושרים להר ומבלי שהשוטרים בשטח פעלו למנוע את ביקורו של גטאס.

במכתב שהעביר היום (שני) סאו ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הוא קבע כי "לאור המתיחות הרבה השוררת בהר הבית בשבועות האחרונים... ועל בסיס חוות דעת של גורמי הביטחון שהונחו בפני, הנני סבור כי עליית חברי כנסת להר הבית לעת הזו תביא להגברת המתיחות בהר, מתיחות שבסבירות גבוהה תשפיע על מצב הביטחון במדינה כולה".

סאו הוסיף במכתבו כי "לאור אחריותה של המשטרה לביטחון הנפש והרכוש ובהתאם לסמכותי הקבועה בפקודת המשטרה ועל דעת היועץ המשפטי לממשלה, החלטתי כי עד להודעה חדשה תיאסר עליית חברי כנסת להר הבית".

במקביל, גם ועדת האתיקה של הכנסת החליטה היום כי החל מעתה, עלייה של ח"כים להר הבית וביקורם במתחם מסגד אל-אקצא ייחשבו כהפרת תקנון האתיקה של הכנסת. סיעת כולנו הגישה קובלנה נגד גטאס, אלא שעד כה לא נקבע כל איסור מצד הכנסת בדבר עלייה למסגדים שעל הר הבית. יו"ר הוועדה, יצחק וקנין מש"ס ציין כי ההחלטה היא בגדר "חריג שבחריגים" לאור המצב הביטחוני.

יו"ר הכנסת אדלשטיין קרא מעל דוכן הכנסת לח"כים שלא לעלות להר הבית כתגובה לעלייתו של ח"כ גטאס למקום. "אני פונה לחברי בקואליציה – בואו לא נגיב עם מחאות משלנו. לפחות אנחנו נהיה בני אדם. מספיק, מספיק, מספיק! לא חייבים לחכות שנגיע לשפיכות דמים. אפשר להיות ח"כ בלי להיות פירומן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ