שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, הודיע היום (שלישי) על שורה של צעדים בנוגע למבנה צה"ל העתידי. בין השאר הודיע איזנקוט על סגירת חטיבה מרחבית בפיקוד הדרום ועל המלצה להוציא את גלי צה"ל אל מחוץ לשורות הצבא.

בתום סדנה של יומיים שערך המטה הכללי של צה"ל בבסיס חיל האוויר בדרום הודיעו בצבא על שורת ההחלטות, ובהן קיצוץ משמעותי ביחידות הצבא ואזרוח חלקים מיחידות צה"ל. מדובר בצמצום כרבע מיחידות חיל החינוך, הרבנות הצבאית, מטה היועץ הכלכלי לרמטכ"ל ובאזרוח מערכים בפרקליטות הצבאית ובמחלקת מדעי ההתנהגות בצה"ל. לדברי קצין בכיר בצבא, עדיין לא ברור כיצד ייצא האזרוח לפועל, האם אותם קצינים יעברו כעת לשמש אזרחים עובדי צה"ל, או יועסקו במתכונת אחרת.

תחנת גלי צה"ל ביפו, בשבוע שעבר
תחנת גלי צה"ל ביפו, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

מדובר בהחלטות ראשונות כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "גדעון" שמקדם הצבא, העתידה לעלות לאישור הממשלה. אם אכן תצא התוכנית הרב-שנתית לפועל, זו תהיה הפעם הראשונה מאז 2012 שהצבא יפעל במסגרת תוכנית מאושרת לכמה שנים. ההחלטה על התוכנית הרב-שנתית תלויה גם בתקציב צה"ל. משרד האוצר והביטחון מנהלים כעת דיונים בנוגע לתקציב הביטחון, והתקציב המופיע בספר התקציב מסתכם ב-56.1 מיליארד שקלים. שר הביטחון, משה יעלון, הגדיר תקציב זה כ"לא קביל", והציב את דרישת מערכת הביטחון על 63 מיליארד שקלים.

אחת מהמלצות הרמטכ"ל נוגעת למיקומה של יחידת גלי צה"ל. כיום כפופה היחידה לחיל החינוך ומקבלת מימון של כ-20 מיליון שקלים מהצבא. לדברי הקצין, העמדה של הרמטכ"ל היא שבצבא לא צריכים להיות כלי תקשורת. "אנחנו צריכים לחיות במקום שבו כל כלי התקשורת שואלים אותנו מה הם רוצים ואיך שהם רוצים", אמר הקצין. "אנחנו חושבים שצבא לא צריך כלי תקשורת, ותקשורת תפקידה לבקר את הצבא". לדברי הקצין, אין מדובר בסגירת גלי צה"ל, אלא בהעברת היחידה למקום אחר. אחת האפשרויות היא משרד הביטחון. שר הביטחון, משה יעלון, אמר אתמול כי זו "מציאות שהתקבעה ולפיה גל"צ היא חלק מהשירות הציבורי והדמוקרטיה הישראלית".

הרמטכ"ל החליט על שורת צעדים נוספים הקשורים במבנה הצבא: ביטול חטיבה מרחבית בפיקוד הדרום, כנראה חטיבת הערבה הפועלת באוגדה 80; ביטול מחוז הפועל בפיקוד העורף; הכפפה של אוגדה 162 לפיקוד הדרום, ושל חטיבת גבעתי לפיקוד האוגדה; ומיזוג בין כמה מגופי האחזקה באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בתוך זרוע היבשה.

במטה הכללי אף שוקלים לבטל חטיבה מרחבית נוספת, הפעם באזור הצפון. חטיבת הקומנדו, הכוחות המיוחדים של צה"ל, שעל הקמתה החליט איזנקוט, צפויה אף היא לקרום עור וגידים בשבועות הקרובים ולקיים אימון הקמה ראשון בקרוב. עוד הוחלט לשנות את מבנה הפיקוד במטות הצבא, כך שכל קצין יפקד כעת על ארבעה-חמישה קצינים תחתיו, ולא על שניים-שלושה כפי שהיה קודם לכן.

בצה"ל גם מתכננים לערוך שינוי באופן הצבת גדודי הביטחון השוטף בגבולות. עד כה הוצבו ברוב הגזרות גדודי חי"ר ושריון שנקראו לתעסוקה מבצעית כחלק משגרת פעילותם. הרמטכ"ל הנחה כי יש להעדיף להציב בגבולות גדודים שיוקמו במסגרת "מערך הגנת הגבולות", שבהם ישולבו לוחמים ולוחמות. כיום מוצבים גדודים אלו בבקעה, בערבה ובגבול ישראל-מצרים. בכוונת הצבא להמשיך בתהליך ולהקים גדודים מעורבים נוספים, כך שאלו יוצבו בגבולות, במקום גדודי החי"ר. כך יוכלו יחידות השדה לערוך אימונים רבים יותר, ובצבא בוחנים הגדלה נוספת של היקף האימונים ליחידות אלו.

לדברי הקצין, ייתכן שמהלכים אלו יביאו לקיצוץ נוסף במספר אנשי הקבע, אל מתחת ליעד שנקבע עד שנת 2017 - 40 אלף קצינים ונגדים לובשי מדים. בה בעת אישר הרמטכ"ל את עיקרי תוכנית מודל הקבע החדש. זו אמנם מצריכה עדיין אישור ממשלתי, אך לפי הסיכום בין צה"ל למשרד הביטחון, מדובר בתוספת של אפשרות פרישה בגיל צעיר יותר, 35 בלבד, עם מענק כספי מסוים.

לפי התוכנית, הצבא יוכל להוציא משורותיו קצינים נוספים בגיל 35, אם לא יראה אופק לקידומם. לפי ההצעה, רק מי שיסומן על ידי הצבא לקידום יפרוש כשהוא במדים ויזכה בפנסיה. "נתעקש שמי שפורש במדים, מקבל פנסיה, לא רק לוחמים", אמר יעלון. "ועכשיו צריך לבדוק אם כל התפקידים צריכים להיות במדים, או שחלק נאזרח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ