אב ובנו נרצחו בפיגוע ירי בדרום הר חברון

14 כדורים נורו על רכב ליד ההתנחלות עתניאל, בו נסעו שבעה בני משפחה אחת. הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל נרצחו, שניים נוספים שהיו ברכב נפצעו באורח קל. המחבל נמלט

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הרכב שנפגע סמוך להתנחלות עתניאל, היום
הרכב שנפגע סמוך להתנחלות עתניאל, היוםצילום: מד"א

אב ובנו, הרב יעקב ליטמן ובנו נתנאל, נרצחו היום (שישי) בפיגוע ירי סמוך להתנחלות עתניאל בדרום הר חברון. חמישה בני משפחה נוספים שנסעו עמם ברכב נפגעו: נער בן 16 ואמו שנפצעו באורח קל ושלוש ילדות שהוגדרו נפגעות חרדה. כוחות גדולים עורכים חיפושים אחר המחבל שנמלט. בהערכת מצב ביטחונית בעקבות הפיגוע הוחלט לתגבר את הכוחות באזור. 

תחקיר ראשוני מעלה כי בסביבות השעה 15:00 נפתחה אש ממארב לעבר רכב מסוג ואן ובו שבעה בני משפחה מאחד היישובים באזור, שהיו בדרכם ליישוב מיתר לאירוע "שבת כלה". לפי ההערכות נורו 14 כדורים לעבר הרכב. פרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום קבעו את מותם של האב, בשנות ה-40 לחייו, ושל אחד הילדים, בן 18. חמשת בני המשפחה הנותרים פונו לבית החולים סורוקה.

המחבל ככל הנראה המתין לצד הכביש לרכב ישראלי, ונמלט במכונית לאחר שביצע את הפיגוע. כוחות רבים של צה"ל עורכים סריקות באזור. צה"ל הטיל סגר על העיר יטא הסמוכה, בניסיון לאתר את מבצעי הפיגוע. החיפושים מתמקדים באזור העיר ובדהריה.

הלווייתם של הרב ליטמן ובנו נתנאל תתקיים הערב בשעה 21:00 בהר המנוחות בירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר את תנחומיו למשפחה ואמר כי "נגיע למרצחים השפלים ונמצה עימם את הדין כמו שעשינו בעבר".  הוא הוסיף כי ישראל תמשיך להילחם בטרור בכל מקום שיידרש.

הרב יעקב ליטמן שנרצח הערב בפיגוע הירי
הרב יעקב ליטמן שנרצח הערב בפיגוע הירי

בעקבות הפיגוע קיים שר הביטחון משה יעלון הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ יורם כהן, ראש אמ"ן הרצי הלוי ומתאם פעולות הממשלה בשטחים פולי מרדכי. לפי הודעת לשכת שר הביטחון, סוכם על תגבור כוחות בשטח. מאז תחילת ההסלמה נמצאים בגזרת חברון שישה גדודים. בעקבות פיגוע הירי בשבוע שעבר הוקפץ לאזור גדוד צנחנים שכבר עזב את הגזר. מחר יגיעו ככל הנראה חיילי בסיס האימונים החטיבתי של גולני ויצטרפו לגדודים הפועלים באזור. 

יעלון מסר כי "המאבק בטרור הפלסטיני מחייב אותנו לנחישות, יד ברזל ואורך רוח. המאבק הזה הוא ארוך שנים, וגם את גל הטרור הנוכחי, המכוון לפגוע בנו רק משום היותנו יהודים, אנו נכה. בשעה זו מנהלים צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מצוד נרחב אחר מבצעי הרצח היום באזור דרום הר חברון, ואנו לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נלכוד אותם ואת שולחיהם, אם יש כאלו. כוחות הביטחון עושים לילות כימים כדי ללכוד מחבלים טרם ביצעו את זממם, ברוב המכריע של המקרים בהצלחה. לדאבון הלב לעיתים מצליחים המחבלים לפגוע בנו, כפי שהתרחש היום, אך גם אליהם אנו נגיע".

ראש מועצת הר חברון, יוחאי דמרי, קרא בראיון לרשת ב' לשינוי מדיניות ואמר כי "אי אפשר להעניק פרס לטרור ולדבר על חד צדדיות". הוא הוסיף: "שוב נפגעת משפחה תמימה שנוסעת לשבת – ילדים, אני רואה את הפרחים של שבת מפוזרים, בגדי שבת הלבנים מוכתמים בדם... הסיטואציה שתושבים תמימים שרק רוצים להגיע הביתה או לנסוע לשבת נפגעים בדרך, נרצחים ונטבחים בצורה כזאת מדירה שינה מעיניי וצריכה להדיר שינה מכל  מי שאחראי על הביטחון במדינת ישראל". 

לדבריו, "יש מאבק בין רעים לטובים, ואם מחלישים את הטובים, מקפיאים אותם – מחזקים את הרעים. צריך לחזק את הטובים, להגדיל את התתיישבות, לייצר מקסימום של פריחה, בנייה ושגשוג והמסר יעבוד".

בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי בירכו על הפיגוע. אחד מדוברי חמאס, חוסאם בדראן, אמר כי זו "פעולת גבורה מיוחדת שמוכיחה את המשך האינתפאדה והיא תגובה טבעית על פשעי הכיבוש". בכיר בגיהאד האסלאמי הגדיר את הפיגוע "פעולה אמיצה שמהווה תגובה לפשעים של ישראל בדגש על הפשיטה אתמול על בית החולים בחברון".

ביום שישי לפני שבוע אירעו באזור חברון שני פיגועי ירי. סמוך לכפר בית ענון, צפון מזרחית לחברון, נפצע חייל באורח קשה. זמן קצר לפני כן נפצעו שני צעירים בני 18 ו-16 באורח קל ובינוני מירי ליד מערת המכפלה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ