הקבינט הכריז על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית התאחדות בלתי מותרת

מעתה, כל מי שישתייך לארגון או יפעל במסגרתו יהיה צפוי לעונש מאסר. ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל הכריזה בתגובה על שביתה כללית ביום חמישי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השייח ראאד סלאח יוצא מחקירת המשטרה בחיפה היום
השייח ראאד סלאח יוצא מחקירת המשטרה בחיפה, היום. "הפלג הצפוני הוא תנועת-אחות לחמאס"צילום: רמי שלוש

הקבינט המדיני-ביטחוני הכריז הבוקר (שלישי) על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל כהתאחדות בלתי מותרת. בהמשך להחלטה, חתם שר הביטחון משה יעלון על ההכרזה בהתאם לסמכותו לפי תקנות ההגנה לשעת חירום.

בעקבות ההחלטה, הודיעה ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל על שביתה כללית ביום חמישי שתכלול גם את מערכת החינוך. ביום שבת מתכננת הוועדה קיום הפגנות מחאה ברחבי הארץ.

משמעות ההכרזה היא שכל גוף או אדם שישתייך לארגון זה מכאן ואילך, וכל אדם שייתן לארגון שירות או יפעל במסגרתו, יעבור עבירה פלילית ויהיה צפוי לעונש מאסר. בנוסף, ניתן יהיה להחרים כל רכוש השייך לארגון.

בעקבות ההכרזה, פעלו בשב"כ ובמשטרה לתפיסת רכוש של התנועה ולסגירת משרדיהם. צווי סגירה נמסרו ל-17 עמותות הפועלות מטעם הפלג הצפוני, בין היתר ברהט, ביפו, בנצרת ובאום אל-פחם. עוד נמסר משב"כ כי בפעילות הלילה הוקפאו חשבונות בנק ששימשו עמותות אלו "במסגרת פעילותה של התנועה כנגד ביטחון המדינה", וכן נתפסו מחשבים ומסמכים במשרדים עליהם פשטו כוחות משטרה ושב"כ. בעקבות ההחלטה, תתכנס הבוקר ועדת המעקב של ערביי ישראל לישיבת חירום.

פשיטת משטרה על אחד ממשרדי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, הבוקר
פשיטת משטרה על אחד ממשרדי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, הבוקרצילום: חטיבת דובר המשטרה

בכיר בלשכת ראש הממשלה ציין כי החלטת הקבינט התקבלה כבר לפני כשבועיים. לדבריו, שרי הקבינט הסמיכו את ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון לקבל את ההחלטה על המועד הסופי של ההכרזה, בהתאם להערכות גורמי הביטחון. הפקיד הבכיר ציין כי המשטרה ושב"כ ביקשו לעכב את ההכרזה הרשמית בשבועיים, כדי להשלים היערכות מבצעית, וביום ראשון החליטו סופית ראש הממשלה, שר הביטחון והשר לביטחון פנים סופית על עיתוי המהלך והוא נכנס לתוקף הלילה.

בחודש שעבר הסתייג ראש השב"כ יורם כהן בישיבות הקבינט המדיני־ביטחוני מהוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק ואמר כי אין בידי השב"כ מידע מודיעיני או ראיות הקושרים באופן ישיר את הפלג לפעילות טרור, כך אמרו ל"הארץ" שני שרים שהשתתפו בסדרת הדיונים שהתקיימה בעניין.

הקבינט המדיני-ביטחוני קיים בשבועות האחרונים כחמש ישיבות שעסקו בפעולות נגד הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, זאת על רקע מעורבות אנשיו בהסתה נגד ישראל בעניין הר הבית. לפי אחד משרי הקבינט, כהן טען בדיונים כי הפלג הצפוני מונה יותר מעשרת אלפים חברים וכי יהיה זה לא מעשי ובלתי נבון להכריז על כולם בן לילה כעבריינים, שכן צעד זה רק יחזק את הארגון ויעשה יותר נזק מתועלת. שר נוסף ציין כי כהן טען שיש למקד את הלחץ במנהיגי הארגון, אשר אין נגדם ראיות על מעורבות ישירה בטרור אך יש ראיות על מעורבות שלהם בהסתה לאלימות.

שייח ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית
שייח ראאד סלאח, ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמיתצילום: תומר נויברג / ג'יני
פשיטת משטרה על אחד ממשרדי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, הבוקר
פשיטת משטרה על אחד ממשרדי הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, הבוקרצילום: חטיבת דובר המשטרה

כהן המליץ בין השאר לפעול נגד מקורות המימון של הפלג הצפוני של התנועה — במיוחד תנועת האחים המוסלמים על שלוחותיה השונות בעולם הערבי ובאירופה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הוצאת הארגון מחוץ לחוק מהווה צעד חיוני בשמירה על ביטחון הציבור ומניעת פגיעה בנפש. עוד נמסר כי ההחלטה מכוונת נגד הגורמים המניעים והתומכים בפעילות הסתה וגזענות, מערערים את היציבות באזור וגורמים לפגיעה בנפש. "מהלך זה אינו מכוון נגד הציבור הערבי והמוסלמי בישראל, שרובו הגדול שומר על חוקי המדינה ושולל פעילות הסתה וטרור", הדגישו בלשכת נתניהו.

במסמך שהפיצה הלשכה בנושא נכתב כי "הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מוביל מזה שנים מסע הסתה שקרי שכותרתו "אל אקצא בסכנה", המאשים את ישראל בטענות שווא של כוונות לפגוע במסגד אל אקצא ולהפר את הסטטוס-קוו. במסגרת זו הקים הפלג הצפוני מערך פעילים בשכר (מוראביטון/מוראביטאת) שנועד ליזום פרובוקציות בהר-הבית. פעילות זו הביאה להגברה משמעותית של המתיחות בהר-הבית. חלק ניכר מהפיגועים בעת האחרונה התבצעו על רקע הסתה ותעמולה זו".

עוד נכתב, "הפלג הצפוני בראשות השיח' ראאד סלאח הוא תנועת-אחות לארגון הטרור חמאס. התנועות מקיימות שיתוף פעולה הדוק וחשאי. הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית הוא ארגון בדלני-גזעני אשר אינו מכיר במוסדות מדינת ישראל, שולל את זכות קיומה וקורא להקים במקומה חליפות איסלאמית. התנועה האיסלאמית משתייכת לזרם האיסלאמיסטי הקיצוני והיא חלק מתנועת "האחים המוסלמים" העולמית. שתי התנועות חולקות תפיסה אידיאולוגית קיצונית ומטרה משותפת – להשמיד את מדינת ישראל".

הודעת משרד המשפטים על הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק
הודעת משרד המשפטים על הוצאת התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "החלטת הקבינט התקבלה לאחר סדרת דיונים מעמיקים עם כל הגורמים המשפטיים והביטחוניים הרלוונטיים, במטרה להפסיק את ההסתה המסוכנת מבית ולמנוע פגיעה בחיי אזרחים חפים מפשע", והוסיף כי "נמשיך להשקיע משאבים לטובת אזרחי ישראל, הערבים והיהודים".

לדבריו, "הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל חותר נגד המדינה". נתניהו הוסיף, "אין לנו דבר נגד האיסלאם, אין לנו דבר נגד אזרחי ישראל המוסלמים, שנהנים משוויון זכויות מלא, רובם המוחלט הם שומרי חוק. אבל בפירוש כן נמשיך לפעול נגד המסיתים, נגד מעודדי הטרור באשר הם".

בהודעה שפרסם השיח ראאד סלאח אמר כי מדובר בצעד שרירותי שנובע ממדיניות מפלה וגזענית. "התנועה האסלאמית היתה ותישאר פעילה, חיה ונושמת ותעביר את המסרים שלה על פי עקרונותיה - בעיקר בכל הנוגע למסגד אל-אקצא", נכתב בהודעה. סלאח הוסיף: "נפעל ונאבק בהחלטה הזו בכל המישורים הלגטימיים העומדים לרשותנו בזירה המקומית והבינלאומית".

יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, מוחמד ברכה, אמר כי ממשלת נתניהו מנצלת את המצב בעולם על רקע המתקפה בפריז, כדי ליישם את מדיניותה נגד התנועה האיסלאמית ומנהיגיה. לפי ברכה, המטרה הראשונה של צעד זה מתבטא "בהטלת משטר פחד ואימה על הציבור הערבי בכללותו המתנגד למדיניות הכיבוש והאפרטהייד של ממשלת נתניהו. התנועה האיסלאמית היא חלק בלתי נפרד מהחברה הערבית. זה מה שהיה וזה מה שיהיה וממשלת נתניהו ומדיניותה מאמצת קו מסוכן".

ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) אמר בתגובה כי "נתניהו ממשיך לנסות להבעיר את השטח וליצור הסלמה נוספת ע״י הסתה כנגד תנועה פוליטית שכל פעילותה נמצאת תחת מסגרת חופש הביטוי... לא מדובר ביותר מרדיפה פוליטית, אנטי דמוקרטית".

ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) הוסיף כי ההחלטה מהווה "פגיעה קשה בשירותי דת, רווחה וחינוך שהתנועה מספקת לכל התושבים הערבים. אנו ניזום פעילות מחאה במסגרת ועדת המעקב העליונה של האוכלוסייה הערבית ונפנה גם למוסדות בינלאומיים כדי להגן על מעמדנו וזכויותנו״.

שר הביטחון משה יעלון טען כי מדובר בכלי נוסף "במלחמה שלנו בגופים המעודדים התססה וטרור". לדבריו, הארגון "מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל ומשתף פעולה, על פי מידע שהצטבר, עם ארגוני טרור פלסטיניים, בהם חמאס". שר הביטחון הוסיף כי על מדינת ישראל "לפעול לשילובם של ערביי ישראל. התנועה האיסלאמית שואפת ופועלת לפגוע בדו-קיום".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתגובה להחלטה כי "מדינת ישראל חייבת לשמש דוגמה וראש חץ במאבק נגד האיסלאם הקיצוני, אשר את שליחיו ראינו טובחים בחפים מפשע בפריז, בניו יורק, במדריד ובישראל. לתנועה האיסלאמית, לחמאס, לדאעש וליתר הארגונים מצע רעיוני משותף שגורם לפיגועים בעולם ולגל הטרור בארץ. הגיע הזמן שנפעיל את כל הכלים שבידי המדינה במלחמה בטרור ובמסיתים שגורמים לו".

המחנה הציוני מסר בתגובה למהלך: "הוצאת התנועה האיסלאמית היא צעד נכון, שהמחנה הציוני דרש כבר לפני יותר מחודש, וחבל שלביבי לקח כל כך הרבה זמן לעשות צעד מתבקש כל כך. כעת יש להוציא גם את להב"ה ולה-פלמיליה מחוץ לחוק".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) מסר כי "ההחלטה לאסור את פעילות התנועה האסלמית היא החלטה פוליטית מובהקת של ממשלת ימין האחראית להדרדרות במצב ומחפשת שעיר לעזאזל בדמות התנועה האיסלמית".

בחודש הקודם עצרה משטרת רהט את ראש הפלג הצפוני המכהן ברהט, יוסף אבו גאמע, בחשד כי שידל צעירים מרהט להתקהלות בלתי חוקית ולגרימת נזקים. בנוסף, זמן קצר לפני הדיון בבית משפט השלום בבאר שבע, הגיש התובע המשטרתי בקשת מעצר מתוקנת המחשידה את אבו גאמע גם בהסתה.

השופט אמיר דורון דחה את בקשת המשטרה להארכת המעצר וציין כי לכל היותר הוא רואה בממצאים תשתית ראייתית "מינורית" לסעיף שידול להתקהלות אסורה. בדבר סעיפי החשדות האחרים אמר כי הוא לא מצא בהם תשתית ראייתית כלל, ולפיכך החליט השופט דורון לשחרר את אבו גאמע למעצר בית בתנאים מגבילים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ