שירות הגברים בצה"ל יקוצר: ישרתו שנתיים וחצי החל מ-2020

כיום משרתים המתגייסים החדשים במשך שנתיים ושמונה חודשים, בעוד חיילות משרתות שנתיים. צה"ל גם יגדיל משמעותית את היקף התמריצים הכספיים לאנשי קבע צעירים

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיילים משתתפים בתרגיל צבאי בחוף אשדוד, החודש
תרגיל צבאי בחוף אשדוד, החודשצילום: אילן אסייג
גילי כהן
גילי כהן

צעירים שיתגייסו החל משנת 2020 ישרתו 30 חודשים, כך הוחלט בימים האחרונים בסיכום אודות תקציב מערכת הביטחון בין משרד האוצר למשרד הביטחון. כיום, לאחר קיצור שירות הגברים שנכנס לתוקף בחודש יולי האחרון, משרתים המתגייסים החדשים במשך שנתיים ושמונה חודשים.

שירות הנשים נותר כשהיה, וחיילות משרתות שנתיים. בידי מערכת הביטחון נתונה האפשרות לבקש במהלך השנה הקרובה מהכנסת להאריך את שירות הנשים, אך בצה"ל מעריכים כי דבר זה לא יצא לפועל. במהלך הדיונים על חוק רפורמת הגיוס הקודם, התנגדו חברי כנסת להארכת שירות הנשים, והצעה זו נפלה, על אף תמיכה מצד מערכת הביטחון לשינוי משך הגיוס בעבור נשים.

עם זאת, בצה"ל מתכוונים להאריך את שירותן של מאות חיילות המתגייסות לתפקידים שיוגדרו מראש ככאלה, הדורשים שירות סדיר ממושך השווה באורכו לגברים. בין היתר, מדובר בתפקידי מודיעין, סייבר ולוחמה אלקטרונית - בהם יחייב צה"ל את החיילות המעוניינות לשרת בתפקידים אלו בתקופת שירות השווה לזו של גברים. לפי החוק, תפקידים אלו ייקבעו על ידי שר הביטחון ובאישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. כיום, משרתות חיילות ביחידת גלי צה"ל, מדריכות צניחה ולוחמות בתקופת שירות סדיר השווה לזו של גברים (שנתיים ושמונה חודשים). בצה"ל אף בוחנים להקים גדוד מעורב נוסף, רביעי במספר, בו ישרתו לוחמים ולוחמות יחדיו.

כחלק מהסיכום המתגבש בין משרדי האוצר והביטחון, קצין בכיר בצה"ל הסביר היום (חמישי) בשיחה עם כתבים כי מודל הקבע החדש, שעוד לא אושר בממשלה, עתיד לצמצם את עלויות הפנסיה של מערכת הביטחון. לדבריו, לפי המודל החדש, רק קצין אחד מתוך 11 מסיימי קורס קצינים יגיע בסופו של יום לפרישה משורות הצבא, מגיל 42 ומעלה. צה"ל יוסיף "שער יציאה" נוסף עבור אנשי קבע, במסגרתו קצינים שלא עתידים להתקדם לדרגת סא"ל ישוחררו מצה"ל בגיל 35. הזכויות הפנסיוניות שלהם ישמרו להם עד שיגיעו לגיל הפרישה הקבוע במשק. עם זאת, הם יקבלו מענק כספי בגובה של כמה מאות אלפי שקלים. לפי הערכתו של הקצין, סכום זה יעמוד על עד כ-500 אלף שקלים. בנוסף, הוחלט בין שני המשרדים כי גיל הפרישה הממוצע לנגדים יעמוד על 53.

כמו כן, מתכוון צה"ל להגדיל בצורה משמעותית את היקף התמריצים הכספיים המוענקים לאנשי קבע צעירים - קצינים עד גיל 28. לדברי הקצין, שכר הקבע הראשוני יעלה, וכן צה"ל עתיד להכפיל את סכום הכסף המושקע כיום בעבור מענקים לקצינים צעירים - כך שיעמוד על 200 מיליון שקלים.

"אישור התקציב מאפשר לצה"ל להוציא את התוכנית הרב-שנתית גדעון", אמר היום ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף חגי טופולנסקי. "צה"ל נדרש לא רק לשנות את תפיסתו המבצעית, אלא גם להתאים את גודלו, את היקפו ואת ארגונו. בהקשר הזה נדרשו מצה"ל רפורמות במערכים מאוד משמעותיים, כולל ירידה ופיטורים של אנשי קבע. האתגר הכי גדול מבחינתי, כראש אכ"א, זה לשמר את האיכותיים בשירות".  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ