מכון מחקר אמריקאי: לישראל 115 ראשי קרב גרעיניים מתפוקת דימונה

להערכת החוקרים, מאז תחילתה של הפקת הפלוטוניום בכור בדימונה ב-1963, נאגרו בישראל 660 קילוגרם חומר בקיע. לפי המכון, בידי ישראל טילי קרקע-קרקע, ים-שטח ושיוט בעלי ראשי קרב גרעיניים

אמיר אורן
אמיר אורן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הכור בדימונה ב-2002
הכור בדימונה ב-2002צילום: אי־אף־פי
אמיר אורן
אמיר אורן

מאז תחילת פעולתו של הכור הגרעיני בדימונה הפיקה ממנו ישראל כ-660 קילוגרם פלוטוניום והשתמשה בהם לייצור 115 ראשי קרב גרעיניים המוצבים בה כיום, כך לפי מחקר של ״המכון למדע וביטחון בינלאומי״ (ISIS) בוושינגטון, שהתפרסם הערב (שישי).

המכון, בניהולו של דייוויד אולברייט, חותר לניתוחים מקצועיים ואינו נוקט עמדה אנטי-ישראלית. הדו״ח על הגרעין הישראלי הוא פרק בסדרה של דו"חות על תוכניות אזרחיות וצבאיות במדינות גרעיניות.

להערכת חוקרי המכון, מאז תחילתה של הפקת הפלוטוניום בכור בדימונה, בדצמבר 1963, נאגרו בישראל בין כ-400 לכ-915 קילוגרם חומר בקיע — 660 קילוגרם, עם סטייה אפשרית לשני הכיוונים. לדברי אולברייט, האומדן צנוע מהמקובל, כי בשנות ה-90 אמר לו אחד מראשי הוועדה לאנרגיה אטומית לשעבר כי הפקת הפלוטוניום מהכור וממתקן ההפרדה "היתה קשה מכפי שמקובל לחשוב".

בנוסף לחימוש אווירי המוטל ממטוסים, לפי דו״ח המכון, בידי ישראל טילי קרקע-קרקע, ים-שטח ושיוט בעלי ראשי קרב גרעיניים, שבכל אחד מהם שלושה עד חמישה קילוגרם פלוטוניום. לפי התפוקה הכוללת של החומר, ניתן להשתמש בו ב-90 עד 290 אמצעי לחימה, כשהמספר החציוני הוא 165. חוקרי המכון מעריכים שישראל הסתפקה במספר קטן יותר — 115. מכונים אחרים נוהגים לפרסם אומדנים שונים, לרוב 80 עד 200 ראשי קרב גרעיניים. 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ