השב"כ: נעצרו חשודים ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא

הצעירים חשודים גם בהשתייכות להתארגנות טרור יהודית. נציג החשודים: רשויות החוק הכשירו כל שרץ כדי לאפשר את החקירה. דוד המשפחה: תמיד תימצא עילה שתאפשר לפושעים לחמוק מדין

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בן משפחת דוואבשה אוחז בתמונתו של הפעוט עלי, בבית המשפחה השרוף
בן משפחת דוואבשה אוחז בתמונתו של הפעוט עלי, בבית המשפחה השרוףצילום: אי־פי

שירות הביטחון הכללי התיר הבוקר (חמישי) לפרסם כי בימים האחרונים נעצרו צעירים החשודים בהשתייכות להתארגנות טרור יהודית ובביצוע פיגועי טרור. לפי הודעת השב"כ, במסגרת החקירות נבדקים "חשדות קונקרטיים" הקשורים לפרשת הצתת ביתם של משפחת דוואבשה בכפר דומא, בה נספו שלושה מבני המשפחה. שאר פרטי החקירה נותרו תחת איפול.

בסוף יולי הוצת בית משפחת דוואבשה ובשריפה נספה התינוק עלי דוואבשה, בן שנה וחצי. על הבית ועל בית נוסף שהוצת רוססו כתובות "נקמה" ו"יחי המלך המשיח", ועד ראייה סיפר כי ראה ארבעה בני אדם נמלטים מהמקום לעבר ההתנחלות מעלה אפרים. בצה"ל הגדירו את האירוע כ"טרור יהודי". אבי המשפחה, סעד, נכווה קשות בשריפה ומת מפצעיו כשבוע לאחר מכן. אם המשפחה ריהאם מתה מפצעיה לאחר כחודש. הילד אחמד, בן ארבע, עדיין מאושפז בבית החולים תל השומר.

סב המשפחה חוסין דוואבשה בוכה בהלווית האם ריהאם, בספטמבר
סב המשפחה חוסין דוואבשה בהלווית האם ריהאם, בספטמברצילום: אלכס ליבק

עורכי דינם של החשודים התייחסו לפרשה. עו"ד חי הבר אמר כי "לאחר שמונה ימים בהם מרשי מצוי עצור מבלי שראה את עורך דינו או את בני משפחתו, ואף שופט, הותר לציבור לדעת כי במדינה המתיימרת להיות דמוקרטית ניתן הלכה למעשה 'להעלים' אנשים מבלי שאף גורם יוכל לבקר את פעילות גורמי החקירה". עו"ד הבר הדגיש כי הוא "סבור כי ככל שהתמונה תתבהר, ניתן יהיה להבין כי הודעות של רשויות החקירה בדבר התקדמות בחקירה כזו או אחרת הן חסרות אחיזה במציאות".

עו"ד עדי קידר המייצג כמה מהעצורים אמר: "במהלך השבוע האחרון, מדינת ישראל באמצעות כל ראשי רשויות אכיפת החוק, שב"כ משטרה, פרקליטות וגם בתי המשפט, עשו יד אחת, ובמהלך כל השבוע הזה נעשו הפרות חוק והפרת זכויות אדם מהמדרגה הראשונה, והכשירו כל שרץ אפשרי כדי לאפשר את החקירה הזו". לדבריו, "ברגע שיוסר צו איסור הפרסום באופן מלא, ולא משנה מה יהיו תוצאות החקירה, התמונה שהציבור יראה היא תמונה מדאיגה מאוד לגבי רשויות אכיפת החוק ומערכת המשפט".

שוטרים בוחנים את זירת השריפה בבית משפחת דוואבשה, ביולי. על הקיר כתובת "נקמה" עם מגן דוד
בית משפחת דוואבשה, ביוליצילום: אי־פי

חוסין דוואבשה, סב המשפחה אשר שוהה ליד מיטת נכדו אחמד, אמר כי ההודעה על המעצר לא אומרת הרבה מבחינת המשפחה. "אנחנו לא יודעים לאן זה יוביל. אני מקווה שבאמת זה יוביל לפענוח הרצח והפשע הנתעב הזה", אמר. נאסר דוואבשה, בנו של חוסין ואחיה של אם משפחה ריהאם, אמר שהמשפחה עוקבת אחר ההתפתחויות כי "תמיד ימצאו איזה עילה שתאפשר לפושעים לחמוק מהדין".

עו"ד עומר חמאייסי שמלווה את המשפחה מטעם המוקד המשפטי אל-מיזאן אמר כי במשפחה לא ממהרים לדבר על סגירת מעגל, בשל העובדה שמדובר במעצר ראשוני וצריך להמתין ולראות אם בסופו של דבר הוא יניב כתב אישום.

המתאם המיוחד למזרח התיכון מטעם האו"ם, ניקולאי מלדאנוב, התייחס אתמול לחקירת הרצח והביע צער ודאגה על מה שהגדיר אטיות בפעילות הרשויות בישראל בנושא. "ארבעה חודשים חלפו מאז ההתקפה נגד משפחת דוואבשה", מסר מלדאנוב. "הרצח האכזרי של הפעוט עלי והוריו ריהאם וסעד הכעיס את הפלסטינים וזעזע את הישראלים. למרבה הצער, התקרית, שגונתה על ידי המנהיגים בשני הצדדים, עדיין לא פוענחה. אני מודאג מאטיות ההליך וקורא לרשויות הישראליות לפעול במהירות כדי להביא את מבצעי הפשע הנורא הזה לדין".

הלווית האב סעד דוואבשה, באוגוסט
הלווית האב סעד דוואבשה, באוגוסטצילום: אי־פי

השבוע אמר ל"הארץ" ממלא מקום המפכ"ל ניצב בנצי סאו, כי חקירת ההצתה בדומא נמצאת בסדר עדיפות גבוה מאוד של המשטרה. "התיק הזה לא יורד משולחנם של חוקרי היחידה המרכזית של מחוז ש"י וחוקרי השב"כ", אומר סאו. "אנחנו מפעילים בחקירה הזו הרבה מאוד כלים". לדבריו, "זה צריך להיות האינטרס הכי גדול, קודם כל של מדינת ישראל, להביא לפענוח התיק ולשים את היד על המבצעים. כמי שמכיר את הפרטים של התיק אני אופטימי מאוד לגבי פענוח הרצח הזה".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, התייחס למעצר החשודים. בראיון שנערך עמו הבוקר בסוכנות הידיעות הפלסטינית אמר מרדכי  כי "ישראל פועלת להכניס אותם (לכלוא את מבצעי הפשע, ג"ח) לכל ימי חייהם". הוא הגדיר את מבצעי הפשע "טרוריסטים", ואמר כי "הפשע הזה הוא נגד היהדות".

המתאם גם הכחיש את דבריו של בן משפחת דוואבשה לסוכנות הידיעות, לפיו ישראל העבירה למשפחה חשבונית בסך 1.9 מיליון שקלים עבור עלויות הטיפול הרפואי של הבן אחמד. לדברי מרדכי, ממשלת ישראל הודיעה למשפחה באופן רשמי כי תישא בכל עלויות הטיפול, המסתכמות ב-800 אלף שקלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ