ארגונים אמריקאיים העבירו להתנחלויות כמיליארד שקלים בחמש שנים, וזכו בפטור ממס

תחקיר "הארץ" חושף את המימון הנדיב לו זוכה מפעל ההתנחלויות מעמותות אמריקאיות: מרכישת בתים במזרח ירושלים ועד לסיוע למשפחות של יהודים שתקפו ערבים

אורי בלאו
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איור של יד ועליה מאפיינים אמריקאיים מכניסה דולר לבית בהתנחלות
צילום: נטעלי רון-רז
אורי בלאו

תורמים אמריקאים מממנים התנחלויות בסכומי עתק בעזרת רשת ארגונים ללא כוונות רווח, שהתרומות להם מזכות בהקלות מס. כך עולה מתחקיר מקיף של "הארץ", שחושף רשימה של כחמישים ארגונים אמריקאיים שהעבירו להתנחלויות בגדה המערבית יותר מ–220 מיליון דולר בשנים 2009–2013. הודות למעמדן כארגונים הפועלים ללא כוונות רווח, העמותות האמריקאיות אינן משלמות מסים על הכנסותיהן, והתרומות שהן מקבלות פטורות ממס. המשמעות היא שארה"ב מעודדת ומסבסדת בעקיפין את מפעל ההתנחלויות, שכל ממשל אמריקאי ב–48 השנים האחרונות התנגד לו.

מדינת ישראל ומשלמי המסים שלה הם המממנים העיקריים של ההתנחלויות. הוצאות הביטחון, בניית התשתיות והפעילויות החינוכיות, הדתיות והתרבותיות ממומנות כולן על ידי אזרחי ישראל, בין אם בצורה ישירה או דרך עיריות, מועצות אזוריות וערוצים אחרים. עם זאת, הדולרים הזורמים מארה"ב מסייעים לשמר ולפתח את ההתנחלויות. הם משמשים בין השאר לחינוך הדתי (למשל מימון ישיבת נווה שמואל באפרת), שיפור תנאי המגורים (הוספת מערכת מיזוג אוויר לחדר האוכל של בית הספר אור מנחם בקרית ארבע), פעילויות לשעות הפנאי (בניית טיילת בין ההתנחלויות בגוש עציון) או קניית בניינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים (למשל מבנה בסמוך לקבר רחל ליד בית לחם). תרומות פטורות ממס משמשות גם למטרות שנויות במחלוקת, כגון סיוע למשפחותיהם של יהודים שהורשעו בטרור.

לחצו כאן למיפוי אינטראקטיבי של התרומות להתנחלויות (באנגלית)

בשנת 2010 פרסם "ניו יורק טיימס" תחקיר על תרומות פטורות ממס המגיעות לשטחים מארה״ב. בכתבה הוערכה אז תמיכה זו בכ-200 מיליון דולר בעשור. תחקיר "הארץ" מגלה שהיקפי התרומות בשנים האחרונות משמעותיים ומקיפים הרבה יותר.

הישיבה התיכונית נוה שמואל באפרת
הישיבה התיכונית נוה שמואל באפרת. כספי התרומות משמשים, בין השאר, למימון החינוך הדתי בשטחיםצילום: אורי בלאו

במסגרת תחקיר "הארץ", שנערך במשך השנה האחרונה, נבדקו בקפדנות אלפי מסמכים, שכללו דו"חות שהוגשו למס ההכנסה האמריקאי ומסמכים מרשם העמותות הישראלי. מהתחקיר עולה שכחמישים ארגונים מרחבי ארה"ב מעורבים בגיוס כספים להתנחלויות ולפעילותן. הכנסותיהם בשנים 2009–2013, השנה האחרונה שלגביה קיימים נתונים מקיפים, עלו על 281 מיליון דולר (יותר ממיליארד שקלים). רוב הכספים האלה התקבלו מתרומות, והשאר מהחזרים על השקעות הון. כ–224 מיליון דולר מההכנסות האלה הועברו לשטחים כמענקים, בעיקר באמצעות ארגונים ישראליים ללא כוונות רווח. ב–2013 בלבד גייסו ארגונים אלה 73 מיליון דולר והקצו 54 מיליון דולר למענקים. נתונים חלקיים לגבי 2014 מצביעים על כך שהמספרים בשנה זו אף גבוהים יותר. בין התורמים להתנחלויות נמצאים גם תורמים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל מועמדים אמריקאים לנשיאות.

מטרות שנויות במחלוקת

הימין הישראלי מותח לעתים קרובות ביקורת על עמותות שמאל בשל התרומות שהן מקבלות מחו"ל ופועל להצר את צעדיהן באמצעות קידום חוקים שונים. תחקיר ״הארץ״ מגלה כי עמותות הפועלות מעבר לקו הירוק זוכות גם הן לסיוע מחו״ל. ההבדל הוא, שבעוד עמותות שמאל וארגוני זכויות האדם מקבלים תרומות גדולות מממשלות וממוסדות זרים, עמותות המסייעות להתנחלויות נתמכות בדרך כלל על ידי אנשים פרטיים שתורמים באמצעות ארגונים ללא כוונות רווח.

מהתחקיר עולה גם כי רמת השקיפות של חלק מהעמותות הפועלות בשטחים נמוכה. חלקן לא חושפות כנדרש בחוק את רשימת התורמים להן, אחרות מוסרות מידע חלקי בלבד. ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "מדי שנה בודק רשם העמותות מסמכים שוטפים מכ-15 אלף עמותות פעילות. לאור היקף הפעילות הרחב, הבדיקות כלליות ומתייחסות לעצם קיומם של מסמכים שעל העמותות להגיש על פי חוק. בדיקות מעמיקות יותר לגופם של מסמכים, נעשות במסגרת ביקורות יזומות, או ככל שמתקבלת תלונה נגד עמותה. רשם העמותות מנהל כ-250 ביקורות עומק בשנה ומברר כ-1,000 תלונות, ובהתאם לאופי הממצאים המתקבלים, הרשם שוקל נקיטת סמכויות".

אחד הארגונים האמריקאיים המשמעותיים הפועלים למימון ישובים יהודיים מעבר לקו הירוק הוא "קרן חברון" מברוקלין, שבשנים 2009–2013 העבירה 4.5 מיליון דולר להתנחלות בחברון באמצעות עמותת מחדשי היישוב היהודי בחברון. חלק גדול מהמימון הושקע בפארקים, במגרשי משחקים ובספריות, בכפוף למטרה המוצהרת של הקרן הכוללת את "שיפור חייהם של תושבי חברון".

מנחם לבני, ממורשעי המחתרת היהודית
מנחם לבני, ממורשעי המחתרת היהודית. התרומות מימנו חלק משכרו כמנכ"ל עמותת מחדשי היישוב היהודי בחברוןצילום: אלכס ליבק

בראש עמותת מחדשי היישוב היהודי בחברון עמד בין 2010 ל-2012 מנחם לבני, אחד ממנהיגי המחתרת היהודית שפעלה בשטחים בשנות ה–80 ושהורשע ברצח. חברי המחתרת רצחו שלושה סטודנטים פלסטינים ופצעו קשה שני ראשי עירייה פלסטינים וחבלן של מג"ב. לבני נדון למאסר עולם אך שוחרר אחרי שש שנים. משכורתו בתקופתו כמנכ״ל העמותה, בעלות מצטברת של מאות אלפי שקלים, מומנה בין השאר מתרומות אמריקאיות. דן רוזנשטיין, מנכ"ל קרן חברון, סירב לענות לשאלות על פעילותה של הקרן או לדון בתורמים ובנהנים מהתרומות.

כספים שגויסו בארה״ב הועברו גם לסיוע כלכלי ליהודים שהואשמו או הורשעו בטרור ולבני משפחותיהם באמצעות עמותת ״חננו״. בשנת 2014 הגיעו כ–20% מהכנסות הארגון, כ–600 אלף שקלים, ממקורות אמריקאיים. בין אלה שנהנו מסיוע הארגון ב–2013 היתה משפחתו של עמי פופר, שרצח שבעה פועלים פלסטינים ב–1990, וחברי מחתרת "בת עין", שניסו לפוצץ בית ספר לבנות במזרח ירושלים ב–2002. בעבר גייס ארגון "חוננו" כספים למען יגאל עמיר, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין.

בתגובת הארגון ל"הארץ" נמסר כי מדובר ב"ארגון סיוע משפטי הפועל תמיד במסגרת החוק ורק בהתאם למטרותיו". בתגובה נאמר כי בהתאם לכללי הסודיות, אין אפשרות לדון במקרים ספציפיים, אך הארגון סיפק סיוע לאלפי חשודים ובכללם שוטרים, חיילים ואזרחים ישראלים.

אחד המקורות המרכזיים של תרומות להתנחלויות היא הקרן המרכזית לישראל, ארגון הפועל ממרכז מנהטן, מתוך משרדיה של חברת טקסטיל השייכת למשפחת מרכוס. הכנסות הקרן ב–2013 היו יותר מ–19 מיליון דולר, עלייה של שלושה מיליון לעומת השנה שקדמה לה. דו"ח הקרן משנת 2014 מצביע על עליה חדה נוספת בהכנסותיה, שהגיעו ל–25 מיליון דולר, שכ–23 מיליון מהם הועברו לישראל.

אחד המוסדות שנתמכים על ידי הקרן המרכזית הוא "ישיבת עוד יוסף חי" בהתנחלות יצהר. ראשי הישיבה, הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור, כתבו את "תורת המלך", ספר העוסק בין השאר בנסיבות שבהן מותר להרוג לא־יהודים. הרבנים נחקרו על ידי המשטרה בחשד להסתה לגזענות אך לא הועמדו למשפט.

בפגישה שהתקיימה אשתקד בין כתב "הארץ" לבין ג'יי מרכוס, שעמד אז בראש הקרן המרכזית, אמר האחרון כי הארגון תורם לעמותות הפועלות משני צדי הקו הירוק. הוא סירב לחשוף את אחוז התרומות שמועברות להתנחלויות, ואמר כי אין לכך חשיבות שכן הכסף אינו משמש למטרות פוליטיות.

סיבסוד עקיף בחסות הבית הלבן

בתשובה לשאלה אם הענקת פטור ממסים לארגונים האלה איננה מנוגדת לעמדה האמריקאית ביחס להתנחלויות, אמר ל"הארץ" בכיר בבית הלבן כי "המדיניות של כל ממשל מאז 1967, דמוקרטי ורפובליקאי כאחד, היתה התנגדות להתנחלויות מחוץ לגבולות 1967". לדבריו הבכיר, "הממשל הנוכחי איננו שונה. בהתאם למדיניות האמריקאית הקבועה, הממשל הזה לא הגן מעולם על פעילות ההתנחלויות ולא תמך בה מעולם. הוא איננו תומך או מקדם כל פעילות שתעניק להם לגיטימציה".

ממס ההכנסה האמריקאי נמסר בתגובה לשאלות "הארץ״ בעניין כי מתן פטור ממס לארגונים בארה״ב איננו תלוי במדיניות הארגון. "הארגונים הללו צריכים לעמוד בקריטריונים שונים, אך הם זכאים להחזיק בדעות מגוונות", מסר דובר מטעם מס ההכנסה.

מענק מטעם ה–Pulitzer Center on Crisis Reporting סייע במימון התחקיר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ