15 חודשי מאסר לחברת הפרלמנט הפלסטיני שהורשעה בהסתה

ביהמ"ש הצבאי בעופר גזר על חאלדה ג'ראר, שהורשעה בעסקת טיעון, גם 22 חודשי מאסר על תנאי וקנס. פרקליטה: היא הודתה בעבירות מפני שהבינה שאין סיכוי שתזוכה בבית משפט ישראלי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חלאדה ג'ראר בבית המשפט הצבאי בעופר, במאי
ג'ראר בבית המשפט הצבאי העופר, במאיצילום: אלכס ליבק
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט הצבאי בעופר גזר אתמול (ראשון) 15 חודשי מאסר בפועל על חברת הפרלמנט הפלסטיני חאלדה ג'ראר, בגין חברות בהתאחדות בלתי מוכרת ובהסתה. על ג'ראר, שהורשעה במסגרת עסקת טיעון, נגזרו גם 22 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך עשרת אלפים שקלים.

במסגרת עסקת הטיעון תוקן כתב האישום נגד ג'ראר, שכלל תחילה 12 עבירות, והיא הורשעה בשתי עבירות: פעילותה בחזית העממית לשחרור פלסטין, המוגדרת כהתאחדות בלתי מותרת, והסתה. בית המשפט הבהיר כי ג'ראר עומדת לדין לא בגין היותה חברה בפרלמנט הפלסטיני, אלא בשל פעילותה בארגון החזית העממית.

בגזר הדין צוין כי ג'ראר היתה פעילה בארגון, התראיינה לתקשורת מטעמו והופיעה בכנסים שלו. עבירת ההסתה מתייחסת לנאום שנשאה בעצרת של החזית העממית ברמאללה, שבו לפי גזר הדין קראה לחטיפת חיילים כדי לקדם את שחרורו של מנהיג החזית העממית אחמד סעדאת מהכלא הישראלי. אלא שב"הארץ" דווח בעבר כי העד שעל דבריו התבסס האישום אמר בעצמו כי אינו בטוח שאמרה זאת.

ג'ראר, בת 52, מוכרת היטב בזירה הפוליטית הפלסטינית והיתה שנים רבות פעילה למען זכויות האסירים ובארגוני זכויות אדם. מאז 1998 נאסר עליה לעזוב את הארץ בשל פעילותה הפוליטית. ג'ראר נעצרה בביתה בעיר אל־בירה שליד רמאללה ב-2 באפריל. במערכת הביטחון טענו אז כי חברת הפרלמנט נעצרה משום שהפרה צו הגבלת תנועות שהתיר לה לשהות רק באזור יריחו, ולא הוזכרו עבירות נוספות. כמה ימים לאחר מכן מפקד פיקוד המרכז, האלוף רוני נומה, חתם על צו מעצר מינהלי למשך שישה חודשים והיא שהתה בכלא השרון. 

מעצרה המינהלי ללא משפט זכה להדים רבים בעולם, וזה נפתח כ-80 יום לאחר מעצרה. כתב האישום נגד ג'ראר כלל תחילה 12 עבירות ביטחוניות והיא כפרה באישומים. בין השאר הואשמה ג'ראר שנשאה נאומים בעצרות של החזית העממית, ביקרה אסירים משוחררים והעניקה לאחד מהם אות הוקרה ואף השתתפה ב"תערוכת ספרים" מטעם ארגון החזית העממית. השופט ציין אז שבביקורה בתערוכה שאלה הנאשמת "בשלום הפעילים ואודות הצלחת מכירת הספרים". לתביעה היה עד שסיפר כי הוא נשא נאום וקרא לחטיפת חיילים למען שחרור אסירים כשפניו רעולים, וג'ראר "נכחה בבמת העצרת" בעת הנאום. העד לא זכר אם גם ג'ראר עצמה קראה לחטיפת חיילים, אך היא הואשמה בדבר. במשך תקופה זו שהתה ג'ראר בכלא.

סנגורה של ג'ראר, עו"ד מחמוד חסאן מהמרכז המשפטי אדמיר, מסר כי היא הסכימה להסדר טיעון מפני שאינה מאמינה בבית המשפט והבינה שאין סיכוי שתזוכה. "כל העבירות מבוססות על מידע ישן משנת 2009, ובהליך המעצר היא שוחררה בערבות ובית המשפט הצבאי לערעורים השאיר אותה במעצר על סמך חומר חסוי", אמר. "היא לא מצפה לשום צדק מבית משפט של הכיבוש, ובמיוחד כשעמדת התביעה היא כי תועבר למעצר מינהלי אם תשוחרר מההליך הפלילי".

ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה בתגובה לגזר דינה של ג'ראר כי "החלטת רשויות הכיבוש לכלוא על חברת פרלמנט בגין עמדה פוליטית, ואחרי שמונה חודשים של מעצר מינהלי, מוכיחה כי פניה של ממשלת ישראל להחרפת ההסלמה. לממשלה הזאת אין מה להציע חוץ מהפחדת הישראלים ודיכוי ונישול הפלסטינים. מקומה לא בבית הכלא, אלא בבית המחוקקים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ