"אם תרצו" פרסם סרטון המציג פעילי שמאל כמגיני מחבלים

בסרטון של "אם תרצו" מוצגים ארבעה פעילי שמאל כ"שתולים", כשברקע נאמר כי "בפעם הבאה שמחבל בא לדקור אותך, הוא יודע שיש מי שיגן עליו". ח"כ רוזין ממרצ פנתה ליועמ"ש כדי שיורה על חקירה בגין הסתה

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסרטון השתולים של "אם תרצו"
שרון פולבר

עמותת הימין "אם תרצו" הפיצה היום (שלישי) סרטון בו מתוארים ארבעה פעילי שמאל כ"שתולים" שמגנים על מחבלים. בתגובה, שלחו ח"כים ממרצ פנייה דחופה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה על חשד להסתה. 

בתחילת הסרטון נראה מחבל ניגש לכיוון המצלמה ושולף סכין, כשברקע הקריינית אומרת "בפעם הבאה שמחבל בא לדקור אותך, הוא יודע שיש מי שיגן עליו". בהמשך מוצגים שמותיהם ופניהם של מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, ישי מנוחין, אבנר גבריהו מ"שוברים שתיקה", עו"ד סיגי בן-ארי מהמוקד לזכויות הפרט ומנכ"ל "בצלם", חגי אלעד. בסיום הסרטון אומרת הקריינית "חגי, אלעד, סיגי ואבנר הם ישראלים, הם גרים כאן איתנו אבל הם שתולים. כשאנחנו נלחמים בטרור הם נלחמים בנו. חוק השתולים יכול להוציא אותם אל מחוץ לחוק, חתמו עליו". 

סרטון השתולים של "אם תרצו"

בתגובות לסרטון בעמוד הפייסבוק, הטון ברור ולא משתמע לשתי פנים: "השתולים הם סוג של מחבלים"; "הם בוגדים, במדינות אחרות היו תולים אותם בכיכר"; "צריך לזרוק אותם לעזה, הם יותר מסוכנים ממחבלים"; ו"שוברים שתיקה שווה ארגון טרור".

משה קלוגהפט, מקורבו ויועצו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הוא העומד מאחורי קמפיין "השתולים".

הסרטון הופץ כדי לקרוא לתמיכה בהצעת חוק עליה חתום ח"כ יואב קיש (הליכוד), שקוראת לסמן עמותות המקבלות מימון של ישות מדינית זרה כ"שתולות" של המדינה שתומכת בהן. ההצעה כוללת חובת דיווח על אותן עמותות, אוסרת על שיתופי פעולה בינן לבין משרדי ממשלה וצה"ל, ותאפשר לרשם העמותות להגיש בקשת פירוק לבית המשפט לאותן עמותות במידה ובמטרותיהן או במעשיהן או במעשי המועסקים בהן מתבצעת פעילות עוינת נגד המדינה. בנוסף, קיש מבקש להטיל קנס של 100 אלף שקלים על "שתול" שהפר חובה.

בעמוד הפייסבוק שלו כתב ח"כ קיש: "יום לאחר השקרים והורדת הדגל בכנס עם שוברים שתיקה בחו״ל, הגיע הזמן לעשות. די! עמותות שמעודדות חרמות, הסתה וקריאה להעמדת חיילי צהל לדין הבינלאומי אינן עמותות שחשובות לשיח הפנימי במדינה. אלו עמותות שפועלות לפגוע בישראל בזירה הבינלאומית על ידי הפצת שקרים והסתה, תופעה זו חייבת להיפסק".

בתגובה לסרטון, הסתייג קיש מהקמפיין האגרסיבי. "אני תומך בחוק ואמשיך לקדם אותו", אמר. "עם זאת, אני מסתייג מהפרסונליזציה האגרסיבית בקמפיין של תנועת הסטודנטית 'אם תרצו'. אני לא מתחבר לקמפיין וזו לא דרכי, אני עוסק במהות. החוק שלי בנפרד והקמפיין של אם תרצו בנפרד". 

גורמים שונים פנו ליועץ המשפטי לממשלה וקראו לו לפתוח בחקירה בנושא. מלשכת היועמ"ש נמסר כי הבקשות לפתיחה בחקירה התקבלו והן נבחנות כעת. בעקבות הסרטון שלחה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) פנייה דחופה ליועמ"ש. "קמפיין 'השתולים' של תנועת 'אם תרצו' מהווה הסתה בוטה וקיצונית נגד לוחמי צדק וארגוני זכויות אדם במסגרתם הם פועלים", אמרה רוזין. "זוהי הוצאת דיבה על שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית ומטרתו להלך אימים על ארגוני השמאל. הניסיון לייצר דה-לגיטימציה ודה-הומניזציה לכל אותם אלו שדעותיהם אינם כעמדותיהם של הימין הקיצוני הוא סימון מטרות חיות וקריאה לסיכול ממוקד שסופו להסתיים באלימות".  

במוקד להגנת הפרט פנו ליועמ"ש בבקשה שיורה לפתוח בחקירה, ואז ציינו כי בכוונתם להגיש תלונה בנושא גם במשטרה. מנכ"לית המוקד דליה קרשטיין כתבה: "אין ולא יכול להיות ספק כי פרסומים אלה המכוונים נגד אנשים פרטיים, אינם חוסים תחת הגנת חופש הביטוי שכן מדובר בשיסוי ובהסתה פרועה ומשולחת רסן המסכנת את שלומם האישי וביטחונם של עובדי הארגונים 'המככבים' בקמפיין". 

במקביל אחד המופיעים בסרטון, ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים, הגיש אף הוא תלונה במשטרה בנושא בגין הסתה נגדו. גם המרכז הרפורמי לדת ולמדינה שלחו מכתב ליועמ"ש לפרקליט המדינה, למפכ"ל המשטרה ולראש אגף החקירות ביחידה הסייבר של המשטרה וקראו לפעול כנגד "אם תרצו". בהודעת המרכז נאמר כי "הקמפיין הטרי כולל סרטון, גרפי מאוד ומפחיד שהופץ היום... במקרה זה נקבע רף חדש ברמת ההסתה ויש כאן חשד ברור להסתה לאלימות, איומים וכן עבירה על איסור לשון הרע". 

תנועת שלום עכשיו פרסמה דו"חות כספיים של עמותת "אם תרצו", מהם עולה כי שניים מהגופים שמממנים אותה – הקרן המרכזית לישראל וקרן סגל לישראל - מממנים גם את עמותת חננו ואת ארגון הימין הקיצוני להב"ה. חננו היא עמותה שמעניקה בין היתר סיוע משפטי לחשודים בביצוע מעשים שמוגדרים כטרור יהודי. מזכ"ל "שלום עכשיו" יריב אופנהיימר מסר כי "אם נותרה בהם (באם תרצו) טיפת יושרה הם צריכים להכניס גם את עצמם לסרטון בתור מי שתלויים בכסף זר וקשורים באמצעות קרנות למימון טרור יהודי".

שרת המשפטים איילת שקד סרבה להתייחס לסרטון וכך גם שר החינוך בנט, שמנכ"ל עמותת אם תרצו רונן שובל התמודד בבחירות המקדימות למפלגתם ושובץ במקום שאינו ריאלי. גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן לא השיב לפניות "הארץ" בנושא. מתנועת אם תרצו נמסר בתגובה: "דבר אחד בטוח - אנחנו לעולם לא נשפיל את עצמנו ונוריד את הדגל כמו עיתונכם 'הארץ'"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ