אמו של אורון שאול מבקשת לשנות את הסטטוס של בנה לנעדר - מדיני ביטחוני - הארץ

אמו של אורון שאול מבקשת לשנות את הסטטוס של בנה לנעדר

סמ"ר שאול, לוחם גולני ששהה בנגמ"ש שנפגע במהלך צוק איתן, הוגדר על ידי צה"ל כחלל שמקום קבורתו אינו נודע. זהבה שאול: מבינה מדו"ח התחקיר של התקרית שאורון לא נהרג

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

זהבה שאול, אימו של אורון שאול, מבקשת לשנות את הסטטוס שקבע צה"ל לבנה מחלל שמקום קבורתו לא נודע לנעדר. סמ"ר שאול הוא אחד החיילים ששהו בנגמ"ש שספג פגיעה ישירה של אר־פי־ג'י בשכונת שג'עיה שברצועת עזה במהלך צוק איתן. בהודעה שהוציאה המשפחה היום (חמישי), כותבת אמו של אורון כי היא מבינה מדו"ח תחקיר התקרית, שהתקבל אצל המשפחה כחמישה חודשים אחריה, שאורון לא נהרג. גורם המקורב למשפחה אישר כי הועברה פנייה גם למערכת הביטחון.

בתחילת השבוע קיימו הוריו של שאול מסיבת העיתונאים בביתם בפוריה בצפון, ופנו לראש הממשלה ומפקדי צה"ל בבקשה לברר את מצבו של בנם. "שנה וחצי ישבנו בשקט והענקנו מרחב פעולה למדינאים ולמערכת הביטחון", אמרה זהבה שאול. "נוכח העובדה שאין כל התקדמות, יש לבחון רעיונות חדשים שיביאו לקידום החזרתו של אורון בהקדם לישראל... חשוב לי להדגיש שעד היום, אין לנו המשפחה כל מידע מוצק ומוכח אם אורון בחיים או לא בחיים, פצוע או הרוג, אנחנו במצב של אי ודאות", הוסיפה. "המצב כפי שהתנהל עד עכשיו לא יכול להימשך". 

זהבה שאול לצד תמונת בנה, אורון, במסיבת העיתונאים בתחילת השבוע
זהבה שאול לצד תמונת בנה, אורון, במסיבת העיתונאים בתחילת השבועצילום: גיל אליהו

במסיבת העיתונאים פנו בני המשפחה גם להנהגת חמאס וביקשו לקבל מידע על מצבו של בנם. "אני יודעת שיש לזה מחיר", אמרה זהבה שאול, בפנייה למנהיג חמאס בעזה איסמעיל הנייה. "ברגע שתציג הוכחות על מצבו האמיתי של בני, אני מבטיחה - נהפוך את המדינה ואת העולם כדי שהעסקה תצא לפועל". 

לאחר הפגיעה בנגמ"ש ביולי 2014, ניסו בצבא להביא לזיהויים של כל שבעת לוחמי גולני שנהרגו בתקרית. רק לאחר כמה ימים הצליחו לזהות שישה מהלוחמים, שהוגדרו כחללים. זיהויו של סמ"ר שאול היה מורכב יותר, ולכן הוגדר בתחילה כנעדר. כמה ימים לאחר מכן קבע בית דין רבני מיוחד שהוקם בעניין זה, בראשות הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, את מותו של שאול. בית הדין גבה עדויות מלוחמים, זימן מומחי רפואה ובליסטיקה ובחן ממצאים מהשטח בטרם קיבל את החלטתו. באותו השבוע החליטה משפחתו לשבת עליו שבעה.

אורון שאול
אורון שאולצילום: גיל אליהו

בשנה שעברה, סיפר פרץ ל"הארץ" על ההחלטה להכריז על אורון שאול כחלל שמקום קבורתו לא נמצא. "עבדנו סביב השעון, 30 שעות. התחלנו ביום חמישי ואמרתי לחברי לבית הדין, לא נכניס את השבת עם ספק. אם התשובה תהיה לא, נגיד אין. אבל אנחנו לא נגיד אולי. או כן או לא", סיפר פרץ. "היו לנו ישיבות אינטנסיביות, עשינו שולחן עגול של כולם כולל הרופאים הבכירים ביותר בארץ, מומחים מכל סוג. ביום שישי ב-14:30 היתה תשובה, והיא היתה פה-אחד, שאורון מזוהה בוודאות והוא חלל שמקום קבורתו לא נודע. התקשרתי לרמטכ"ל בכאב לב, היה לי מאוד קשה להגיד את זה ובקושי הצלחתי. לפני שבת נכנסנו ראש אכ"א ואני למשפחה והסברנו להם שזיהינו את בנם כחלל ולצערנו מקום קבורתו לא נודע. הסתפקתי בזה באותו יום".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ