חיים לוינסון
חיים לוינסון

החשוד המרכזי בהצתת בית משפחת דוואבשה בכפר דומא עונה קשות במהלך החקירה בשב"כ, כך מסר הבוקר (שלישי) פרקליטו, עו"ד איתמר בן גביר, במסיבת עיתונאים מחוץ לבית משפט השלום בפתח תקווה. בן גביר אמר כי חוקרי השב"כ הצליחו לשבור את מרשו לאחר שהטרידו אותו מינית, מנעו ממנו שינה למשך תקופה ארוכה ופגעו בערכים שלו.

בן גביר תיאר בפני הכתבים כיצד ניסו החוקרים להוציא ממנו הודאה. "בשלב מסוים נכנסים לחדרו ארבעה בריונים שמכים אותו וקושרים אותו במיטת סדום", סיפר. "תיאורים מזעזעים ומחרידים - קשירות בתנוחות הפוכות, הופכים אותו ועוד פעם מפילים אותו ועוד פעם מפילים אותו, עד שהוא צועק 'די! עזבו אותי, תנו לי ללכת, לא עשיתי כלום'. אבל אומרים לו 'אם לא תתן הודאה, אנחנו ממשיכים'".

אמו של סעד דוואבשה ליד קברו בדומא
אמו של סעד דוואבשה ליד קברו בדומאצילום: אי־אף־פי

עו"ד בן גביר דורש להפסיק את החקירה של מרשו בשל העינויים שעבר. ''בדברים שמרשי מסר אין ולא כלום כי אדם במצב כזה יכול להודות בכל מה שרוצים. אני חושב שכל אחד ואחד מאזרחי ישראל היה מודה במיוחס לו ואני חושב שיש פה פרשת קו 300 חדשה של שירות הבטחון הכללי", אמר. בן גביר הוסיף - "בעיניי ספק רב מאוד אם אפשר להשתמש בדברים שהוא מסר. הם פגעו בו והפכו אותו לצל אדם. אני מתבייש שבמדינת ישראל של 2015 זו ההתנהלות של חוקרי השב''כ. אני מתבייש בכך שהפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה נתנו לכך יד, מתבייש בכך שחלק מהשופטים התיישרו כלפי המציאות המחרידה הזו, היו אדישים ולא הורו אפילו להביא אותו לבית המשפט באותם ימים שעבר עינויים. מרשי צריך פסיכיאטר וטיפול רפואי''.

בשבועות האחרונים התעוררה מחאה בקרב פעילי ימין במחאה על תנאי המעצר והחקירה של החשודים בביצוע הפיגוע בדומא. כאלף איש הפגינו בשבוע שעבר ליד ביתו של ראש השב"כ יורם כהן בירושלים במחאה על עינויים המתקיימים לטענתם בחקירות החשודים.

בתחילת השבוע נחשפו פרטים חדשים על שיטות החקירות של השב"כ, לאחר שאחד הנערים שעצור מזה שלושה שבועות הלין בפני השופט ארז נוריאלי בדיון בבית המשפט השלום בפתח תקווה על העינויים שהוא עובר לדבריו וביקש את הפסקתם. בשל צו איסור הפרסום בפרשה לא ניתן לפרט על החשדות העדכניים נגד הקטין.

בן גביר במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר, בירושלים
בן גביר במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר, בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"כל יום זה עולה רמה... לא ישנתי הלילה ואני לא ישן גם בלילה הבא אלא אם משהו הולך להשתנות", סיפר הצעיר לשופט כאשר היה לבד עמו באולם, כך לדברי גורמים המעורים בפרשה. "חוקרים אותי באלימות על משהו שאני לא יכול לעזור להם, כי אני לא יודע. הם מפרקים אותי, מעקמים לי את כל הגב, צוחקים, מסתכלים עלי בזלזול, קיבינימט מה אני אמור לעשות? איך אני יכול להגן על עצמי? מאשימים אותי במשהו, מראים לי שמות, חושבים שאני קשור, אבל אני לא יודע, ואני לא יכול להגיד שמות כי אני לא יודע גם אם יהרגו אותי".

בשב"כ מסרו בתגובה לטענות הנער כי "השב"כ הינו ארגון ממלכתי וכל פעולותיו מבוצעות על פי דין. חקירות השב"כ מתנהלות בהתאם להוראות החוק והפסיקה, ונתונות לפיקוח היועץ המשפטי לממשלה, פרקליטות המדינה ובתי המשפט. הטענה כאילו אחד מהעצורים ניסה להתאבד משוללת כל יסוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ