בשב"כ מודים שחשודים ברצח בדומא עונו, אך לא הוטרדו מינית

בארגון הסבירו כי החקירה נועדה לסכל מעשי רצח וזכתה לגיבוי משפטי. בהודעה חריגה שפרסם השירות נכתב כי אמצעים חריגים ננקטו לפי "אמות המידה המקובלות לסיכול התארגנויות העוסקות בהוצאת פיגועים חמורים"

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נערי גבעות מוחים על תנאי החקירה של החשודים בפיגוע בדומא בכיכר הבימה, אתמול
נערי גבעות מוחים על תנאי החקירה של החשודים בפיגוע בדומא בכיכר הבימה, אתמולצילום: מוטי מילרוד
חיים לוינסון

שב"כ הודה כי נקט פרקטיקות מסוימות של עינויים בחקירת החשודים היהודים ברצח משפחת דוואבשה בדומא. בארגון הסבירו שהאמצעים החריגים נועדו לסכל מעשי רצח עתידיים, והבהירו שקיבלו לכך גיבוי משפטי.

בהודעה חריגה שפרסם היום (חמישי), הכחיש שב"כ את הטענות כי נחקרים הוטרדו מינית, הושפלו וספגו יריקות. עוד הכחיש הארגון כי אחד החשודים ניסה לפגוע בעצמו. עם זאת, שב"כ נמנע מלהתייחס להאשמות החשודים ופרקליטיהם בנוגע לפרקטיקות אחרות של עינויים: קשירות בתנוחות מכאיבות, סטירות, הידוק אזיקים עד כאב ומניעת שינה.

בהודעה שפרסם הארגון נכתב כי "תכליתה של החקירה המתנהלת בימים אלו הינה חשיפת התארגנות לפיגועים עתידיים. לאור זאת ובתיאום עם המערכת המשפטית נחקרת ההתארגנות על פי אמות המידה המקצועיות והמשפטיות המקובלות לסיכול התארגנויות העוסקות בהוצאת פיגועים חמורים עתידיים. במהלך החקירות ננקטו אמצעים המתאימים לתכלית זו".

ב-1999 פסל בג"ץ את השימוש באמצעי חקירה אלימים בהיעדר חוק המסדיר את הנושא. בהכרעה, שניתנה בעתירת הוועד הציבורי נגד עינויים, קבעו שופטי בג"ץ כי לחוקרי שב"כ אסור להשתמש באמצעים כמו טלטולים, קשירות ומניעת שינה מחשודים. עם זאת, בג"ץ קבע כי חוקר שיעשה שימוש באלימות יוכל, אם יועמד לדין, לטעון כי עשה זאת כדי להציל חיים ויהיה פטור בשל כך מאחריות פלילית, בהתאם לסעיף 34 י"א לחוק העונשין. לאחר מכן, חיבר היועץ המשפטי לממשלה דאז אליקים רובינשטיין מסמך הנחיות המבהיר לשב"כ באיזה מקרים לא יועמדו לדין החוקרים שהשתמשו בעינויים בחקירה.

בהודעת שב"כ נכתב כי "מטרת הוצאת שקרים אלה לחלל האוויר הינה להשחיר את פניו של השב"כ ולנסות לפגוע ביכולתו ולשבש את החקירה. פעילי הימין הקיצוני ועורכי דינם מנסים להסיט את הקשב הציבורי והמשפטי ממעשי הטרור החמורים אשר בוצעו על ידי ההתארגנות האמורה ולהפנותה נגד הלגיטימיות שבניהול החקירה לחשיפת מבצעיהם".

עוד נמסר כי "השב"כ ימשיך לפעול מתוקף האחריות שהוטלה עליו לסכל טרור ולהביא למיצוי הדין מול התארגנות זו הגורסת כי למדינת ישראל אין זכות קיום. חזונם העיקרי הוא הפלת השלטון בישראל תוך שימוש באמצעים אלימים ופתיחת במרד על מנת למנות מלך, ערעור היחסים בין ישראל למדינות אחרות, גירוש הגויים ופגיעה במיעוטים". כמו כן, ציינו בשב"כ כי חברי ההתארגנות המשיכו לבצע פיגועים גם לאחר ההצתה בדומא וראו בפיגוע זה דבר שראוי לחקותו.

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום לטענות על עינויים ואמר כי "יש במדינת ישראל מנגנוני בקרה ומנגנוני פיקוח, ואף גוף או אזרח במדינת ישראל לא נמצא מעליהם. כל החרד מפני פעולות לא מוצדקות, יכול לפנות אל אותם מנגנונים ולקבל מענה ברור". לדבריו, "עלינו להיזהר מהכפשה והחלשה של השב״כ. פגיעה בשב״כ היא פגיעה בביטחון ישראל. מי שישתוק מול ההסתה יתמודד עם אותה ההסתה בחצר הבית שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ