ביהמ"ש שחרר צעיר שנחשד במעורבות ברצח בדומא

בן ה-18 נעצר לפני חודש אך בתום חקירתו הוסרו ממנו כל החשדות. עם זאת, הוא נשלח למעצר בית לאחר שהתברר כי היה מעורב בקטטה בה היכה פלסטיני יחד עם חבריו

חיים לוינסון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פעיל ימין מרים את ידיו מול שוטר בהפגנה מול בית משפט השלום בפתח תקוה, היום. על חולצתו של פעיל הימין נכתב "יהודי לא מענה יהודי"
הפגנת פעילי ימין מחוץ לבית משפט השלום בפתח תקוה, היוםצילום: מוטי מילרוד
חיים לוינסון

בית משפט השלום בפתח תקוה שחרר היום (שני) למעצר בית צעיר יהודי שנעצר בחשד למעורבות ברצח בדומא, לאחר שכל החשדות המשמעותיים נגדו נגמרו בלא כלום. עם זאת, המשטרה הודיעה שתגיש נגדו כתב אישום על תקיפת פלסטינים.

הצעיר, בן 18 שהסתובב במאחז הבלאדים שבגדה המערבית, נעצר לפני חודש על ידי השב"כ ונמנע ממנו מפגש עם עורך דין למשך 18 יום. הוא נחקר בחשד שהיה מעורב בפיגוע בדומא, אך כעת, לאחר חקירה שנמשכה חודש, הוסרו החשדות. במהלך החקירה, עם זאת, התברר כי הצעיר היה מעורב לפני שנתיים בקטטה בה היכה יחד עם אחרים פלסטיני, סמוך למאחז הבלאדים. המשטרה הגישה היום הצהרת תובע בעניינו, וביקשה להאריך את מעצרו עד להגשת כתב אישום. ואולם הבקשה נדחתה והוא נשלח למעצר בית. המשטרה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי.

היום היו אמורות להיות מוגשות שתי הצהרות תובע נגד החשוד המרכזי בתיק וכן נגד אדם נוסף, אך אלו לא הוגשו לבסוף ומעצרם הוארך ביומיים. בפרקליטות עדיין מתנהלים דיונים בשאלה אם ניתן להאשים את החשוד הנוסף בעבירת רצח, על חלקו באירוע.

בארגון "חוננו" המייצגים את הנער אמרו בתגובה כי "זו שערוריה. לאחר 29 ימים בחקירות קשות בשב"כ, טלטולים, מניעת שינה, אלימות פיזית ונפשית, מתברר כי כל הטענה כנגד הנער הזה היא מעורבות בקטטה עם בדואים לפני קרוב לשנתיים. אנו מקווים כי אכן תוקם ועדת חקירה שתבחן את התנהלות השב"כ וגורמי האכיפה של מדינת ישראל בתיק הזה".

משפחת הנער מסרה: "אחרי 30 יום שבהם עבר ילדנו התעללות אכזרית שכללה השפלות ואלימות קשה מסתבר כעת שבננו מואשם במעורבות בקטטה מלפני שנתיים. כל הצידוק שנטל לעצמו השב"כ להתעלל בילדינו כאילו הוא חשוד ברצח דומא מוכיחה את טענתנו כי השב"כ נקט בשקר ורמייה כלפי מערכת המשפט וכלפי הציבור".

אתמול נפגש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים פליליים רז נזרי עם החשודים ברצח בדומא, לאחר שעורכי דינם טענו כי עונו בחקירותיהם. עורכי הדין לא עודכנו בדבר הפגישה, בה שאל נזרי את העצורים אודות האמצעים שנטען שהופעלו עליהם בחקירתם בשב"כ.

ביום חמישי האחרון הודו בשב"כ כי בחקירת החשודים בפרשה ננקטו פרקטיקות מסוימות של עינויים. בארגון הסבירו שהאמצעים החריגים נועדו לסכל מעשי רצח עתידיים, והבהירו שזכו לגיבוי משפטי. בהודעה הכחישו בשב"כ את הטענות שהועלו על ידי עורכי הדין לפיהן נחקרים הוטרדו מינית, הושפלו וספגו יריקות. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ