נשאת מלחם, החשוד בירי בתל אביב, תקף בעבר חייל כנקמה על הרג בן דודו

מלחם הורשע ב-2007 וריצה חמש שנות מאסר. לדברי קרובי משפחתו, מאז התקרית בה נורה למוות בן דודו על ידי שוטרי מג"ב, היה שרוי במצב נפשי קשה והתנהגותו הפכה לאלימה ותוקפנית. מכריו כינו אותו "אדם לא שפוי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשוד בביצוע הירי בבית המשפט בחדרה ב-2007

נשאת מלחם, החשוד בביצוע הירי בבר "הסימטא" בתל אביב היום (שישי), ריצה מאסר בעבר בגין תקיפת חייל וניסיון לחטוף את נשקו, כנקמה על הרג בן דודו מירי שוטרים. קרובי משפחתו של החשוד בירי, ערבי ישראלי תושב ואדי ערה, סיפרו ל"הארץ" הערב כי מאז מות בן דודו הוא שרוי במצב נפשי קשה, סבל מדיכאון ואף טופל בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה.

בשנת 2007 תקף מלחם חייל בצומת כרכור באמצעות מברג ופצע אותו קל. בחקירתו סיפר כי ניסה לבצע פיגוע כנקמה על כך ששנה וחצי קודם לכן שוטרי מג"ב הרגו את בן דודו בעת חיפוש בביתו. החשוד הורשע בתקיפה וריצה חמש שנות מאסר. 

לדבריו הוא בחר בחייל שנראה לו צנום, כך שיוכל לחטוף ממנו את הנשק בקלות יחסית. בחקירתו הודה כי ניסה לגנוב את הנשק ולירות בחייל ולאחר מכן למכור את הנשק. בחקירתו ציין עוד כי תכנן לבצע את המעשה מכיוון שלא היה מי שינקום, לדעתו, את מות בן דודו וכי מערכת המשפט היתה חסרת אונים בטיפול במקרה.

החשוד בירי נלקח למעצר בבית המשפט בחדרה, בשנת 2007צילום: איציק בן מלכי

בן דודו של מלחם נהרג בשנת 2006 במהלך חיפוש שביצעו שוטרי מג"ב בביתו אחר אמצעי לחימה. אחד השוטרים רצה לערוך חיפוש על גופו של בן הדוד וזה נמלט מהבית כשהוא מחזיק באקדח שהיה ברשותו שלא כדין. שני שוטרים קראו לו לעצור ואחד מהם אף ירה באוויר לאזהרה. אחד השוטרים, שעמד בחצר האחורית של הבית, ירה בבן הדוד שני כדורים והרגו. המשטרה טענה אז שהירי בוצע כהגנה עצמית, אך הפרקליטות הגישה נגד השוטר כתב אישום בגין הריגה. שלוש שנים מאוחר יותר השוטר זוכה.

הערב התקבצו אנשים רבים בכניסה לכפר של מלחם בוואדי ערה. קרוב משפחתו סיפר כי המשפחה והחברים ניזונים ממה שמתפרסם בתקשורת. לדבריו, בשנים האחרונות הפכה התנהגותו לבעייתית ואלימה, ולפעמים נאלצו בני משפחתו להזמין משטרה בעקבות תוקפנותו. "לאחרונה לא ידענו הרבה עליו ועל איך התנהל", אמר קרוב משפחתו. "תמיד חשדנו שהוא לא יציב". לדבריו, לאיש היו "בעיות עם המשפחה" אך הוא לא התקרב לדת ולא היה בקשר עם כל ארגון פוליטי. "אבא שלו בחקירה, והאחים בהלם. אין להם פרטים. הוא היה יוצא ונכנס מהבית ואף אחד לא ניהל אותו", אמר. הקרוב הוסיף כי "הוא עדיין חי את זה (את הטראומה, נ"ש). לא יודע מה המניעים לו. אנחנו מחכים לשמוע".

קרוב משפחתו של החשוד בירי, הערבצילום: רמי שלוש

כמה מצעירי הכפר המכירים את מלחם אמרו אף הם ל"הארץ" כי הוא ידוע בתור "בחור בעייתי". תושב נוסף גינה את המעשה וביקש לציין ש"נשק מסתובב חופשי במגזר, והמשטרה צריכה להיכנס בית בית ולתפוס אותו".

סמי מלחם, עורך דינו של מלחם, הדגיש כי הוא אינו קשור לאף ארגון. "זה כפר מצוין, אנשים פה צמחו לאחווה ואהבה בין יהודים וערבים". גם לדבריו "מדובר באדם לא שפוי". עורך הדין הביע תקווה שהחשוד יסגיר את עצמו ובן בעת הביע חשש שמא יפגע בעצמו.

הכפר בוואדי ערה, הערב. המשפחה והחברים ניזונים ממה שמתפרסם בתקשורתצילום: רמי שלוש

עקל חדר, מנהל בית הספר בו למד מלחם וחבר המשפחה, סיפר כי משפחת מלחם "מוכרת בתור משפחה יציבה. משפחה ערבית ישראלית טיפוסית נורמטיבית". לדבריו, אביו של מלחם שפנה למשטרה עובד בשיטור הקהילתי בהתנדבות ו"מאוד עוזר לחברה ולמדינה". לדבריו, לחשוד "יש שיבוש נפשי, היו בעיות עם ההורים. המשפחה סובלת. כולם יודעים שהוא לא בריא בנפשו, כל אנשי הכפר מגנים". חדר הוסיף כי מחר צפויה להתכנס מועצת הכפר ולגנות חד משמעית את המעשה. לדבריו, ראש המועצה נמצא כעת בחו"ל אולם ביקשו ממנו להקדים את חזרתו באופן מיידי.

באירוע הירי בצומת הרחובות דיזנגוף וגורדון נהרגו שני בני אדם ונפצעו שבעה, שניים מהם במצב קשה וחמישה נוספים במצב קל. מלחם חשוד כי ירה בתת מקלע לעבר כמה בתי עסק באזור, בהם בר ובית קפה. בסרטון אבטחה שתיעד את הרגעים שלפני הירי נראה מלחם רוכש מוצרים בחנות ברחוב דיזינגוף. האיש, לבוש מעיל שחור, הניח תיק גב בתוך עגלת קניות בכניסה לחנות, הוציא ממנו את הנשק, יצא מהחנות והתחיל לירות. בתיק גב שאותר בחנות נמצא ספר קוראן. ככל הנראה, הנשק שבו נראה המפגע יורה הוא ספקטרה, מתוצרת איטלקית, המשמש לעיתים חברות אבטחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ