כוחות הביטחון הרגו את המחבל שביצע את הפיגוע בת"א בשבוע שעבר

בעקבות מידע מודיעיני, הקיפו כוחות ימ"מ ושב"כ מבנה ביישוב ערערה בו הסתתר נשאת מלחם. הוא ירה לעברם - והם השיבו באש וירו בו למוות. להערכת המשטרה, מלחם קיבל עזרה. שלושה אנשים נעצרו בחשד כי סייעו לו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות המשטרה במהלך חיפוש בבתים בערערה, היום

כוחות הביטחון הרגו את נשאת מלחם, המחבל שביצע את הירי בפאב "הסמטא" בתל אביב ורצח נהג מונית בשבוע שעבר. כוחות ימ"מ הגיעו היום (שישי) למבנה ביישוב ערערה, בעקבות מידע מודיעיני לגבי מיקומו. מדוברות המשטרה ושב"כ נמסר כי מלחם ראה את הכוחות מתקרבים למבנה בו שהה ופתח בירי לעברם בכלי נשק מסוג "פאלקון" שהיה ברשותו - אותו כלי נשק בו השתמש בפיגוע. הכוחות השיבו אש וירו בו למוות. עוד נמסר כי אין נפגעים בקרב כוחות הביטחון. להערכת המשטרה מלחם קיבל עזרה. שלושה אנשים נעצרו, חלקם בחשד כי סייעו למלחם. 

משעות הבוקר התקיימה פעילות של כוחות ביטחון רבים ביישוב ערערה, וכוחות ימ"מ ביצעו חיפושים בבתי תושבים. מעט אחרי השעה 16:00 נשמעו יריות סמוך למבנה שבו הסתתר מלחם. מדובר במקום שבו התגוררו בעבר כמה מבני משפחתו. במשטרה העריכו כי מלחם ברח לאזור הצפון מיד לאחר הפיגוע בתל אביב והירי בנהג המונית אמין שעבאן. לדברי גורמים במשטרה, מלחם שהה באזור ואדי ערה בחמשת הימים האחרונים והסתתר בבתים נטושים ובמקומות ארעיים. להערכתם, מלחם הסתתר ביומיים האחרונים במבנה שמחוץ לו נהרג. 

גופתו של נשאת מלחם בערערה, היום

להערכתם, מצבו של מלחם לאחר שנורה אישש את הסברה שהיו אנשים שסייעו לו להשיג אוכל וביגוד וכי "מלחם לא נראה כמי שבמשך שבוע הסתתר לבדו ולא היה במגע עם אף אדם". המשטרה עצרה שלושה בני אדם בחשדות שונים, חלקם חשודים כי סייעו למלחם. בצוות החקירה לא יודעים לומר בוודאות אם אלה אנשים שסייעו לו בתכנון הפיגוע או שהקשר נוצר אחרי הפיגוע כשביקש להסתתר.

בשב"כ ובמשטרה הצליחו לאתר את מקומו המדויק הודות למידע שהתקבל במסגרת החקירה. גורמים המעורים בחקירה סיפרו כי בשלושת הימים האחרונים הגיעו ידיעות מודיעיניות על אנשים שזיהו את מלחם בערערה. במשך הימים האחרונים חקרה המשטרה כמה אנשים שמתגוררים בשכונה, קצתם דיווחו כי אכן ראו אותו באזור. בכירים במשטרה שהגיעו לזירה אמרו כי לאור הצפיפות הגבוהה של המבנים בשכונה, הסיכוי שאף אחד לא הבחין בו קלוש, בהנחה שיצא במשך השבוע האחרון מהמבנה. 

נשאת מלחם בבית המשפט בחדרה, ב-2007צילום: איציק בן מלכי

כוחות ימ"מ הגיעו למבנה ונערכו למעצרו של מלחם. גורמים במשטרה מסרו כי לא קיבלו הוראה מפורשת לירות בו, אולם לטענתם, ברגע שמלחם ראה אותם מתקרבים הוא פתח בריצה והחל לירות לעברם – והם נאלצו לירות בו למוות. בשעות הצהריים המוקדמות הגיעו מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וקציני הפיקוד הבכיר במשטרה לתחנת עירון, ומשם ניהלו את המבצע. 

עו"ד נחמי פיינבלט שמייצג את משפחת מלחם, סיפר הערב בשיחה ל"הארץ" שהוא זה שדיווח לשב"כ היכן נמצא מלחם. "אבי המשפחה אמר לי שאם אני אקבל מידע, שאעזור לכוחות הבטחון", אמר. לדבריו, בסביבות השעה 08:00 קרוב משפחה התקשר אליו ואמר שאשתו וכלתו הלכו לבית של בנו כדי להביא משם כמה דברים, "הבית היה ריק, הן ראו שהחלון פרוץ וכל המדפים היו מרוקנים. הן חשבו שהיה פורץ במקום". לדברי קרוב המשפחה, הן יצאו החוצה וראו את מלחם עם ג'ריקן קלקר ממלא מים כשהוא חובש קפוצ'ון לראשו. הן שאלו לשמו והוא אמר שם אחר, "אבל הן זיהו שזה נשאת", אמר פיינבלט. לדבריו, החשודים שנעצרו היום יובאו מחר לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בחיפה. הדברים פורסמו לראשונה בחדשות ערוץ 10.  

אחמד מלחם, קרוב משפחה של נשאת מלחם, אמר לחדשות ערוץ 2 כי המשפחה מצטערת על כך שמלחם אינו בחיים. "היה לנו חשוב שייתפס חי כדי לדעת בוודאות מה היה המניע ומי שלח אותו ולברר לגבי החשדות שתכנן לבצע עוד פיגוע", לדבריו. אחמד הוסיף כי מלחם היה חולה וכי "גם המערכת הפלילית וגם המערכת הבריאותית הכירו אותו". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את המשטרה, השב"כ וכוחות הימ"מ, "שפעלו ללא לאות, בשיטתיות ובמקצועיות עד לאיתור ונטרול המחבל". שר הביטחון משה יעלון אמר כי "חיסולו של המחבל נשאת מלחם מוכיח פעם נוספת, כי מדינת ישראל תרדוף עד חורמה אחר דורשי רעתה בכל מקום". השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר: "נמשיך להילחם בטרור בכל העוצמה ומי שיפגע בנו - אנו נפגע בו". ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר: "נסיבות האירוע עדיין לא ברורות לנו, ואנחנו מודאגים מאוד מגל ההסתה נגד האזרחים הערבים בכלל ותושבי ואדי עארה בפרט".

תושבי ערערה בזירת האירוע, היוםצילום: רמי שלוש

דוד, אביו של אלון בקל שנרצח בפיגוע בתל אביב, אמר כי הוא ובני משפחתו היו בטוחים שהמחבל ייתפס במהרה: "לא פקפקתי בכך לרגע, הייתי בטוח שיורידו את הבן בליעל הזה. מאוד שמחתי לשמוע שאף בחור משלנו לא נשרט, כל החבר'ה שלנו חזרו בשלום הביתה והוא קיבל את המכה שמגיעה לו". דודתו של אלון בקל, מזל רחמים, אמרה: "זה לא מנחם בכלל. הילד היקר מכל שלנו הלך וזה לא יחזיר לנו אותו. זה קצת מרגיע את הציבור שהיה קצת בלחץ, אבל אצלנו האבידה היא מאוד קשה".

עו"ד מוחמד יונס, שמשפחתו מתגוררת בקרבת המבנה שבו הסתתר ונהרג מלחם, סיפר שמשעות הבוקר תושבי השכונה הסתגרו בבתים וכוחות הביטחון לא נתנו להם לצאת. לדבריו, זו הפעם הראשונה שהיתה ביישוב נוכחות משטרתית כה גבוהה. תושבת נוספת סיפרה שמהבוקר היה סגר מוחלט על השכונה מכל הכניסות. תושב אחר טען שהמשטרה עצרה גם את בעל המכולת, כיוון שאנשים דיווחו למשטרה שמלחם קנה שם מוצרים. 

תושבי השכונה סיפרו ל"הארץ" כי הם מצטערים על כך שלא תפסו את מלחם בעודו בחיים, מכיוון שרצו להבין את המניעים שלו. "היינו שמחים יותר אם היה פתרון לתעלומה - מי עשה, למה עשה. זה מכתים את כל האזור", סיפר אחד התושבים, עו"ד אחמד חמזה. "ראש הממשלה הכתים את כל המגזר שנאמן למדינה. היינו מצפים מראש הממשלה שיהיה יותר אחראי", הוסיף. תושב אחר אמר כי היה רוצה שכוחות הביטחון יחפשו כל רוצח כפי שחיפשו את מלחם. "לא מתייחסים לרציחות במגזר הערבי כמו שמייחסים לירי בתל אביב. כל הזמן יורים פה באוויר ואף אחד לא מתייחס. השבוע היתה פה נוכחות משטרתית ואף אחד לא ירה פה... יכולנו לישון בשקט", לדבריו.

מוקדם יותר היום תיגברה המשטרה את כוחותיה באזור תל אביב ונפרשו מחסומים מאזור נתניה ועד לראשון לציון, זאת מחשש לביצוע פיגוע דומה לפיגוע ברחוב דיזנגוף בעיר. 

בפיגוע בשבוע שעבר בצומת הרחובות דיזנגוף וגורדון נהרגו שני בני אדם ונפצעו שבעה. הנרצחים הם אלון בקל בן 26 מתל אביב שהיה ממנהלי הבר בו אירע הירי, ושמעון רוימי, בן 30 מאופקים. מלחם ריצה בעבר מאסר בגין תקיפת חייל וניסיון לחטוף את נשקו, כנקמה על הרג בן דודו מירי שוטרים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ