נתניהו בזירת הפיגוע: לא אקבל מדינה בתוך מדינה; מי שרוצה להיות ישראלי – אז עד הסוף

ראש הממשלה אמר כי גיבש תוכנית להגדלת שירותי אכיפת החוק במגזר הערבי, בו קיימת "הסתה איסלאמיסטית ויש בהן נשק למכביר"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וארדן בזירת הירי בתל אביב, היום
אילן ליאור

"אינני מוכן לקבל שתי מדינות בישראל", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת ביקור שערך היום (שבת) בזירת הפיגוע בתל אביב. "מדינת חוק לרוב האזרחים, ומדינה בתוך מדינה לחלק מאזרחיה. במובלעות שאין בהן אכיפת חוק - יש בהן הסתה איסלאמיסטית ויש בהן נשק למכביר". נתניהו הגיע לזירת הפיגוע מלווה בשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, וביקש מהציבור לשמור על עירנות מירבית. בנוסף, ראש הממשלה עדכן כי גיבש תוכנית להגדלת שירותי אכיפת החוק במגזר הערבי. 

"אני מעריך את הגינויים לפשע שהושמעו בציבור הערבי", אמר נתניהו והוסיף, "אני חייב להגיד שאני מצפה מכל חברי הכנסת הערבים ללא יוצא מן הכלל לגנות את הרצח ללא גמגום וללא צחצוחי לשון. רצח הוא רצח. צריך לפעול נגדו בכל צד שהוא".

נתניהו נואם בזירת הפיגוע בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

נתניהו הוסיף ואמר כי "בקרב אזרחי ישראל המוסלמים יש הרבה גורמים שיוצאים נגד האלימות ומשוועים לכך שתהיה אכיפת חוק מלאה ביישוביהם. עם זאת, כולנו יודעים שיש הסתה פרועה של האיסלאם הקיצוני נגד מדינת ישראל בתוך המגזר המוסלמי. אנחנו פועלים בתקיפות נגד הסתה זו כפי שעשינו כשהוצאנו מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית והמראביטון". 

נתניהו ביקש לשלוח תנחומים למשפחות הנרצחים ואיחולי החלמה שלמה לפצועים. הוא הדגיש כי המשטרה ושב"כ פועלים ללא לאות כדי לתפוס את הרוצח, כולל פרסום תמונתו העדכנית. 

נתניהו אמר כי גיבש תוכנית להגדלת שירותי אכיפת החוק "באופן דרמטי" במגזר הערבי, ביחד עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. "ישראל תאכוף את החוק בכל חלקי המדינה – בגליל, בנגב, במשולש, בכל מקום", לדבריו. "מי שרוצה להיות ישראלי שיהיה ישראלי עד הסוף. אני רואה בחיוב את ההשתלבות הגוברת בצבא ובכל חיי המדינה של הקהילה הנוצרית הדרוזית הבדואים בצפון וגם בכל הקהילה המוסלמית. אני קורא לכל אזרחי ישראל ובייחוד למוסלמים ללכת בדרך הזאת של שלום דו-קיום ולא בדרך של שנאה".

השר ארדן התייחס גם הוא לצעדים שנוקטת הממשלה נגד הטרור. "בשבועות הקרובים נרחיב עוד יותר את מדיניות רישוי כלי הנשק", אמר. "הצעד הזה הוא חלק ממכלול צעדים שאנו נוקטים לצד התגבור המאסיבי של פתיחת תחנות המשטרה גם בישובים הערביים, דבר שלא קרה שנים רבות. גם עם גל הטרור הזה אנחנו נדע להתמודד וננצח אותו כפי שעשינו פעמים רבות בעבר״.

ארדן הוסיף: "בחודשים האחרונים משטרת ישראל, צה''ל, השב''כ וכוחות הביטחון כולם מתמודדים עם גל טרור מסוג חדש. סוג כזה שלא ידענו בעבר והוא מאופיין בכך שאין בו ארגון ויד מכוונת ברורה שניתן לזהות אותה מראש כפי שנעשה בעבר. זה מחייב את כוחות הביטחון ואת כולנו קודם כל להרבה מאוד צעדים ושינויים בדרכי הפעולה. צעדים כאלו נעשו בהובלת ראש הממשלה ונעשים כאן כל העת. משטרת ישראל עם כל הכוחות המיוחדים שהובאו לכאן בתגבור מקיף בכל האזור פועלת 24/7 על מנת לאתר את הרוצח". 

לגבי האירוע עצמו אמר ארדן כי "המשטרה הגיעה בפחות משלוש דקות לזירת האירוע. מדובר כאן באירוע שכל משכו סדר גודל של כעשרים שניות. משטרת ישראל הגיעה ופעלה בדיוק כפי שהיא צריכה לפעול. כך היא עשתה בחודשים האחרונים ומנעה עשרות פיגועים". 

גם יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, הגיע לזירת הפיגוע. "זו טרגדיה נוראה ואני משתתף בצער המשפחות ואני מאחל החלמה מלאה לפצועים", אמר. "אנחנו חייבים להפגין אפס סובלנות כלפי מי שבוחר בדרך הטרור ולהשקיע באופן מיידי את כל המשאבים והכוחות כדי לחקור את הקשר שלו ושל הפעולות אותן עשה לדעאש. אזרחי ישראל הם גיבורים ויוכיחו לכל מי שינסה לפגוע בנו שתל אביב, כמו רעננה, קרית גת, באר שבע גוש עציון וירושלים - תמשיך לחיות, לצחוק ולבלות". 

אתמול בבוקר אמר הרצוג באירוע שבתרבות בתל אביב כי "נתניהו גמר את הסוס". בעקבות הדברים האשימו בליכוד כי "פחות מיממה אחרי פיגוע קשה בתל אביב, במקום להתייצב מאחורי כוחות הביטחון והממשלה, יו"ר האופוזיציה מבקש לקושש עוד כמה קולות בשמאל ומציע לנו שוב - ויתורים ונסיגות". במחנה הציוני הגיבו לכך ואמרו כי "התגובה הפחדנית של דוברות ראש הממשלה מוכיחה שדברי יו"ר האופוזיציה הבוקר היו נכונים ומדויקים. ביבי יודע שבשנה הזאת יתקיימו בחירות, וביבי, כמו ביבי, בוחר בדרך ההסתה".

הרחוב עצמו, שרבים מבתי העסק בו סגרו אתמול לאחר הפיגוע את שעריהם, שב היום לפעילות. השולחנות בברים, במסעדות ובבתי הקפה הסמוכים התמלאו שוב, כאשר סימני הפיגוע עדיין ניכרים. כך, באחד מבתי הקפה ששב לפעול, נותרו עדיין סימני ירי וזכוכיות מנופצות. רבים באו לראות את זירת הפיגוע והדליקו נרות נשמה מחוץ לפאב "הסימטא" שבו נרצחו אלון בקל ושמעון רוימי. מודעות האבל הודבקו על דלתות הכניסה, כמו גם דגל גולני, היחידה בה שירת בקל. גם חנות הטבע הצמודה, שממנה יצא המחבל, חזרה לפעילות והפכה אתר לסקרנים. 

גורמים במערכת הביטחון הביעו חשש מהעובדה כי טרם ידוע דבר על מקום הימצאו של נשאת מלחם, החשוד בביצוע הירי. במשטרה חוששים כי מלחם עלול להתבצר בדירת מגורים או במקום הומה אדם. יחידות מיוחדות כמו ימ"מ ומטכ"ל נמצאות בכוננות גבוהה למקרה של אירוע מסוג זה. כוחות הביטחון, שנמצאים בכוננות גבוהה, מבצעים סריקות לפי מידע שמתקבל על הימצאותן של דמויות חשודות. להערכת המשטרה, מלחם מחזיק במעט כסף שיאפשר לו להסתדר בטווח הזמן הקצר. 

אתמול, בתום הערכת מצב בהשתתפות השר לביטחון פנים גלעד ארדן ומפכ"ל המשטרה רוני אלשייך, הוחלט כי המשטרה תפעל בהיערכות מתוגברת ותפעיל כוחות מיוחדים עד לאיתורו של החשוד. 

באירוע הירי בצומת הרחובות דיזנגוף וגורדון נהרגו שני בני אדם ונפצעו שבעה, שניים קשה וחמישה נוספים במצב קל. מבית החולים איכילוב נמסר הבוקר כי מצבם של שני הפצועים המאושפזים בבית החולים מוסיף להיות קשה, אך יציב. הנרצחים באירוע הירי הם אלון בקל בן 26 מתל אביב שהיה ממנהלי הבר בו אירע הירי, ושמעון רואימי, בן 30 מאופקים. הלוויתו של בקל תתקיים מחר ב-15:00 בכרמיאל. הלווייתו של שמעון רואימי תתקיים גם כן מחר ב-15:00 באופקים. 

מלחם ריצה בעבר מאסר בגין תקיפת חייל וניסיון לחטוף את נשקו, כנקמה על הרג בן דודו מירי שוטרים. לאחר האירוע אתמול, זיהה אביו של החשוד, שעובד באבטחה, את בנו ולאחר שבדק והבין כי הנשק לא נמצא - דיווח למשטרה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ