פרשת דומא: עמירם בן אוליאל מואשם ברצח משפחת דוואבשה

עמירם בן אוליאל הואשם בשלוש עבירות רצח וקטין הואשם במעורבות בפרשה. שני חשודים נוספים יואשמו באלימות כלפי פלסטינים. צו איסור הפרסום בפרשה יוסר חלקית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

עמירם בן אוליאל, בן 21 מירושלים, הואשם הבוקר (ראשון) בביצוע רצח משפחת דוואבשה בדומא. כתב האישום נגדו הוגש הבוקר בבית המשפט המחוזי בלוד על שלוש עבירות רצח וכן ניסיונות רצח בשל הניסיון להצית בית נוסף שלא צלח. אוליאל עצור בשב"כ מתחילת דצמבר. משפחתו פרסמה הבוקר סרטון בו הם טוענים לחפותו, וטוענים שההתעללות בחקירת שב"כ הובילה אותו להודות ברצח. בנוסף, הוגשו כתבי אישום נגד קטין נוסף בגין מעורבות בפרשה. שני חשודים נוספים צפויים להיום מואשמים בעבירות אלימות נגד פלסטינים. ברשות שב"כ והמשטרה חשודים נוספים, ולא ברור אם ישוחררו או שהחקירה בעניינם תמשך.

לפי כתב האישום, בן אוליאל ביצע את המעשה לבדו כנקמה על רצח מלאכי רוזנפלד סמוך לדומא חודש לפני כן. הוא ביצע תצפיות על הכפר יחד עם א', קטין שהיה שותף לתכנון. השניים שוחחו על מיקום הפיגוע וסיכמו לבצעו בכפר דומא ובמידת האפשר לבצע פיגוע נוסף בכפר מג'דל הסמוך, בכוונה להרוג אנשים השוהים בבתיהם.

עמירם בן אוליאל שהואשם בביצוע הרצח בדומא

לשם כך, הכין בן אוליאל תיק עם שני בקבוקים מלאים בנוזל דליק, סמרטוטים, מצית, קופסת גפרורים, כפפות ותרסיס צבע שחור. ב-30 ביולי בלילה לבש בן אוליאל בגדים כהים ויצא מביתו עם התיק כדי להיפגש עם הנאשם הקטין במערה במאחז המכונה "יישוב הדעת". לאחר שלא פגש בקטין, החליט בן אוליאל לבצע את הפיגוע לבדו. כשהגיע לפאתי הכפר דומא קשר את חולצתו סביב ראשו על מנת להסתיר את פניו ועטה כפפות על ידיו. במטרה להגביר את עוצמת הפגיעה ולהבטיח שהבית שיצית אינו נטוש, חיפש בן אוליאל בית בעל סממנים המעידים שאנשים מתגוררים בו. תחילה הוא ריסס כתובות "נקמה" ו"יחי המלך המשיח" על קירות בית דו-קומתי השייך למאמון דוואבשה, ואז השליך בקבוק תבערה דרך חלון הבית בכוונה להרוג את יושביו. הבית, שהיה ריק מאדם, עלה באש.

בהמשך פנה בן אוליאל לעבר ביתם של סעד ורהאם דוואבשה כשבידו בקבוק התבערה השני. לאחר שניסה לפתוח שני חלונות ללא הצלחה, פתח את חלון חדר השינה בו לנו באותה עת בני המשפחה, הדליק את בקבוק התבערה השני, השליכו לעבר החלון ונמלט בריצה. האש החלה לבעור ואחזה בכל ארבעת בני המשפחה. עלי סעד דוואבשה, פעוט בן שנה וחצי, ושני הוריו, סעד וריהאם דוואבשה, נהרגו ואחמד בן הארבע מאושפז מזה חמישה חודשים בבית החולים לאחר שנכווה כוויות קשות.

א' נאשם בקשירת קשר לרצח בשל חלקו בתכנון. בנוסף, הוגשו כתבי אישום בשורת עבירות רכוש והצתות רכבים נגד ינון ראובני, הנאשם בהצתת כנסיית הלחם והדגים, ונגד ב', קטין נוסף. ראובני ושני הקטינים הואשמו בהצתת מבנה בכנסיית הדורמיציון בפברואר האחרון.

במקרה אחד, הציתו השלושה רכב פרטי סמוך לכפר הפלסטיני עקרבא לאחר ששפכו נוזל דליק על מכסה המנוע, וריססו על קיר חומה סמוך "דש מימ"ר חמניות"  (הכינוי של נוער הגבעות ליחידה לחקירת פשיעה לאומנית). השלושה אף הציתו חבילות חציר שהונחו באסם תבואה הצמוד לביתו של תושב הכפר עקרבה, וריססו על קיר הסמוך למחסן התבואה את הכתובת: "תג מחיר נקמת היהודים".

אשתו של הנאשם המרכזי בפרשת דומא, בשבוע שעבר בבית המשפט צילום: מוטי מילרוד

במקרה אחר, הציתו ראובני והקטין א' מונית בכפר יאסוף, וריססו על קיר סמוך את הכתובת "תג מחיר". בשתי הזדמנויות ניקבו שני הנאשמים הקטינים את צמיגיהם של כלי רכב רבים בבית צפאפא וריססו כתובות על גבי כלי הרכב או מדרכות סמוכות. בנוסף, לאחר שהוצא צו האוסר על כניסת ידידו של ראובני ליהודה ושומרון, ועל רקע שמועה לפיה בכוונת הכנסייה הנוצרית "לתפוס חזקה בקבר דוד המלך", קשרו ראובני ושני הנאשמים הקטינים א' וב' קשר להצית את כנסיית הדורמיציון בעיר העתיקה בירושלים. השלושה תיאמו מפגש בירושלים בסוף פברואר כשהם מצוידים באמצעים לשם ביצוע ההצתה. כשהגיעו אל הכנסייה, פתחו באמצעות מקל את חלון חדר האמבטיה הנמצא באגף בו לנו באותה העת תלמידי סמינר הכנסייה, שפכו פנימה נוזל דליק והציתו באמצעות גפרורים.

בן אוליאל נשוי ואב לתינוקת. הוא גדל ביישוב כרמי צור ואביו ראובן הוא רב היישוב ורב במכינה הקדם צבאית נוקדים. אביו נתפס כאיש ממלכתי מאוד בציונות הדתית, ולאחר רצח מוחמד אבו חדיר אף חתם על מכתב גינוי למעשה. מגיל צעיר בן אוליאל מוכר בקרב שוכני הגבעות בשטחים. במשך שנים פרצופו היה מוכר במאחז רמת מגרון ובמאחזים באיתמר ובגאולת ציון. לפני שנתיים נישא לאוריין ניזרי, פעילה שנתפסת בקרב הציונות הדתית כקיצונית. השניים התגוררו באוטובוס במאחז עדי עד, ולאחר הרצח בדומא עברו לירושלים ואימצו סממנים חרדיים.  

חדר בבית משפחת דוואבשה, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

נגד בן אוליאל נפתחו מעט תיקים באופן יחסי בעוון פעילותו במאחזים הבלתי חוקיים. בעבר התבטא כנגד בתי המשפט בישראל, ודרש לעמוד לדין בפני משפט התורה. הוא היחיד מבין עצורי פרשת דומא שלא היה נגדו צו הרחקה של שב"כ, מה שמעיד על כך שלא היה תחת מעקב.

א', הקטין הנוסף שהואשם הבוקר, הוא בנו של רב ישוב בשומרון, איש ארגון רבני צוהר מהזרם הממלכתי של הציונות הדתית. הוא הצטרף לנערי הגבעות בשנים האחרונות בעקבות אחיו הבכור, המוכר לשב"כ כפעיל ימין קיצוני אלים בעברו. בעבר היה א' עצור בשב"כ אך הוא שוחרר לאחר שלא נמצאו ראיות נגדו. לאחר אחת החקירות פרסם סרטון בו הסביר שהוא שותק בחקירה כי הוא לא מתקשר עם אנשי שב"כ - נציגי מלכות הרשע.

לפני שלושה שבועות חל מפנה בחקירת הרצח כששב"כ החל בשימוש באמצעים מיוחדים בחקירה, תחילה על א'. תחת עינויים א' הודה בתכנון הרצח, אך בעת המעשה הוא נרדם ולא הגיע למקום. לאחר הפללתו של א', הופעלו האמצעים המיוחדים על בן אוליאל וזה הודה ושיחזר את האירוע.

פענוח הפרשה הוא חלק מחקירה רחבה של המשטרה ושב"כ. במסגרתה נעצרו תשעה חשודים. שניים הואשמו, כאמור, ברצח ובמעשי הצתה נוספים. שניים יואשמו בתקיפת פלסטיני. בחקירה הופללו 23 איש באלימות כלפי פלסטינים, והחקירה בעניינם נמשכת.

בשב"כ מסרבים להתייחס לאופי החקירה. בתדרוך שב"כ הבוקר נטען כי מדובר ב"תשתית מתקתקת", חלק מ"תשתית המרד" שהחלה להתגבש בסוף 2013 ומטרתה למוטט את שלטון החוק בישראל. ממסמכי ההתארגנות שנתפסו וטרם פורסמו, עולה שמטרת ההתארגנות היא מינוי מלך, בניית מקדש, ביעור עבודה זרה,  גירוש הגויים וכפיה דתית במרחב הציבורי.

עו"ד איתמר בן גביר, שמייצג את בן אוליאל, אמר כי "כתב האישום אינו סוף פסוק אלא פתיחתה של תיבת פנדורה ששב"כ פותח. אני מציע לשב"כ לא למהר לחגוג, פרשות קו 300, תיק עמוס ברנס ואפילו הבר נוער מלמדות שיש מקרים שהמערכת עושה הכול כדי להוכיח שפענחה פשע גם במחיר של הפללת חפים מפשע".

עו"ד עדי קידר, שמייצג את א' הקטין, אמר: "במשך 40 יום שמענו טענות קשות כנגד הקטין לפיו הוא ביצע את הרצח, והיום הוכח כי אין לו קשר לביצוע הרצח עצמו. טיעון זה עמד בבסיס האישור המופרך לבצע במרשי מעשי עינויים לא חוקיים אשר הולידו בסופו של דבר הודאה בארועים אחרים שאינם קשורים לרצח, ושהוצאו ממנו בכוח ומבלי שיש בידינו אפשרות לדעת האם הוא קשור אליהם". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ