הנאשם ברצח בדומא |

עמירם בן אוליאל - בן של רב שנשר מהלימודים והתחבר לקיצוניים שבאנשי הגבעות

עמירם בן אוליאל, בן 21 מכרמי צור, הודה בחקירת שב"כ ברצח בני משפחת דוואבשה ושיחזר את המעשה. לאחר הרצח הוא עבר להתגורר בירושלים ואימץ מאפיינים חרדיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הנאשם ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה בכפר דומא, עמירם בן אוליאל, היה דמות מוכרת בגדה המערבית בשנים האחרונות, אבל הוא מעולם לא נעצר בחשד למעורבות בפעולות אלימות משמעותיות. לאחר הרצח בדומא הוא עבר עם רעייתו ובתו לירושלים ואימץ אורח חיים חרדי.

בן אוליאל, בן 21, גדל בהתנחלות כרמי צור בגוש עציון. הוא בנו הבכור של הרב ראובן (רובי) בן אוליאל, המשתייך לזרם הממלכתי של הציונות הדתית ועומד בראש תוכנית במכינה הצבאית שבנוקדים.

בדומה לנערי גבעות רבים, בן אוליאל נפלט בצעירותו ממסגרת הלימוד והחל להסתובב בגבעות הגדה המערבית. קשריו עם משפחתו הלכו ודעכו, ובמקביל דעותיו הקצינו והוא התחבר עם צעירים קיצוניים. תחילה הסתובב בן אוליאל במאחז רמת מגרון הסמוך למגרון, שהקימה פעילת הימין דניאלה וייס. המאחז הוקם כמחאה על כוונת תושבי מגרון להתפנות מרצון, ומשך אליו את הקיצוניים שבקרב אנשי הגבעות. שם הכיר בן אוליאל את פעיל הימין מאיר אטינגר, שהיה היעד מספר אחת של החטיבה היהודית בשב"כ, עד שנעצר באוגוסט האחרון.

בן אוליאל ואטינגר היו פעילים גם בגרעין הערים העבריות, שחבריו ביקשו לחזור לשכם וליריחו, ובין היתר תועדו מתפללים בקבר יוסף לאחר הסתננות לילית למתחם. לאחר שמאחז רמת מגרון התפרק, הסתובב בן אוליאל במאחזים שונים, כמו מעוז אסתר ואיתמר, ונראה גם במחאז הבלאדים ובגאולת ציון. למרות שנות הפעילות הממושכת שלו בגבעות, בן אוליאל אף פעם לא נחקר בשב"כ והרקורד הפלילי שלו דל לעומת נאשמים אחרים בפרשה. עם זאת, באחד מהתיקים הפלילים שלו ניתן היה לראות רמז להשקפותיו העתידיות, כשהודיע שלא יקיים את המגבלות שהטיל עליו בית המשפט, מכיוון שאינו מכיר בקיומו של הממסד בישראל.

עמירם בן אוליאל
בן אוליאל

א', הקטין הנוסף שהואשם, הוא בנו של רב התנחלות בשומרון, איש ארגון רבני צהר מהזרם הממלכתי של הציונות הדתית. הוא הצטרף לנערי הגבעות בשנים האחרונות בעקבות אחיו הבכור, המוכר בשב"כ כפעיל ימין קיצוני אלים בעברו. בעבר היה א' עצור בשב"כ אך שוחרר לאחר שלא נמצאו נגדו ראיות. לאחר אחת החקירות, פרסם סרטון ובו הסביר כי הוא שותק בחקירה כי הוא לא מתקשר עם אנשי שב"כ — "נציגי מלכות הרשע", כלשונו.

לפני שנתיים התחתן בן אוליאל עם אוריין נזרי, גם היא צעירה שנהגה להסתובב בגבעות. נזרי היתה ידועה בקיצוניותה (בפורים אחד התחפשה למחבל היהודי עדן נתן זאדה, שב-2005 רצח ארבעה ערבים באוטובוס בשפרעם ונרצח בלינץ' לאחר מכן) ובשלב מסוים עמדה בפני עשרה כתבי אישום, בין היתר על תקיפת פלסטינים, תקיפת שוטרים ותקיפת אנשי כמורה באזור העיר העתיקה בירושלים. בני הזוג לא הזמינו אף אחד מכרמי צור לחתונתם, ורק ההורים השתתפו באירוע.

לפני הרצח בדומא, התגורר בן אוליאל באוטובוס בגוש שילה. מתחת לגבעה הזו נמצא הכפר דומא. לאחר הרצח עקר עם רעייתו ובתו בת השנה לירושלים. הם הודיעו לחבריהם שהם מתחזקים כחסידי ברסלב, כי הם רואים עצמם כחסידי הרב אליעזר ברלנד, ואימצו מנהגים המאפיינים את הקבוצות החרדיות הקיצוניות. בן אוליאל התחיל ללמוד בכולל בירושלים, שם נעצר ב-1 בדצמבר.

חבריו ומכריו של בן אוליאל הופתעו לשמוע בסוף השבוע שהוא נשבר בחקירת השב"כ, הודה ברצח בדומא ושיחזר את האירוע. "זה לא א', הקטין האחר", אמר ל"הארץ" אחד מחבריו הטובים, "עמירם חזק בראש. כנראה העינויים שם כה קשים שכל אחד היה נשבר".

הבוקר (ראשון) פרסמו הוריו הודעה לפיה הם מאמינים בחפותו, ושהודאתו הוצאה ממנו בעינויים. הרב הצבאי לשעבר, אביחי רונצקי, רבו של ראובן בן אוליאל, אמר הבוקר "אני הרב של רובי, אבא של עמירם, מגיל 18. האבא הגיע מכפר הרא"ה והייתי הר"מ שלו בעטרת כהנים, הייתי סנדק בבריתות של המשפחה. האבא הוא מלח הארץ, אבל לפעמים בני רבנים בועטים לכל כיוון. הילדים עושים את ההיפך. זה קורא דווקא לבני רבנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ