בשר על האש וטלוויזיה: חמאס פרסם סרטון חדש המתעד את גלעד שליט בשבי

בסרטון נחשפת יחידת חמאס הנקראת "יחידת הצל", שמחזיקה בשבויים ישראלים. היחידה נוהגת "בשבויי האויב בכבוד, וזאת לפי כללי האיסלאם", נאמר בקריינות. משפחת שליט: "תמונה מעוותת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד שליט נראה שותה בסרטון של חמאס

הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אלקסאם, פרסמה הערב (ראשון) סרטון ובו נראה גלעד שליט כאשר היה בשבי הארגון. הסרטון מדגיש את האופן שבו חמאס מתנהג לשבויים מישראל. בסרטון נראים פעילי חמאס דואגים לצרכיו של שליט — הוא שותה, אוכל, צופה בטלוויזיה, ואף משתתף ב"על האש" עם השובים שלו. את שליט ניתן לראות לאחר 6 דקות וחצי מתחילת הסרטון. משפחתו של שליט מסרה בתגובה כי מדובר בתמונה מעוותת שאינה משקפת את תקופת השבי בנם. 

בסרטון מתוארת יחידה מיוחדת של הזרוע הצבאית של חמאס הנקראת "יחידת הצל", שאנשיה שמרו על שליט כאשר היה בשבי. בסרטון נאמר כי חיילי היחידה "מכירים את גלעד שליט מקרוב". בין היתר, לפי כתוביות הסרטון, שליט נראה קורא שני מכתבים שהגיעו ממשפחתו. בקטע אחר נראה שליט מחייך כשהוא משתתף בעל האש יחד עם פעילים מהיחידה. בתמונות נראה שליט מוחזק בדירה, בתנאים שנראים סבירים יחסית לתנאי שבי. 

הזרוע הצבאית של חמאסקרדיט: הזרוע הצבאית של חמאס

בין משימותיה של יחידת הצל, לפי הסרטון, "לשמור על השבויים של האויב שנמצאים בידי גדודי אל-קסאם, להסתירם, ולסכל ניסיונות של האויב למצוא אותם". כמו כן, היחידה מקפידה "לנהוג בשבויים של האויב בכבוד, וזאת לפי כללי האיסלאם, ולספק להם את צרכיהם, זאת כאשר היחס לאסירי ההתנגדות הנמצאים בידי האויב נלקח בחשבון".

לפי הסרטון, אנשי היחידה "נמצאים בצל, הרחק מהאור", והם נוהגים בחשאיות יתרה. עוד נאמר בסרטון כי חשיפת היחידה הסודית מתאפשרת לראשונה באישור הנהגת הארגון ומפקד הזרוע הצבאית מוחמד דיף. דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עביידה, מספר בסרטון כי היחידה הוקמה לפני עשר שנים. "לוחמי היחידה נבחרים מכל הגדודים של הזרוע הצבאית", הוסיף. הקריין מציין כי אנשי היחידה לא היו צמודים לשליט לאורך כל היממה, וחלקם היו יוצאים לבקר את בני משפחותיהם, זאת מבלי לחשוף דבר על המשימה עליה הם מופקדים.  

בסרטון מוזכרים חמישה חברים של היחידה שרובם נהרגו במהלך העימותים עם ישראל במבצעים שהיו מאז חטיפת שליט ועד למלחמה האחרונה בקיץ 2014: סאמי מחמד אל-חמאיה, עבדאללה עלי לבד, ח'אלד מחמד אבו בכרה, ממד רשיד דאוד, עבד אל-רחמן סאלח אל-מבאשר. אל-מבאשר נהרג לפני כשבוע כתוצאה מהתמוטטות מנהרה בדרום הרצועה. באחד הסרטונים נראה שליט אוכל לצדם של עבדאללה לבד וסאמי אל-חמאיה. בסרטון מוזכרים גם שני בכירי החמאס שנהרגו בצוק איתן, מוחמד אבו שמאלה וראיד אל-עטאר. 

ממשפחתו של שליט נמסר בתגובה לפרסום הסרטון כי "בני הבליעל, שהיו שוביו של החייל גלעד שליט, אינם בוחלים באמצעים להציג תמונה מעוותת שאינה משקפת בשום צורה חמש וחצי שנים של שבי, בדידות ופחד יומיומי על מנת לשרוד בחיים".

ורמים מדיניים בעזה אמרו ל"הארץ" כי עיתוי פרסום הסרטון אינו מקרי, והוא מיועד להעלות את קרנו של חמאס בקרב הציבור הפלסטיני, בעיקר ברצועת עזה, כמו גם להשפיע על דעת הקהל בישראל. "בהקשר הפנימי", אמרו הגורמים, "לחמאס אין בשלב הזה מה להציג כהישג מדיני וצבאי. המצור על עזה לא הוסר, השיחות על פתיחת מעבר רפיח תקועות, המשא ומתן עם הרשות לא מוביל לשום דבר ועשרות אלפי פקידים נמצאים ללא משכורת ופרנסה. מה שנשאר זה להפיח תקווה בקרב הפלסטינים על ידי הצגה של מעיין יחידת עילית".

לטענת חמאס, בידי הארגון ארבעה שבויים, שהוא אינו מוכן למסור מידע על גורלם: שני האזרחים הישראלים — אברה מנגיסטו, בן 28 מאשקלון, ובדואי מהפזורה שלפי מערכת הביטחון לוקה בנפשו, ושני החיילים —  עליהם הכריזה ישראל כחללים לאחר "צוק איתן"  — הדר גולדין ואורון שאול. לאחרונה ביקשה אמו של שאול לשנות את הסטטוס של בנה לנעדר.

הגורמים המדיניים ברצועת עזה אמרו ל"הארץ" כי הסרטון פורסם בין היתר נוכח העובדה שאין התקדמות במשא ומתן לשחרור האסירים שנעצרו מחדש לאחר ששוחררו בעסקת שליט, ובצל הפסקת המגעים דרך גורמים אירופאים ומערביים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ