15 חיילים התאבדו במהלך 2015, שלושה מהם אתיופים

מספר החיילים שהתאבדו השנה זהה למספרם ב-2014. עם זאת, נרשמה עלייה ניכרת במספר החיילים ממוצא אתיופי ששמו קץ לחייהם, לאחר שאשתקד אירע מקרה אחד בלבד

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל פרסם את מספר החיילים ששמו קץ לחייהם במשך השנה החולפת — 15 במספר. לא היה שינוי במספר שהתאבדו בשנה החולפת ביחס למספרם בשנת 2014, אז 15 חיילים וחיילות שמו קץ לחייהם. שנת 2013 נחשבת לשנה בה נרשם מספר ההתאבדויות הנמוך ביותר בצה"ל זה עשורים, אז שמו קץ לחייהם שבעה חיילים.

עשרה מבין החיילים היו בשירות חובה, ושלושה מהם חיילים ממוצא אתיופי. נתון זה מצביע על עלייה ניכרת בהשוואה לשנים קודמות — בשנה שעברה שם קץ לחייו חייל אחד ממוצא אתיופי. ארבעה אנשי קבע שמו קץ לחייהם בשנה שעברה, וכן חייל מילואים אחד. בצה"ל מגדירים את המקרים הללו כבעלי "חשד לאובדנות", ולא קובעים באופן רשמי את נסיבות המוות, עד לתום חקירת משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח) בנושא.

במחלקה לבריאות הנפש בצבא מציינים כי הנתונים בעשור האחרון נמוכים בהשוואה לעשורים קודמים, ומנמקים זאת בשינויים שנערכו במדיניות חלוקת כלי הנשק, בהדרכות שנעשו לחיילים לזיהוי מצוקות של חבריהם וכן במודעות רבה יותר לנושא. "כל חלל הוא עולם ומלואו. ברגע שמת חייל — החיים של המשפחה שלו משתנים באחת", אמרה קצינה באגף כוח אדם. "עם זאת, סטטיסטית, נשמרת יציבות ואף יש ירידה במספר המתאבדים בצה"ל. זה נמצא במקום מרכזי בסדר היום של אגף כוח האדם לטובת מניעת אובדנות".

בצה"ל גיבשו תוכנית חדשה לצמצום האובדנות, לפיה קיים דגש על העברת מידע בין בסיסי ההכשרות של החיילים למפקדיהם ביחידות, וכן ממשרד הרווחה לצבא. באגף כוח אדם מתנהלת עבודת מטה, הבוחנת את התנהלות החיילים ברשת בכל הקשור ללחצים חברתיים שעלולים להשפיע על חיילים באמצעות שימוש ברשתות החברתיות ולתופעת ה"שיימינג" (פרסום באינטרנט שמטרתו להביש). בצבא בוחנים אם יש מקום לשנות את אופן פעילותם בהקשר זה.

דו"ח משרד הבריאות בנושא שפורסם ב–2014 מצא כי שיעור ההתאבדות בקרב בנים בגילאי 21-18 היה במגמת עלייה עד תחילת שנות האלפיים. מאז נרשמה ירידה, שלפי הדו"ח, "ייתכן שבאה בעקבות תוכניות בצבא למניעת אובדנות על־ידי הגבלת הנגישות לנשק והעלאת המודעות לפעולות מניעה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ