יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ביקורת קשה במשטרה על הדרך בה מנהל המפכ"ל רוני אלשיך את חקירת הפיגוע בתל אביב. גורמים במשטרה טוענים שמאז שאירע הפיגוע בצהרי יום שישי, אלשיך לא טרח לשמוע את דעותיהם של בכירי המשטרה בעניין ולא מתנהל דיון ראוי בצרכים המבצעיים ובדרך הנכונה ליידע את הציבור בהתפתחויות. בכירים במשטרה טוענים שבניגוד למקרי עבר, לא מתקיים שום דיאלוג בין המשטרה לבין השב"כ, ארגון שמטבעו נוטה לסודיות. לטענתם, אלשיך, שעד שמונה למפכ"ל כיהן כסגן ראש השב"כ, לא עשה את השינוי המתבקש באופי העבודה בין שני הארגונים, מה שמונע דיון מקצועי בנושאים משמעותיים עבור המשטרה.

במשטרה העלו כדוגמאות לשיתופי פעולה מוצלחים בינה לבין השב"כ בעבר את חקירת רצח משפחת פוגל באיתמר ב-2011 ואת מבצע שובו אחים לאחר חטיפת ורצח שלושת הנערים בגוש עציון ב-2014. לטענתם, בשני מקרים אלה שני הארגונים פעלו יחד בצורה טובה, כאשר כל ארגון פועל בהתאם לאופיו. כיום, טוענים בכירים במשטרה, השיח בין הצדדים כלל לא מתקיים, מכיוון שאלשיך מקבל את דעת השב"כ מבלי לקיים דיון כלל.

במשטרה נותנים כדוגמה את פרסום התמונות העדכניות של מבצע הירי בדיזנגוף, נשאת מלחם, לציבור. במשטרה ביקשו לפרסם את התמונות מיד לאחר שהתבררה זהות היורה, כדי לאפשר לציבור לזהות אותו במקרה הצורך, ואילו בשב"כ לא רצו לפרסם את התמונות. בסופו של הדבר, התמונות העדכניות פורסמו רק במוצאי שבת.

בנוסף, מפקד מחוז תל אביב ניצב בנצי סאו סבר לאחר הפיגוע כי קצין בכיר צריך לפנות לציבור דרך התקשורת ולתת לו מידע עדכני על מצב החיפושים אחרי החשוד. מנגד, בשב"כ לא היו מעוניינים לשתף את הציבור וגם במקרה זה קיבל אלשיך את דעת השירות. "הצורך לתת מידע לציבור הוא לא יחסי ציבור", אמר קצין במשטרה, "הצורך לתת מידע לציבור בימים כאלה הוא קריטי, מבצעי, הכרחי לחיי היומיום של התושבים".

המפכ"ל רוני אלשיך בזירת הפיגוע בדיזנגוף, ביום שישי צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ