מעצר אביו של מבצע הפיגוע בתל אביב הוארך ביומיים בחשד לסיוע לרצח

במקור ביקשה המשטרה להאריך את מעצר האב ב-12 יום. עמו נעצרו עוד חמישה אנשים, חלקם בני משפחה ■ המפכ"ל התייחס לחקירה לראשונה: "אפשר להוריד את המתח בגוש דן" ■ החיפושים אחר המפגע, נשאת מלחם, נמשכים זה היום החמישי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד מלחם (במרכז התמונה, יושב), אביו של החשוד בפיגוע בתל אביב, בבית משפט השלום בחיפה, היום. לצדו של מלחם נראים שלושה אנשי שירות בתי הסוהר

החיפושים אחר המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב נמשכים היום (שלישי) זה היום החמישי. בית משפט השלום בחיפה האריך אחר הצהריים את מעצרם של מוחמד מלחם, אביו של המחבל, ושל עוד חמישה בני משפחה ומכרים שנעצרו הבוקר. השישה נעצרו בחשד לכמה עבירות, ביניהן גרימת מוות בכוונה תחילה וסיוע לרצח. המפכ"ל, רב-ניצב רוני אלשיך, התייחס היום לראשונה לחקירת הפיגוע ולחיפושים ואמר כי לא יחשוף פרטים שכן "ההסברה עושה נזק".

מעצרו של האב הוארך היום ביומיים במקום 12 לבקשת המשטרה, וכך גם מעצרם של חבר המשפחה איימן שרקייה בן 38 ובאדר מלחם בן 60, קרוב משפחתו של החשוד בירי. מעצרו של אמין מלחם, קרוב משפחה נוסף בן 23, הוארך עד יום ראשון, וכך גם מעצרו של מכר ממזרח ירושלים. מעצרו של מכר נוסף של המשפחה הוארך עד יום חמישי. לחשוד אחר, מכר של המשפחה תושב ירושלים, יוחסו חשדות של סיוע לרצח, קשירת קשר לביצוע פשע והתאגדות בלתי חוקית. "אין לי מושג מה המעורבות שלו בכלל" אמר בא כוחו עו"ד מהאר תלחמי מהסנגוריה הציבורית, שסיפר כי נאסר עליו להיפגש עם מרשו עד מחר.

עורך הדין נחמי פיינבלט, המייצג את המשפחה, אמר כי האב חשוד בגרימת מוות בכוונה תחילה, בסיוע לרצח, בהתאגדות בלתי חוקית ובקשירת קשר לביצוע פשע. אחיו של נשאת מלחם, שנעצר כבר בשבת, הובא אף הוא לדיון בהארכת מעצר אולם בית המשפט הורה לשחררו בתנאים מגבילים, וכעת מחפשים לו חלופת מעצר. בנוסף נמצא במעצר קרוב משפחה אחר, שנעצר אתמול. 

במשפחתו של נשאת טוענים כי המעצרים של בני המשפחה והחקירה האינטנסיבית נועדו להפעיל עליו לחץ. לדברי קרובי משפחתו, גם אמו של מלחם נחקרה במשך שעות ארוכות. האם סיפרה לכמה מבני המשפחה שביקרו אותה כי הפעילו עליה לחץ כבד בחקירה. "מדובר באשה מבוגרת ששומעת שמתכוונים להרוס את הבית או לאסור לתקופה ממושכת את בני המשפחה והיא נכנסה לחרדות", אמר אחמד מלחם, דודו של נשאת. "מי שחושב שבמשפחה מרגישים שלמים עם מה שקרה, טועה בגדול. מדובר במשפחה הרוסה נפשית".

המפכ"ל אלשיך, היום מחוץ לבית משפחת בקל בכרמיאלצילום: אדריאן הרבשטיין/וואלה! NEWS

ביישוב ערערה, שבו מתגוררת המשפחה, מספרים כי החיפושים והנוכחות המשטרתית סביב בית המשפחה הפכו להיות עניין שבשגרה בימים האחרונים. שכן של המשפחה סיפר ל"הארץ" כי גם לפני האירוע רבים לא ידעו על המשפחה ועל החשוד עצמו. "בשנים האחרונות הרגשנו שהוא מסתגר ולא ידענו שום דבר עליו", אמר.

אתמול קרא מלחם האב לבנו הנמלט להסגיר את עצמו. "אני פונה לבן שלי באופן ישיר - אם תוכל לשתף אתי פעולה, ולהתקשר אליי על מנת לארגן את העניינים", אמר האב מוחמד. הוא הוסיף כי "אם אתה לא רוצה לעשות את זה אז שחבר אחר (יפנה)", וחזר על הדברים גם בערבית. הוא איחל החלמה מהירה לפצועים בפיגוע והשתתף בצער משפחות ההרוגים. "אני מגנה בחריפות את המקרה הזה. אלה לא המנהגים שלנו לבצע טרור או פיגוע במדינת ישראל", אמר. הוא פנה לכוחות הביטחון ואמר כי "אני ואתם יכולים להגיע למצב שייעצר הילד. המצב הזה קשה וחריג, ויש פחד שיפגע בעוד הרבה אחרים".

מוקדם יותר היום הגיע מפכ"ל המשטרה אלשיך לכרמיאל לביקור תנחומים בבית משפחתו של אלון בקל שנרצח בפיגוע. מחוץ לבית המשפחה התייחס אלשיך לראשונה להתקדמות החקירה ואמר: "המדיניות שקבענו היא להפסיק לדברר את החקירה". זאת כדי להגיע לתוצאה מהירה ולשמור על ביטחון הכוחות. "עצם ההסברה עושה נזק", המשיך המפכ"ל. "בסופו של דבר אני צריך להביט בעיניים של הנשים והילדים אם חס וחלילה בגלל יחסי ציבור סיכנתי לוחמים בצורה שאיננה נדרשת. ייתכן שיש דברים שגם אחר כך לא נוכל לפרסם כדי לשמור על הביטחון ועל יעילות החקירה", הוסיף. "היכן שצריך, יראו שוטרים - היכן שלא צריך, יראו פחות שוטרים. אני יכול להגיד שאפשר להוריד בצורה משמעותית את המתח בגוש דן", אמר אלשיך, וקרא לכלי התקשורת להיות "אחראים כמו הציבור". בנוגע לעזרת הציבור בחקירה אמר כי "אנחנו מתייחסים לכל הצבעה, גם אם היא לא מתאימה לתמונת המודיעין שלנו. אולי במקרה הצבעה כזאת תוליד איזה דוקר או מחבל אחר. אין לנו רק מחבל אחד".

דוד בקל, אביו של אלון, אמר לאחר הפגישה כי "המפכ"ל אמר שהם הופכים כל אבן וכל פינה. הוא לא נתן יותר פרטים אלא הבהיר שכולם מחפשים, אבל זה לא מעניין אותי כי יתפסו אותו".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התראיין אתמול לערוץ הכנסת ואמר כי נשאת מלחם "מתוחכם יותר ממה שחושבים. הוא לא תמים ולא תמהוני". השר הוסיף כי מלחם נמנע במכוון מלהגיע לזירת הפיגוע עם הטלפון הנייד "כדי להקשות על איתורו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ