לבני דורשת דיון דחוף בוועדת החוץ והביטחון על אפשרות קריסת הרשות הפלסטינית

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה הנחה להיערך לאפשרות שכזו. בלשכתה של שרת החוץ לשעבר החלו לאסוף חתימות ח"כים להשגת שליש שיחייב את כינוס הוועדה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) שלחה הבוקר (שלישי) מכתב ליו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ צחי הנגבי (הליכוד), ודרשה לכנס את הוועדה לדיון דחוף על אפשרות קריסת הרשות הפלסטינית. לבני פנתה להנגבי בעקבות הפרסום ב"הארץ" הבוקר, ולפיו ראש הממשלה נתניהו הנחה, בישיבת הקבינט המדיני־ביטחוני ביום ראשון, להיערך לאפשרות של התמוטטות הרשות הפלסטינית.

"בחודשים האחרונים עולה ביתר שאת סוגיית אפשרות קריסתה של הרשות הפלסטינית", כתבה לבני להנגבי. "על פי דיווחים, הנושא נידון בקבינט המדיני־ביטחוני כאפשרות ממשית ולא רצויה עבור מדינת ישראל. גורמי הביטחון, לצד גורמים מדיניים בארץ ובחו"ל, מזהירים מפני תרחיש זה וממליצים על גיבוש מדיניות רשמית של מניעת קריסה ונקיטת מחוות וצעדים בשטח שירחיקו את התממשותו".

ח"כ לבני בכנסת
ח"כ לבני בכנסתצילום: דוברות הכנסת

לבני ציינה כי יש לקיים את הדיון בוועדת החוץ והביטחון לנוכח ההשלכות הדרמטיות שעלולות להיות לאירוע מסוג זה — בלי קשר לעמדות השונות ביחס אליו. לבני הוסיפה כי יש לספק לחברי ועדת החוץ והביטחון תמונת מצב עדכנית על מצב הרשות ואפשרות קריסתה, המשמעות של קריסת הרשות הפלסטינית בהיבט הביטחוני, המדיני והכלכלי וההיערכות הביטחונית והמדינית הנדרשת, למקרה התממשותו של תסריט כזה.

"ככל שעוברים הימים וגל הטרור רק הולך ומתעצם, וככל שהדיווחים על אפשרות ממשית של קריסת הרשות הולכים ומתגברים — יש חשיבות לקיים את הדיון הנ"ל בהקדם האפשרי", כתבה לבני להנגבי.

בשבועות האחרונים היתה מליאת ועדת החוץ והביטחון משותקת כמעט לחלוטין בשל הקמפיין שניהל יו"ר הוועדה צחי הנגבי לתפקיד יו"ר מרכז הליכוד. בימים האחרונים הנגבי כלל לא שוהה בארץ ומי שממלא את מקומו, לעניינים דחופים בלבד, הוא ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי). בלשכתה של לבני החלו הבוקר לאסוף חתימות ח"כים כדי להשיג את תמיכת שליש מחברי הוועדה — המספר הנחוץ כדי לחייב את הנגבי לכנס דיון.

הבוקר התפרסם ב"הארץ" כי בעשרת הימים האחרונים קיים הקבינט המדיני־ביטחוני שתי ישיבות שעסקו באפשרות קריסת הרשות הפלסטינית בשל הקיפאון המדיני, ההסלמה הביטחונית בשטח, המשבר הכלכלי בגדה המערבית והמשבר הפוליטי בהנהגה הפלסטינית. מדובר בסדרת דיונים בנושא, שנפתחה עוד בסוף נובמבר 2015 בעקבות כישלון ביקורו של שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי באזור.

בישיבת הקבינט ביום ראשון אמר נתניהו כי על ישראל להתכונן לאפשרות של התמוטטות הרשות הפלסטינית. "צריך למנוע ככל שניתן את קריסת הרשות הפלסטינית ובמקביל חייבים להיערך למקרה שזה יקרה", אמר נתניהו בסיום הישיבה, לפי שני פקידים בכירים שעודכנו בפרטי הדיון.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי הדיונים באפשרות קריסת הרשות הפלסטינית התכנסו בעקבות חוות דעת בכתב ובעל פה שהועברו ממערכת הביטחון לדרג המדיני בחודשיים האחרונים, ושהתריעו מפני תרחיש שהרשות לא תוכל לתפקד עוד ותהפוך "חדלת פירעון". הפקיד הבכיר ציין כי מערכת הביטחון התריעה כי במצב כזה הרשות הפלסטינית עלולה "לקרוס על ישראל", על כל המשמעויות הביטחוניות והאזרחיות שיהיו לכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ