שאלות ותשובות |

מה הסיכוי לזיכוי? על מה מדבר סמוטריץ' והאם ישראל תפצה את משפחת דוואבשה?

כתב "הארץ" לשרותי המודיעין ולשטחים עונה על שאלותיכם על פרשת דומא והטרור היהודי: האם יתקבלו הודאות החשודים תחת עינויים, מה הקשר למחתרת היהודית, ואיזו אחריות יש להורים ולרבנים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נער רעול פנים בהתנחלות חומש
חיים לוינסון

מדוע לדעתך עורכי דינם של החשודים מפיצים את השמועות על חקירה תחת עינויים, האם הם מנסים לפגוע במוניטין השב"כ בעיני הישראלים או שמא מנסים להביא לפסילת הראיות בבית המשפט?

עורכי הדין מדגישים זאת משני טעמים: ראשית, זו טענת הגנה מצוינת וחלק ניכר מההליך המשפטי יעסוק בשאלה באיזה אופן נגבו ההודאות ואם הן ניתנו מרצון טוב וחופשי. שנית, ההגנה רוצה לפגוע בשב"כ ולוהביל לכך שפעולותיו יהיו מוגבלות יותר בעתיד. במקרה זה אני מסכים עם עורכי הדין, עינויים הם קו אדום במדינה דמוקרטית.

האם אתה צופה שהפרשה תסתיים בהרשעה?

למרבה הצער, קשה לי לדמיין שלושה שופטים בישראל שיפסלו את ההודאות בשל השיטות בהן נגבו. בסופו של דבר מערכת המשפט מתמקדת בשאלה איך להרשיע ולא כיצד לזכות, ולכן אני צופה שהחשודים ייכלאו לתקופות ארוכות.

האם לדעתך שב"כ, גורמי האכיפה ושר הביטחון מרגישים לחץ ציבורי לכלוא את העצורים?

יש לחץ ציבורי פנימי ויש לחץ בינלאומי, אבל אני חושב שגורמי האכיפה מעוניינים בכליאה של האשמים בראש ובראשונה משום שזהו פשע נתעב שאין לו מקום בחברה דמוקרטית. אני סמוך ובטוח שרשויות החוק היו עושות כל שביכולתן כדי לכלוא את המפגעים גם ללא לחץ פנימי או חיצוני.

מדוע מובילי דעת קהל בימין, כגון בצלאל סמוטריץ' לדוגמה, מסרבים לקרוא לחשודים "טרוריסטים יהודים" וזאת על אף שהצבא ושר הביטחון כינו אותם כך?

אני לא הדובר של בצלאל סמוטריץ', אבל בקווים כלליים הוא טוען שטרוריסטים הם אויבי המדינה ולכן גם נלחמים נגד המדינה. במקרה זה, לטענתו, מדובר בעבריינים משולי החברה שמנסים לפגוע בממסד. בעיני, זו טענה מאוד מיתממת במקרה הטוב, ובמקרה הרע היא אף נותנת לגיטימציה לפעולות מסוג זה בעתיד.

מדוע לקח לשב"כ כל כך הרבה זמן לשים את ידיו על החשודים?

אשיב בכנות שאני לא מכיר את כל תיק החקירה, ובכל מקרה, חמישה חודשים הם לא הרבה זמן למקרה כזה לדעתי. ככלל, עדיף לקחת זמן ולחקור כמו שצריך מאשר למהר, לפעול תחת לחץ ולעשות טעויות. יש גם מרצחים פלסטינים שלוקח זמן ללכוד. לדוגמה, החוטפים של שלושת הנערים ביוני 2014 המשיכו להסתובב חופשיים שלושה חודשים וחצי.

האם יש הבדל לדעתך ביחס כוחות הביטחון לעצורים היהודים בפרשה זו לעומת עצורים פלסטינים במקרים אחרים?

פלסטינים כפופים לחוק הצבאי וישראלים לחוק הישראלי, כך שבאופן מובנה על ישראלים חל חוק שמיטיב איתם יותר. אך בסופו של דבר שב"כ השתמש בכל האמצעים שיש ברשותו, כולל עינויים, כדי לפרק את תשתית הטרור הזאת, כך שלא ניתן לטעון שבמקרה זה שירותי הביטחון עשו איפה ואיפה בין יהודים לפלסטינים.

האם לאחר ההרשעה תהרוס ממשלת ישראל את בתיהם של החשודים כפי שהיא נוהגת במקרה של מחבלים פלסטיניים? 

בהחלט לא. עמדת ממשלת ישראל, שהתקבלה גם על ידי בית המשפט העליון, היא שמעשי אלימות של יהודים אינם נפוצים ולכן אין צורך בהרתעה אל מול הציבור הרחב. זאת כמובן בניגוד למעשי אלימות מצד פלסטינים. באופן כללי אני חושב שצריך להפסיק להרוס בתים כחלק מהמלחמה בטרור. נגד דבר חשוך נלחמים עם אור, ולא עם משהו חשוך אך שיוויוני.

אשמח לדעת כמה דברים טכניים לגבי המקרה,

א.  כמה זמן לקח למשטרה/צבא להגיע לזירה?

ב. האמבולנס והפינוי בוצע על ידי כוחות ישראלים או פלסטינים?

ג. תוך כמה זמן הצליחו בני המשפחה הנותרים להגיע לבית החולים בישראל?

א. במקרה של אירוע מסוג זה, המשטרה הפלסטינית מדווחת ליחידת התיאום והקישור הישראלית ולאחר מכן הצבא יוצא לדרך. בדרך כלל זמן ההגעה הוא בטווח של עשרות דקות, כיוון שיש לארגן כוח צבאי גדול לפני כניסה לכפר. בעבר היו מקרים שבהם נכנס כוח שיטור על מנת לחקור והותקף על ידי האוכלוסייה המקומית.

ב. לפלסטינים יש אמבולנסים שמפנים את הפצועים לבתי חולים פלסטינים. במקרה הצורך, למשל בתאונות דרכים, האמבולנס מגיע לבית חולים ישראלי.

ג. בני המשפחה צריכים לבקש היתר הומניטרי ובדרך כלל מקבלים אותו די מהר.

מי משלם על כל ההוצאות הרפואיות של מוחמד דוואבשה שעדיין מטופל בישראל? (אנו קוראים כל הזמן על כך שבית החולים מחייב את סב המשפחה).  

באופן כללי, כאשר פלסטינים מופנים לטיפול בבית חולים ישראלי הרשות הפלסטינית מתחייבת מראש לשלם את החשבון. במקרה הספציפי הזה, הרשות לא מוכנה לשלם את ההוצאות ולכן ישראל תשלם. 

האם מדינת ישראל תשלם פיצויים למשפחת דוואבשה?

מבחינת החוק היבש המשפחה לא זכאית לפיצויים מהמדינה, אבל יש ועדה שיכולה להחליט על פיצויים לפנים משורת הדין. כך נעשה בעבר בנוגע לבני משפחה שנפגעו מבקבוק תבערה ליד בת עין בשנת 2012.

האם לדעתך סרטון חתונת השנאה מהווה סוג של קו פרשת מים מבחינת הציבור הישראלי?

סרטון החתונה המחיש היטב את רמות הקיצוניות, הגזענות והשנאה במחוזות הימין הקיצוני. המשתתפים בחתונה הם חברים טובים של העצורים בפרשה וסביר להניח שאם העצורים לא היו כלואים באותו זמן, הם היו משתתפים גם כן באותה חתונה. הסרטון ככל הנראה ייצרב בתודעה הישראלית בשנים הקרובות.

מה ההבדלים בעצם בין המחתרת היהודית של שנות ה-80 לנוער הגבעות של ימינו?

אנשי המחתרת היהודית של שנות ה-80 היו עסקנים מלב ממסד ההתנחלויות והם פעלו מתוך חשש לגורל המפעל שלהם ותחושה שהוא נתון בסכנה. הטרוריסטים של היום מגיעים משולי המחנה הציוני-דתי והם מונעים מרעיונות גזעניים ואנטי-ממסדיים.

האם לדעתך הרשויות הישראליות "התעוררו מאוחר" בכל נושא הטרור היהודי? הרי אתה בעצמך דיווחת על פעילות הטרור היהודי כבר לפני שנים.

אני חושב שהמשטרה נכשלה בטיפול בטרוריסטים האלה עוד כשהם התחילו את הפעולות שלהם, עם עבירות חמורות פחות. בניגוד לטענה הרווחת, אני לא חושב שזה נובע מהזנחה של הטרור היהודי בפרט. המשטרה בכל הארץ מתקשה בחקירות ובטיפול בעבירות קטנות. אם יבדקו לעומק תיקים במחוז צפון לא בטוח שיגלו רמת חקירות גבוהה יותר. ישנן עוד שתי בעיות אובייקטיביות: מרבית החשודים הם קטינים וזה מטיל מגבלות על החקירה וההליך השיפוטי. שנית, שופטים רואים מולם קטין המואשם בעבירת רכוש ולא מבינים שניצב לפניהם טרוריסט לעתיד. בשנים האחרונות המשטרה דווקא משקיעה משאבים רבים בטיפול בתופעה ובאופן יחסי יש לה גם הישגים. 

עד כמה ניתן להאשים את ההורים, המורים, הרבנים והפוליטיקאים בהסתה לפעילות לא חוקית של נוער הגבעות?

באופן כללי, נערי הגבעות האלה הם כישלון חינוכי ומשפחתי. אפשר להאשים את ההורים והמורים, כמו בכל מקרה של ילד שעוזב את בית הספר ומתחיל להסתובב בגבעות. אבל מהיכרותי עם רוב ההורים, הם משקיעים מאמצים רבים כדי להפסיק את הפעילות העבריינית של ילדיהם. לגבי הפוליטיקאים והעסקנים, אחד המאפיינים הדומיננטיים של הנוער הזה הוא בוז מוחלט לפוליטיקאים, שלשיטת הנערים משחקים משחק כפול ואינם מגבים אותם בפעילויות בלתי חוקיות.

האם אתה רואה מצב שבו הרשות הפלסטינית מתמוטטת - ומתחילה מלחמת גרילה בין הקיצונים היהודים לפלסטינים?

לא. הצבא הישראלי מספיק חזק כדי למנוע מלחמת גרילה כמו בבוסניה למשל. יחד עם זאת, במקרה כזה בהחלט יכולה להיות עלייה ברמת האלימות, וזו כנראה תהיה הקטנה שבבעיותיה של ישראל אם תרחיש כזה יתממש. 

עדי ראייה טענו שאת הפשע ביצעו ארבעה חשודים, מדוע לא הצליחו להאשים גם את המבצעים הנוספים?

ארבעה הוא מספר מוגזם. חשוב להבין שלא תמיד עדי ראייה מדייקים, על אחת כמה וכמה באירוע כל כך דרמטי שהתרחש במהירות. בהחלט סביר שהיו שם שניים ולא רק בן אוליאל, אך בחקירה לא הצליחו להגיע למבצע נוסף. כידוע, לא תמיד ניתן להוכיח הכל ובמשטרה החליטו שהחקירה מוצתה ויש להעמיד לדין את מי שיש נגדו ראיות.

כמה מעשי טרור נגד יהודים התרחשו בסביבת הכפר דומא בתקופה שקדמה לפיגוע?

חודש לפני הפיגוע נרצח סמוך לכפר מלאכי רוזנפלד, וזה לכאורה היה הטריגר שהוביל את בן אוליאל להצית את בית משפחת דוואבשה. עם זאת, רוצחי רוזנפלד לא יצאו מדומא.

איך ציבור המתנחלים מגיב לרצח משפחת דוואבשה ולמפגעים? האם הם מבינים אותם? האם הם מפחדים מההשלכות מעשיהם של הקיצונים?

בהתנחלויות גרים כ-400,000 איש, רבים מהם חילונים שפחות מתעניינים בסוגיות פוליטיות הקשורות למפעל ההתנחלויות. לגבי הציונות הדתית הייתי אומר כך: יש אלפים שאדישים לאלימות מסוג זה, מאות שתומכים ועשרות שמבצעים, אך עדיין הרוב המוחלט מגנה מעשים מסוג זה.

מדוע ישראל לא הורסת את המאחזים הבלתי חוקיים מהם יוצאת האלימות?

שב"כ סימן שני מאחזים כמחוללי אלימות: גאולת ציון והבאלדים. הם נהרסים ונבנים מחדש כל העת. מצד שני, חשוב להבין כי עשרות מאחזים אחרים מקבלים עידוד מהממשלה או העלמת עין, מדיניות שמשדרת מסר כפול על אכיפת החוק בשטחים.

באחוזים - מבין כל נרצחי הטרור במדינת ישראל מאז קומה, כמה נרצחו על ידי יהודים?

בפעולות של אזרחים – שברירי אחוזים. יש לזכור ולהזכיר שמאות פלסטינים חפים מפשע, וייתכן שאף אלפים, נהרגו על ידי מדינת ישראל.  

איך לדעתך מתכוונת הפרקליטות להתגבר על דרישת "דבר מה נוסף" לצורך הרשעה לאחר שההודאות נגבו על ידי עינויים (ברמה כזו או אחרת)?

יש את ההודאה של א', שאמר כי תכנן את הפיגוע יחד עם בן אוליאל. זה בוודאי ישמש כדבר מה נוסף. הבעיה היא שהודאה זו נגבתה גם כן בעינויים (ככל הנראה) וגם עליה יהיה משפט זוטא.

מה הגודל של קבוצת "המרד" של כהנא ועד כמה היא נתמכת על ידי האנשים מסביבם, בעיקר אלה שבאופן עקרוני תומכים בתג מחיר הישן (אנחנו נעסיק את צה"ל כדי שלא יהיה לו מספיק כוח לפנות מאחזים).

קבוצת המרד הנוכחית – אולי 30. תמיכה יש בוודאי ממאות אנשים סביבם. השאלה היא אחרת. אם וכאשר תצא המדינה למהלך נרחב של פינוי ביו"ש, כמה יבצעו פעולות אלימות כלפי פלסטינים כדי למנוע זאת? לדעתי הפונטציאל הוא של מאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ