גילי כהן
גילי כהן

אלעד סלע, חייל צה"ל שהדליף מידע לפעילי ימין באופן שיטתי על מעצרים מתוכננים, נידון היום (שלישי) לשלוש שנים ותשעה חודשי מאסר בפועל, בהסדר טיעון. הוא הורשע בעבירות של גילוי ידיעה סודית ומסירת ידיעות.

כתב האישום הראשוני ייחס לסלע עבירות של ריגול - עבירה שדינה יכול להגיע עד למאסר עולם. בהסדר טיעון שנחתם בין התביעה הצבאית לעורכי דינו של החייל, הוא הואשם והורשע לבסוף בעבירות של גילוי ידיעה סודית במקום עבירת הריגול. לפי כתב האישום המקורי, שהיה אחד החמורים שהוגשו נגד חייל צה"ל, סלע מסר "ידיעה סודית למי שאינו מוסמך לכך והתכוון לפגוע בביטחון המדינה".

כתב האישום ציין כי סלע פתח מעל ל-15 אלף מסמכים במערכת מודיעין מסווגת להעברת ידיעות בין גופי הביטחון השונים, ומכילה חומרים שנאספו על ידי השב"כ ומשטרת ישראל. הוא הורשע בכך שעשה חיפושים במערכת, כדי "לאתר מידע הנוגע לפעילי 'תג מחיר' מן היישוב בת עין בו הוא מתגורר, וכן בנוגע לפעילות כוחות הביטחון נגדם". כך למשל, חיפש סלע מידע על רכזי שב"כ בחטיבה היהודית בבת עין, עדכן חשודים בפשעי שנאה, והציג להם ידיעות מודיעיניות הקשורות אליהם. סלע גויס לצבא במסלול המיועד לחיילים חרדים, ושימש חוקר מודיעין בחטיבה המרחבית עציון, האמונה על גזרת בית לחם וסמוכה לבת עין.

בית הדין הצבאי קבע כי מעשיו של סלע פגעו בביטחון המדינה, וכי המידע שאותו מסר סייע לאותם אנשים להיערך ולסכל פעילות של כוחות הביטחון, ולהמשיך בפעילותם נגד פלסטינים. על סלע נגזרו 45 חודשי מאסר בפועל, לצד מאסר על תנאי והורדה לדרגת טוראי. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי העונש מבטא גישה מחמירה, וכי "יש למגר עבירות מסוג זה בצה"ל ולהעניש בחומרה מי שמועל באמון שניתן לו על ידי המערכת הצבאית ופוגע באינטרסים הביטחוניים". 

עורך הדין עדי קידר מארגון "חוננו" שייצג את סלע מסר: "הסדר הטיעון שהוצג היום הוא בעצם סופה של פרשה שהתחילה בקול רעש גדול ובאישומים של ריגול חמור, שבצידם עונש של מאסר עולם. כתב האישום המתוקן משקף את העובדות הנכונות.

"החשדות הראשוניים בדבר קשר של הנאשם להתארגנות כזו או אחרת הופרכו לחלוטין והוכח כי מעשיו לא נעשו ממניעים אידיאולוגיים. ההתנהלות של השב"כ בזמן החקירה, לרבות החקירות הממושכות במתקני השב"כ ומניעת המפגש עם עורך דין, לא היתה מוצדקת כלל וגררה הידרדרות במצבו הנפשי והרפואי עד למצב שהחייל נותח ואושפז בעקבות החקירות. מדובר בחייל טוב, בעל מוטיבציה רבה לשרת, שתרם רבות בשרותו". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ