אינדיק: בהלוויית רבין אמר לי נתניהו "הייתי יכול להביס אותו, עכשיו הוא גיבור לאומי"

בסרט תיעודי ששודר בערוץ PBS סיפר השגריר האמריקאי לישראל דאז כי רה"מ אמר שלולא הרצח "הייתי מנצח ורבין היה נכנס להיסטוריה כפוליטיקאי כושל". משרד ראש הממשלה: לא היה ולא נברא

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אינדיק ונתניהו בירושלים, ב-1999
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השליח האמריקאי לשעבר לתהליך השלום, מרטין אינדיק, ששימש כשגריר ארה"ב בישראל בזמן רצח רבין ב-1995, סיפר בסרט דוקומנטרי ששודר לפנות בוקר (רביעי) ברשת PBS האמריקאית כי במהלך הלוויתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין נשמע בנימין נתניהו, שהיה אז יו"ר האופוזיציה, מאוכזב מכך שרבין נרצח ואמר כי הרצח יהפוך אותו לגיבור לאומי. לתמלול המלא של הריאיון עם אינדיק

"נתניהו ישב לידי כאשר הייתי שגריר בישראל בזמן הלוויתו של רבין", סיפר אינדיק, "אני זוכר שנתניהו אמר לי: 'תראה, תראה את זה. הוא (רבין, ב"ר) גיבור עכשיו. אבל אם הוא לא היה נרצח, אני הייתי מביס אותו בבחירות ואז הוא (רבין, ב"ר) היה נכנס להיסטוריה כפוליטיקאי כושל". ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "אנחנו מכחישים את דברי אינדיק בצורה גורפת. הדברים לא היו ולא נבראו". מהליכוד נמסר כי: ״זהו שקר גס נוסף של מרטין אינדיק, שאינו חדל להכפיש ולהשמיץ את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו״.

מתוך Frontline , PBS

אינדיק סיפר בנוסף שהתרשם כי "גם ברגע הזה של תמיכה אדירה, רגע טראגי של תמיכה ברבין, נתניהו חשב שרבין היה על הקרשים מבחינה פוליטית לפני שנרצח".

בלשכת ראש הממשלה מיהרו לפרסם הכחשה גורפת לדבריו של  אינדיק ואמרו כי האירוע אותו תיאר לא היה ולא נברא. במקביל פרסם דובר הליכוד תגובה חריפה יותר ובה נטען כי "זהו שקר גס נוסף של מרטין אינדיק, שאינו חדל להכפיש ולהשמיץ את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו". כחלק מהתגובה לדבריו של אינדיק הפיצו גורמים בסביבת נתניהו תמונות של ראש הממשלה מהלוויתו של רבין ב-6 בנובמבר 1995. אינדיק כלל אינו מופיע באותן תמונות, ומצדדיו של נתניהו יושבים הנשיא לשעבר משה קצב, שאז היה ח"כ מטעם הליכוד, ואיש העסקים היהודי-אוסטרי מרטין שלאף.

בעקבות הפצת התמונות צייץ אינדיק בחשבון הטוויטר שלו כי האירוע עליו דיבר בסרט לא היה טקס הקבורה בהר הרצל ב-6 בנובמבר, אלא טקס האשכבה שהתקיים יום קודם לכן ושבמהלכו הונח ארונו של רבין ברחבת הכנסת. אינדיק ציין כי היה כינוס גדול ברחבת הכנסת של נכבדים ופוליטיקאים ישראלים וחברי הסגל הדיפלומטי שהמתינו להגעת ארונו של רבין. לדבריו, השיחה עם נתניהו התקיימה במהלך האירוע הזה.

לשכת ראש הממשלה הגיבה לדבריו של אינדיק, החריפה את הטון נגדו וכינתה אותו שקרן. "אחרי שהגרסה השקרית הראשונה של אינדיק הופרכה, הוא ממציא גרסה שנייה שקרית גם היא. ראש הממשלה נתניהו לא אמר את הדברים שאינדיק מייחס לו".

דבריו של אינדיק זוכים לחיזוק ממברק שנשלח משגרירות ארה"ב בתל אביב בבוקר שלמחרת רצח רבין ונחשף לפני כמה שנים במסגרת ההדלפה לארגון ויקיליקס. במברק בסיווג שמור ששלח אינדיק ב-5 בנובמבר בשעה 10:15 לבית הלבן ולמחלקת המדינה הוא דיווח על שיחה שהתקיימה כמה שעות קודם לכן בין היועץ המדיני בשגרירות לבין נתניהו. "ההתנקשות ברבין היא אסון לעם היהודי, אסון לישראל ואסון לימין", צוטט נתניהו במברק, "אם הבחירות יוקדמו בקרוב, הימין צפוי להיכחד".

אינדיק כתב עוד כי גורמים בליכוד ששוחחו עם אנשי השגרירות שידרו "פאניקה" והזכירו את רצח חיים ארלוזורוב בשנות ה-30, שהאחריות לו הוטלה על כל התנועה הרוויזיוניסטית. "הם חוששים שהשמאל יעשה לליכוד ולימין את אותו דבר פעם נוספת", ציין אינדיק.

כשלושה חודשים אחרי מועד חיבור המברק הודיע פרס על הקדמת הבחירות ואלה התקיימו בחודש מאי, שישה חודשים אחרי רצח רבין. חרף חששותיו של נתניהו מתבוסה בבחירות הוא הצליח לסגור פער של 30% בסקרי דעת הקהל ולנצח את פרס ברוב זעום.

מהמחנה הציוני נמסר בתגובה כי "דבריו של נתניהו בהלווית ראש הממשלה שנרצח יצחק רבין ז"ל מוכיחים לאיזה שפל מסוגל להגיע נתניהו. מאז, יומיים לאחר רצח מתועב של ראש ממשלה, ועד היום, דבר אחד לא השתנה - את נתניהו מעניין רק נתניהו - גם עכשיו, כשהוא אזרח עייף וסחוט שלא מתפקד כראש ממשלה ולא נותן פתרונות לאזרחיו, הוא חושב רק על טובתו האישית ולא על טובת מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ