עבאס הגיב לנתניהו: שאף אחד לא יחלום על קריסת הרשות, החלופה היחידה היא מדינה

הנשיא הפלסטיני דחה את התרחיש שהוצג בקבינט המדיני: "אין תסריט של מה יהיה אחרי הרשות, כי הרשות תישאר". על גל הטרור: רוב ההפגנות לא אלימות, ישראל מגיבה בחוסר פרופורציה

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נואם בבית לחם, היום
ג'קי חורי - צרובה

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) דחה אחר הצהריים (רביעי) את דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו על האפשרות שהרשות הפלסטינית תקרוס. "אין תסריט של מה יהיה אחרי הרשות... כי הרשות תישאר וכל תחליף (שלה) חייב להיות מדינה", אמר. לדבריו, הרשות היא "אחד מההישגים של הפלסטינים. הם לא יוותרו עליו, ושאף אחד לא יחלום על קריסתה". הוא שב וקרא להתערבות בינלאומית מאסיבית לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כפי שנעשה בין המעצמות למערב.

ב"הארץ" פורסם השבוע כי נתניהו אמר בישיבת הקבינט המדיני־ביטחוני כי על ישראל להתכונן לאפשרות של התמוטטות הרשות הפלסטינית. "צריך למנוע ככל שניתן את קריסת הרשות הפלסטינית, ובמקביל חייבים להיערך למקרה שזה יקרה", אמר נתניהו בסיום הישיבה, לפי שני פקידים בכירים שעודכנו בפרטי הדיון.

בימים האחרונים קיים הקבינט שתי ישיבות שעסקו באפשרות של קריסת הרשות, על רקע הקיפאון המדיני, ההסלמה הביטחונית בשטח, המשבר הכלכלי בגדה המערבית והמשבר הפוליטי בהנהגה הפלסטינית. מדובר בסדרת דיונים בנושא שהחלה בסוף נובמבר 2015 בעקבות כישלון ביקורו באזור של שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי.

עבאס, שנשא דברים בטקס קבלת פנים לרגל חג המולד בבית לחם, אמר כי הוא קורא להקמת ועדה בינלאומית רחבה כדי להציג מתווה מוסכם לפתרון הסכסוך. "כמו שהעולם דאג לפתרון בסוגיה האיראנית ופועלים בעניין הסורי והלובי - אנחנו עם הסכסוך הוותיק ביותר. הקוורטט כבר נכשל, ולכן על העולם - אם הוא באמת רוצה לסיים את הסכסוך - להוביל מהלך של המעצמות או לפי כל נוסחה שרוצים, ואולי לארגן ועידה בינלאומית שממנה יוקם צוות שיציג מתווה לפתרון".

הנשיא הפלסטיני אמר כי "נמשיך בפנייה למועצת הביטחון לבקש הגנה בינלאומית ולגנות את ההתנחלויות - כל ההתנחלויות. אני אומר לכם שכל ההתנחלויות בגבולות 67' אינן לגטימיות. המונח 'גושי ההתנחלויות' לא מקובל עלינו". עם זאת הוא הוסיף: "למרות הכל, אנחנו מושיטים יד לשלום כי אנחנו נישאר כאן למרות הכל. תמיד נהיה על האדמה הזו - גם אם תעצימו את הגזענות ואת האפרטהייד".

לדבריו, בשבוע הבא תתכנס ההנהגה הפלסטינית כדי לגבש המלצות סופיות ותוכנית עבודה הנוגעת למערכת היחיסים עם ישראל על פי המלצות שהתקבלו במועצה המרכזית הפלסטינית.  

גורמים בכירים בתנועת פתח אמרו ל"הארץ" כי עבאס דיבר בראש ובראשונה כדי להזים שמועות על מצבו הרפואי, וכדי להעביר מסר על הצורך בבינאום הסוגיה הפלסטינית. זאת, מתוך הבנה והפנמה שארה"ב לא תציג כל תוכנית חדשה - במיוחד כאשר מדובר בשנתו האחרונה בתפקיד של הנשיא ברק אובמה.

בהתייחס לגל הטרור בחודשים האחרונים אמר הנשיא הפלסטיני כי "מדובר בהפגנות לא אלימות בעיקר. גם כשזורקים אבנים למרחק של 20-10 מטר ישראל מגיבה בירי ממאה מטרים. אנחנו לא רוצים שילדינו ייהרגו, אנו רוצים אותם בחיים. תמיד נתמוך במאבק הלא-אלים". 

עבאס הביע בנאומו גם תמיכה בלתי מסויגת בסעודיה, המסוכסכת עם איראן בעקבות הוצאתו להורג של איש דת שיעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ