הממשלה תצמצם את החיסיון על חברת קצא"א

כחלון הקים צוות שהציע נוסח מעודכן לצו החיסיון והמליץ להחריג ממנו "ידיעות העוסקות באופן בלעדי בעניינים מסוימים", ככל הנראה הכוונה להיבטים הסביבתיים של פעילות החברה

צפריר רינת
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
אלוף בן

הממשלה תשנה את תחולת צו החיסיון על חברת צינור הנפט אילת־אשקלון (קצא"א), ותתאים אותו ל"יעד ההסתרה" העדכני, לקראת סיום תוקף הזיכיון של החברה בשנה הבאה. כך עולה מתשובת המדינה לעתירת "אדם, טבע ודין" לביטול צו החיסיון, שהוטל ב–1968 עם הקמת צינור הנפט בשותפות בין ממשלת ישראל לחברת הנפט הלאומית של איראן. השותפות עומדת כיום במרכז בוררות בינלאומית, שמנהלת חברת הנפט האיראנית נגד ישראל בתביעה לקבל ממנה מיליארדי דולרים.

לפי תשובת המדינה, שר האוצר משה כחלון — השר המופקד על ענייני קצא"א — הקים ביוני האחרון צוות לבחינת צו החיסיון. בראש הצוות עמד יאיר אידר, איש משרד האוצר, והשתתפו בו נציגי משרדי ראש הממשלה, משרד המשפטים והצנזורה הצבאית, האוכפת את החיסיון על כלי התקשורת. הצוות התבקש לעדכן את תחולת הצו כדי למנוע אי בהירות ו"לשמור על האינטרסים של מדינת ישראל" — כנראה בגלל התפנית ביחסי ישראל ואיראן לאחר המהפכה ב–1979. כחלון אימץ לאחרונה את המלצות הצוות לשמור על צו החיסיון אך להחריג ממנו ידיעות מסוימות על קצא"א. הצו המעודכן יובא בקרוב לאישור הממשלה וועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

המדינה הגיבה בשבוע שעבר לעתירת עמותת "אדם טבע ודין", שהוגשה לבג"ץ בעקבות הזיהום שגרמה דליפת הנפט בשמורת הטבע עברונה לפני כשנה.

בעתירה ביקשה העמותה לבטל את צו החיסיון שעל פיו פועלת קצא"א, להעביר אליה את המידע הקשור לאירוע דליפת הנפט ולחייב את קצא"א לפעול בכפוף לחוק התכנון והבנייה. חברת קצא"א, שעוסקת באחסון והובלת דלק, פועלת מכוח זיכיון שניתן לה בשנת 1968. החברה זוכה הודות לזיכיון במעמד חוקי מיוחד הפוטר אותה מהצורך בהכנת תוכנית וקבלת היתר בנייה. כמו כן, במקביל לזיכיון, הממשלה פרסמה גם צו שקובע שכל ידיעה הנוגעת לפעילות החברה היא סודית, אלא אם כן פרסומה הותר על ידי שר האוצר שהוא הגורם האחראי על החברה.

העבודות לפינוי הקרקע המזוהמת בשמורת הטבע עברונה, בדצמבר 2014
העבודות לפינוי הקרקע המזוהמת בשמורת הטבע עברונה, בדצמבר 2014צילום: ששי חורש

המדינה ציינה בתגובתה שבימים אלו מתבצעת בחינה כוללת של מתווה חוק הזיכיון, שאמור להסתיים בעוד שנה, וכי במקביל הקים שר האוצר לפני חצי שנה צוות לבחינת צו החיסיון — שמטרתו להגדיר מהו המידע שלגביו חיוני להמשיך ולשמור על חיסיון. חברי הוועדה העבירו לשר נוסח מוצע לצו חיסיון מעודכן, והמליצו שמתחולת הצו יוחרגו "ידיעות העוסקות באופן בלעדי בנושאים מסוימים". המדינה לא פירטה בתגובתה באילו נושאים מדובר, אך כיוון שהדברים נמסרו בתגובה לעתירה — ככל הנראה מדובר בהיבטים סביבתיים של פעילות החברה. יש לציין שעמדת המשרד להגנת הסביבה, שלא היה שותף בוועדה שמינה כחלון, היא שיש לצמצם את צו החיסיון למינימום הנדרש. מסיבות אלו, המדינה טענה בתגובתה שאין להיענות לבקשת עמותת "אדם, טבע ודין" לבטל את צו החיסיון.

בנוסף, המדינה טענה שבפועל כבר היום הצנזור מאשר לפרסם ידיעות העוסקות בעניינים שאליהם מתייחסת הוועדה של כחלון, בין היתר, גם ידיעות רבות הנוגעות לדליפת הנפט, וכי כבר עתה אין מניעה להעביר ידיעות הנוגעות להגנת הסביבה.

היבט נוסף שאליו התייחסה המדינה בתגובתה הוא הכפיפות של קצא"א לחוקי הסביבה. המדינה טענה שכיום החברה כפופה לחוקים סביבתיים שונים והמשרד להגנת הסביבה מפקח על פעילותה. עם זאת, המדינה מציינת שהמשרד להגנת הסביבה טוען שיש להסיר מגבלות שונות הקיימות באכיפת החוקים כלפי קצא"א — ונציגי המשרד יציגו את העמדה הזו בדיונים על המתווה החדש של חוק הזיכיון. כך למשל, המשרד לא יכול כיום להפעיל נגד קאצ"א סמכויות מנהליות שאותן הוא מפעיל כלפי חברות ממשלתיות אחרות.

בנוגע לכפיפות לחוק התכנון והבנייה, המדינה ציינה שכיום גורמי תכנון שונים בוחנים תוכניות של קצא"א, בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה המחייבת את שר האוצר לערוך את כל הבדיקות התכנוניות הנדרשות. בנוסף, קיימת הנחיה כללית של היועץ לפיה יש לבצע את כל הבדיקות והסקרים הנדרשים לצרכי פרויקטים. עם זאת, המדינה מודה שבמקרה של ביצוע העבודות להקמת צינור נפט שבמהלכן אירעה הדליפה — לא נעשתה פנייה לגורמי התכנון. עניין זה נמצא בבדיקה במסגרת החקירה הפלילית שנפתחה בעקבות הדליפה. המדינה מתכוונת לבחון גם את סוגיית התחולה של חוק התכנון והבנייה במסגרת הדיונים על אופן הארכת הזיכיון של קצא"א.

בדצמבר 2014, בעת עבודות להעתקת צינור הנפט של חברת קצא"א, דלפו בשמורת הטבע עברונה בערבה, כעשרים קילומטר צפונית לאילת, חמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי. במשרד להגנת הסביבה הגדירו את האירוע כאחד הזיהומים החמורים בתולדות המדינה. המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית לבדיקת נסיבות האירוע, אך זו טרם הושלמה. גם מבקר המדינה יוסף שפירא הודיע כי יבדוק את הטיפול בדליפה ואת היערכות הגופים השונים לאירוע מהסוג הזה. המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה פתחה בחקירה פלילית וטרם השלימה אותה. קצא"א פינתה את הקרקע המזוהמת משמורת הטבע, אבל בשמורה עדיין נותר זיהום וטרם הוחלט איך לטפל בו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ