הוארך בשלושה ימים מעצר אביו של המחבל מדיזנגוף

המשטרה והשב"כ הפסיקו את הסריקות אחרי נשאת מלחם בתל אביב ומרכזים את מאמצי החיוש בוואדי ערה ובגדה המערבית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

שבעה ימים לאחר בתל אביב, בו נרצחו שני בני אדם, נמשכים החיפושים אחרי המחבל . המשטרה והשב"כ הפסיקו אתמול את הסריקות אחרי מלחם באזור תל אביב וריכזו את מאמציהם באזור ואדי ערה. לפי ההערכה, המחבל מסתתר בוואדי ערה או שהצליח להימלט לשטחים, ומישהו סייע לו להימלט.

מעצרו של אביו של המחבל, , הוארך אתמול בשלושה ימים בבית משפט השלום בחיפה. במשטרה מעריכים שהאב מסתיר פרטים שעשויים לסייע לגלות היכן מסתתר בנו. בנוסף הוארך מעצרם של קרוב משפחה נוסף של המחבל ושל חבר המשפחה עד יום ראשון.

עו"ד נחמי פיינבלט, המייצג את השלושה, אמר אתמול בתום דיון שנמשך יותר מארבע שעות כי "בית המשפט, לטעמי לאחר התלבטות, החליט לאפשר את החקירה עד יום ראשון. רוצים לבדוק פרטים מסוימים שאי אפשר לפרט". לדבריו, "אני סבור שבית המשפט התלבט מאוד ולא אפרט. החשדות הם חשדות כלליים שמייחסים למי שנעצר ונחקר. מובן שגופי החקירה רוצים לבדוק דברים מסוימים ולכן איפשרו להם ימים נוספים. אני מאמין שביום ראשון ישוחררו כולם ותיפתר התעלומה לאן נעלם המפגע". הוא הוסיף כי בית המשפט אישר להאריך את מעצר האב בשלושה ימים, על אף שהמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בעשרה ימים. דודו של המחבל, באדר מלחם, שוחרר אתמול ממעצר.

תושב מזרח ירושלים שנעצר לפני שלושה ימים בחשד שהיה בקשר עם מלחם שוחרר אתמול ממעצר ללא תנאים מגבילים. אחיו של החשוד, מוחמד, אמר אתמול שהסיבה היחידה שאחיו נעצר היא שהיה מנהל עבודה במקום שבו עבד המחבל. "לקחו אותו מהדרך (המשטרה) והחזירו אותו הביתה. וביום השני לקחו אותו מהעבודה. שניהם עובדים באותו מקום". לדבריו, המחבל ואחיו שוחחו בטלפון יום לפני הפיגוע על כספים שהקבלן חייב להם, וזו הסיבה שנעצר. "כל אדם יכול בכל רגע להתקשר, ופתאום רודפים אחריך?", שאל. עו"ד וויסאם עראף, המייצג את החשוד, אמר "מהתחלה טענו שהטענות מופרכות. הנזק שנעשה לו הוא בלתי הפיך. הקשר שלו עם המחבל היה אקראי לחלוטין. אני מקווה שהשב"כ יגיע למחבל, אבל לא צריך לרמוס בדרך זכויות של אנשים חפים מפשע".

אביו של המחבל מדיזנגוף, מוחמד מלחם, בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפה, השבוע
אביו של המחבל מדיזנגוף, מוחמד מלחם, בדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בחיפה, השבועצילום: רמי שלוש

האגודה לזכויות האזרח פנתה אתמול למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, בדרישה שיחקור את התנהלות המשטרה בעת החיפושים אחרי מלחם בצפון תל אביב השבוע. תושבים ערבים סיפרו השבוע שהשוטרים נכנסו לדירותיהם וללא הצגת צו חיפוש. בפניית האגודה נאמר כי כניסת שוטרים לדירות של ערבים וחיפוש בהן אך ורק בשל היותם ערבים, וללא כל חשד סביר שמלחם מצא בהן מסתור, הן פעולות שנעשו ללא סמכות ומהוות פרופיילינג פסול שמתייג ומשפיל את כלל האוכלוסייה הערבית.

עו"ד טל חסין מהאגודה לזכויות האזרח הוסיפה כי "תיוג אוכלוסייה שלמה המתבצע על ידי רשות שלטונית מחלחל הלאה, ומקבע את האפליה הקשה בה נתקלים ממילא אזרחי ישראל הערבים מדי יום בשוק העבודה, בבואם לשכור או לקנות דירה, ובמקומות בילוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ