שני סטודנטים מאוניברסיטת אל־קודס מואשמים בסיוע לחמאס בתכנון פיגועים

חאזם סנדוקה, תושב מזרח ירושלים, נאשם כי רכש חומרים כימיים לצורך הכנת חומרי נפץ. פאדי אבו קיעאן, תושב חורה שהביע תמיכה בדאעש, נאשם כי הסכים לבצע פיגוע בישראל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (שישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד חאזם סנדוקה, בן 22 תושב מזרח ירושלים, ופהדי אבו קיעאן, בן 19 תושב חורה, בגין מעורבותם בפעילות של חוליית חמאס שתכננה לבצע פיגועים. השניים נאשמים בין היתר בעבירות של קשר לסיוע לאויב בזמן מלחמה ומגע עם סוכן זר. הפרקליטות ביקשה להאריך את מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

חאזם סנדוקה
חאזם סנדוקהצילום: תקשורת שב"כ
פאדי אבו קיעאן
פאדי אבו קיעאןצילום: תקשורת שב"כ

על פי כתב האישום, השניים סייעו לאחמד עזאם, פעיל חמאס בן 24 מאזור קלקיליה, "בביצוע פעולות שמטרתן לקדם את ארגון החמאס ולהוציא לפועל פיגועים שונים באמצעות מטעני חבלה". סנדוקה וקיעאן למדו עם עזאם באוניברסיטת אל-קודס באבו דיס, ועל פי השב"כ הם גויסו בזכות יכולתם להסתובב באופן חופשי בתחומי המדינה. 

לפי כתב האישום, החוליה תכננה לבצע פיגוע חטיפה, או פיגוע התאבדות או להניח מטעני חבלה בשטח ישראל. סנדוקה, שעבד בעברו בחברת שמירה בירושלים – סבר בין היתר, כי ניתן יהיה להטמין מטען באולם ארנה, מתחת לבמה בעת שראש הממשלה נואם עליה.

לצורך הוצאת הפיגועים לפועל, עזאם נאשם כי רכש דירה בשכונת אבו דיס ממזרח לירושלים ששימשה כמעבדה להכנת חומרי נפץ, כמו גם כלים שונים וחומרים כימיים. לפי כתב האישום, עזאם נעזר לשם כך בסנדוקה, אשר גוייס על ידו. אבו קיעאן, שהביע תמיכה בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), נאשם בכך שסיכם עם עזאם כי יעביר כלי נשק מהגדה לתוך גבולות הקו הירוק וכן יבצע פיגוע בישראל. 

סנדוקה אף התבקש לאתר דירות מסתור למחבלים מתאבדים ולרכוש רכב שישמש לביצוע הפיגועים. בכמה מועדים רכש סנדוקה חומרים כימיים שונים במשקל עשרות קילוגרמים בכל פעם, והעבירם לדירתו של עזאם באבו דיס. עזאם, על פי כתב האישום, התכוון להכין שני ליטרים של חומר נפץ במהלך חודש דצמבר, להעבירם ברכבו של סנדוקה לירושלים, ושם לבצע את הפיגוע. כמו כן, סנדוקה נאשם כי ניסה לגייס פעיל נוסף לחולייה.

בחודש שעבר עצר שירות הביטחון הכללי 25 סטודנטים, רובם מאזור אבו דיס, בחשד למעורבות בפעילות החוליה. עזאם, סנדוקה ואבו קיעאן היו בין העצורים המרכזיים. לפי השב"כ, בראש החוליה עמד עזאם, שגויס על ידי פעילי חמאס מרצועת עזה כדי שיקים את ההתארגנות. הוא הונחה כיצד להכין מטעני חבלה, והתבקש לאתר מקומות מתאימים לביצוע פיגועי ירי.

מעבדת הנפץ של חמאס באבו-דיס
צילום: תקשורת שב"כ

בשב"כ אמרו כי מבדיקות שנערכו לציוד ולחומרים שאותרו בדירתו של עזאם עולה כי המעבדה "היתה מוכנה לייצור חומרי נפץ מסוגים שונים בכמות משמעותית". החומרים נרכשו בחנויות בישראל וברמאללה. החנות ברמאללה ממנה רכשו עזאם ופעילים נוספים את החומרים אותרה אף היא, וממנה הוחרם ציוד וחומרי גלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ