ארה"ב הביעה "דאגה עמוקה" מהחלטת יעלון לאשר התנחלות חדשה שתרחיב את גוש עציון

דובר משרד החוץ האמריקאי אמר כי המהלך של שר הביטחון מפגין חוסר מחויבות מצד ישראל לפתרון שתי המדינות: "ההחלטה רק מרחיבה את רוב חלקי הגדה שכבר נמצא בשימוש בלעדי של ישראל"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ארצות הברית הביעה הערב "דאגה עמוקה" מהחלטתו של שר הביטחון משה יעלון לאשר את הקמתה של התנחלות חדשה במתחם הכנסייתי "בית הברכה" שתרחיב את גוש עציון לכיוון דרום. דובר משרד החוץ האמריקאי ג'ון קירבי אמר היום (שישי) בתדרוך היומי לכתבים כי המהלך מפגין חוסר מחויבות מצדה של ישראל לפתרון שתי המדינות.

קירבי פירט בהרחבה ובאופן חריג את הדאגות האמריקאיות ואמר כי ההחלטה מתווספת לעובדה ש-70% משטח C בגדה המערבית, בו שולטת ישראל גם אזרחית וגם ביטחונית, כבר הוגדר כאדמות מדינה וכחלק מהשטח המוניציפאלי של המועצות המקומיות או האזוריות אליהן שייכות ההתנחלויות. "ההחלטה החדשה רק מרחיבה את רוב חלקי הגדה המערבית שכבר נמצא בשימוש בלעדי של ישראל", הדגיש קירבי.

המתחם הכנסייתי "בית ברכה" (בית אל־ברקה) ליד כביש 60

קירבי ציין כי החלטתו האחרונה של יעלון, יחד עם הכשרת מאחזים בלתי חוקיים ובניית תשתיות בהתנחלויות מבודדות, חותרת תחת פתרון שתי המדינות. "המשך הבניה בהתנחלויות והרחבתן מציבים סימני שאלה לגבי כוונותיה ארוכות הטווח של ישראל ורק יהפכו את יישום פתרון שתי המדינות לקשה הרבה יותר", אמר קירבי. "אנחנו מצפים משני הצדדים להראות במעשיהם ובמדיניות שלהם כי הם מחויבים לפתרון שתי המדינות והחלטה כזו עושה בדיוק את ההיפך".

ביום רביעי פורסם ב"הארץ" כי יעלון אישר בשבועות האחרונים את צירופו של מתחם בן 40 דונם לשטח השיפוט של המועצה האזורית גוש עציון. מדובר במתחם הכנסייתי "בית ברכה" (בית אל־ברקה), שנרכש על ידי עמותה אמריקאית שמאחוריה עומדים המיליונר הימני האמריקאי ארווין מוסקוביץ ורעייתו. כבר כעת ניתן לאכלס את המתחם, ומשמעות האישור היא הפיכה רשמית של המקום להתנחלות, שתרחיב את גוש עציון דרומה.

רכישת המתחם נחשפה ב"הארץ" בחודש מאי. מדובר במתחם הכולל שמונה מבנים בנויים ונמצא במיקום אסטרטגי על כביש 60 בין ירושלים לחברון, מול מחנה פליטים אל־ערוב. המתחם נבנה בשלהי שנות ה-40 על ידי מיסיונר אמריקאי ושימש כבית חולים לחולי שחפת ולאחר מכן כאכסנייה לצליינים, עד שהכנסייה הפסרבטריאנית שהחזיקה בו נקלעה לקשיים כלכליים ונאלצה למכרו.

תחקיר "הארץ" העלה כי גרו ונסקה, פעילה נוצרית למען ישראל מנורווגיה, הקימה בשוודיה חברת קש, שהתחזתה לגוף כנסייתי המבקש לרכוש מהאמריקאים את הכנסייה. העסקה בוצעה ב-2010. בשנת 2012 הודיעה החברה השוודית על פירוק, והנכס עבר לעמותה אמריקאית, שנשלטת בידי מוסקוביץ', המממן של מפעלי ההתנחלויות הגדולים במזרח ירושלים. אנשיו של מוסקוביץ החלו לאבטח את המקום, ולפני שנה החלו עבודות שיפוץ במתחם.

אנשיו של מוסקוביץ, בראשות חבר מועצת עיריית ירושלים אריה קינג, שמרו על חשאיות הפרויקט ואף הסתירו אותו מהצבא. הפרסום ב"הארץ" חשף את כוונתם להפוך את המקום להתנחלות, ולאחריו ביקשה המועצה האזורית גוש עציון, שהמתחם נמצא בסמוך אליה, את אישורו של שר הביטחון לצרף את המתחם לשטח השיפוט שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ