יום אחרי מות המחבל נשאת מלחם, תושבי ערערה גזרו על עצמם שתיקה ומנסים לחזור לשגרה

בית המשפט דן הערב בהארכת מעצרם של חמישה שנעצרו בחשד לסיוע למחבל מתל אביב, שנהרג אתמול בחילופי אש עם כוחות הביטחון. מעטים פקדו את סוכת האבלים בערערה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האזור בו נלכד נשאת מלחם בערערה, הבוקר

בוקר אחרי שנשאת מלחם, היורה שרצח שני אנשים בבר בתל אביב ואחר כך רצח נהג מונית בצפון העיר לפני כשבוע, נהרג בערערה, הקימו קרובי משפחתו סוכת אבלים קטנה בכפר ערה, שם מתגוררת המשפחה ושם חי גם מלחם עצמו. אנשים מעטים פקדו אותה, וקרובי המשפחה השוהים בה סירבו בתוקף לדבר עם כלי התקשורת. זאת "כדי לא להפוך את העניין לגדול", כפי שמעריכים השכנים.

בין הבתים הצפופים בערערה, שם התחבא, נמצא ביתה של קרובת משפחתו של מלחם, המאושפזת כעת בבית החולים. השכנים מצביעים עליו כבית בו התחבא המחבל בחמשת הימים שבהם המשטרה ניסתה לעלות על עקבותיו. דלת הבית שבורה ופרוצה ובתוכו שורר כאוס. על הרצפה מוטלים בגדים מלוכלכים מבוץ ובחדר האחורי חבילות רבות של סוכר ואוכל. על הספה מונחת צלחת עם שאריות אוכל, שנראית שננטשה באמצע ארוחה, ובין המאפרות המפוזרות נמצא תיק רקום בדגל הרשות הפלסטינית. לדברי השכן, מלחם לא יכול היה להסתתר לבדו ולהערכתו הושטה לו עזרה. השכן תיאר את מסלול בריחתו. לטענתו, מלחם יצא מן הדלת האחורית וברח כמה מטרים נוספים עד לגינת אחד השכנים, בה נורה. סיור בבית שבו, ככל הנראה, התחבא:

הערב הובאו לדיון בהארכת מעצר בבית משפט השלום בחיפה חמישה בני אדם שנעצרו אתמול בחשד שסייעו למלחם, בקשירת קשר לביצוע פשע ובחברות בהתאגדות בלתי חוקית. אחרים שנעצרו אחרי הירי אתמול שוחררו ולא הובאו לבית המשפט. מעצרם של שלושת העצורים הראשונים הוארך עד ליום שלישי. עורך דינם של השניים, שאדי יונס, אמר בתום הדיון כי במשטרה ביקשה במקור הארכת מעצר של עשרה ימים. הוא הוסיף כי עוד לא נפגש עם לקוחותיו בגלל צו האוסר זאת. "מובן שזו זכות בסיסית שנלקחת, אבל יש צו", אמר. 

העצור הראשון, תושב הכפר שנעצר אתמול בצהריים, אמר לפני תחילת הדיון בעניינו כי בחור צעיר מהכפר סיפר לו סיפור "לא הגיוני בכלל, על זה שהוא פגש את נשאת ושהוא ישן על הגג... זה לא נשמע לי הגיוני אז לא התקשרתי למשטרה", אמר.

הבית בו, על פי עדויות, נלכד מלחם, הבוקרצילום: רמי שלוש

רוב תושבי ערערה, כמו קרובי משפחתו של מלחם בערה הסמוכה, גזרו על עצמם שתיקה כמעט מוחלטת. כמה מהשכנים סיפרו כי בישיבה שכונסה אתמול, החליטו חברי המועצה לשמור על פרופיל נמוך והציעו להתרכז בשאלה איך ממשיכים הלאה וחוזרים לשגרה. על אף שמועד הלווייתו של מלחם אינו ידוע, תושבי הכפר יודעים כי היא תתקיים בצורה שקטה וצנועה ככל הניתן. קרוב משפחתו של מלחם שיער כי הוא ייקבר בבית הקברות הסמוך לוואדי אל קסאב, לצד בן דודו שנהרג בשנת 2007 בידי שוטר.

אולם שתיקת התושבים לא מצליחה להסתיר את הכעס שהם חשים על התנהלות המשטרה אתמול. "הפכו את כולנו לחשודים", אמרו. לדברי אחד השכנים, הכוחות פרצו אתמול את מנעול דלתו בזמן שלא שהה בביתו, ועזבו אותו מלוכלך ולא מסודר. תושב אחר הביע כעס על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלדבריו הכפיש את הכפר. התושבים ממשיכים לדבוק בכך שלא מדובר באירוע של התארגנות אגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בכפר. "אין לנו פה דבר כזה", אמרה אחת השכנות. אחד התושבים בערערה אמר כי עדיין לא ברור שהרקע למעשיו של מלחם לאומני. "לממסד יש אינטרס לנפח את זה", אמר.

האזור בו נלכד נשאת מלחם בערערה, הבוקרצילום: רמי שלוש

הבוקר הוקמה סוכת אבלים נוספת בכניסה לשכונת א-ראם בירושלים. מדובר ביוזמה פרטית של תושבי המקום. על השלט שתלו בכניסה לסוכה נכתב פסוק מהקוראן, וכן המשפט "בכאב רב מודיעה קואליציית צעירי האינתיפאדה על נפילתו של החלל הגיבור נשאת מלחם, שאהיד למען פלסטין". בנוסף, אתמול הודיע משרד הבריאות הפלסטיני כי מלחם לא נמנה ברשימת "החללים הפלסטינים", זאת משום שהוא תושב ישראל שהתגורר בתוך הקו הירוק.

אתמול הרגו כוחות הביטחון את נשאת מלחם, המחבל שביצע את הירי בפאב "הסמטא" בתל אביב ורצח נהג מונית בשבוע שעבר. כוחות ימ"מ הגיעו למבנה ביישוב ערערה, בעקבות מידע מודיעיני לגבי מיקומו. ככל הידוע מלחם ראה את הכוחות מתקרבים למבנה בו שהה ופתח בירי לעברם בכלי נשק מסוג "פאלקון" שהיה ברשותו - אותו כלי נשק בו ביצע את הפיגוע. הכוחות השיבו באש וירו בו למוות. לא היו נפגעים בקרב כוחות הביטחון. להערכת המשטרה מלחם קיבל עזרה.

משעות הבוקר אתמול התקיימה פעילות של כוחות ביטחון רבים ביישוב ערערה, וכוחות ימ"מ ביצעו חיפושים בבתי התושבים. מעט אחרי השעה 16:00 נשמעו יריות סמוך למבנה שבו הסתתר מלחם. מדובר במקום שבו התגוררו בעבר חלק מבני משפחתו. כוחות ימ"מ הגיעו למבנה ונערכו למעצרו של מלחם. גורמים במשטרה מסרו כי לא קיבלו הוראה מפורשת לירות בו, אולם לטענתם, ברגע שמלחם ראה אותם מגיעים הוא פתח בריצה והחל לירות לעברם – והם נאלצו לירות בו למוות. בשעות הצהריים המוקדמות הגיעו מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וקציני הפיקוד הבכיר במשטרה לתחנת עירון, ומשם ניהלו את המבצע.

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

האזור בו נלכד נשאת מלחם בערערה, אתמולצילום: גיל אליהו

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ