הוגשה תלונה נגד פעיל בתעאיוש שהסגיר לרשות מוכרי אדמות ליהודים

בתחקיר שפורסם בתוכנית ״עובדה״ נשמע הפעיל עזרא נאווי מתרברב על מסירת פרטיהם של סוחרי אדמות לביטחון המסכל. ״הרשות תופסת אותם והורגת אותם", אמר

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

פעילי ימין הגישו  תלונה ליחידה 433 במשטרה נגד עזרא נאווי, פעיל שמאל בולט ב"תעאיוש", שתועד מרברב בכך שגרם למותם של פלסטינים שביקשו למכור קרקעות בגדה ליהודים. בתחקיר שפורסם שלשום (חמישי) בתוכנית ״עובדה״ תועד נאווי כשהוא פועל להסגרת סוחרי אדמות לרשות הפלסטינית, בסיוע פעיל פלסטיני בארגון "בצלם". בתחקיר לא הובא מידע לפיו פלסטיני אכן הוצא להורג בגלל נאווי.

נאווי בבית משפט השלום בירושלים, ב-2009צילום: אמיל סלמן /ג'יני

התחקיר התבסס על חומרים שאספו פעילי ימין שביקשו להסתנן לארגוני שמאל הפעילים בשטחים ולהציגם בקלקלתם. פעיל ימין אחד שיצר קשר קרוב עם נאווי תיעד אותו מספר על ארבעה סוחרי קרקעות פלסטינים שיצרו אתו קשר, לדבריו כי הם חשבו שהוא סוחר קרקעות בעצמו. 

"אני מוסר ישר את התמונות והטלפונים שלהם לביטחון המסכל", התרברב נאווי בלי לדעת שהוא מוקלט. ״הרשות תופסת אותם והורגת אותם. אבל לפני שהיא הורגת אותם היא מרביצה להם הרבה. זה קודם זובור, ואז גזנגה״.  

בנסיעה אחרת מספר נאווי על פלסטיני שלדבריו ״עשה קומבינות עם המתנחלים״. לפי נאווי, אותו פלסטיני נתן להם לחרוש אדמות של דודים שלו וכנגד זאת עיבד אדמות אחרות. נאווי נשמע מספר שהעביר את השם שלו לביטחון המסכל, וכי זמן מסוים מאוחר יותר האיש קיבל שבץ.

בתחקיר מתועד נאווי במפגש עם סוחר קרקעות פלסטיני נוסף. נאווי נראה מציג עצמו כמי שמעוניין לרכוש אדמות ליד ההתנחלויות. בתיאום עם פעיל פלסטיני בארגון בצלם הוא אוסף ממנו מסמכים הנוגעים לאדמות ומנסה לכאורה לתאם מפגש שבו יתאפשר לאנשי הביטחון המסכל לעצור אותו. 

בשיחה שתועדה נשמע הסוחר הפלסטיני אומר לנאווי כי יש להיזהר ולהתחיל בפעולות באדמות רק כשלוש שנים לאחר העסקה, כי ״שם שוחטים״. נאווי נשמע אחר כך אומר שהוא ״מרגיש זיפת״, אבל ממשיך בפעולותיו נגד האיש. 

ב-2009 גזר בית משפט השלום בירושלים חודש מאסר בפועל על נאווי, שהורשע בתקיפת שוטרים בדרום הר חברון בשנת 2007. בנוסף, נגזרו עליו חצי שנת מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 750 שקלים, ופיצוי בסך 500 שקלים שישלם לכל אחד מהשוטרים.

נאווי מסר בתגובה לשידור הכתבה כי "לא אני טמנתי פח לאותו אדם, כפי שמצטייר מטענותיכם. למעשה ההפך הוא הנכון. הוא פנה אלי והציג עצמו כסוחר קרקעות. כיוון שהנחתי שהוא נשלח לבנות נגדי עלילה, ולהכפיש את שמי בקרב האוכלוסייה הפלסטינית, לא נותר לי אלא לדווח על העניין לרשות, לבל אחשב לרוכש קרקעות. לצערי שידור הכתבה הוא חלק מאותו מאמץ לחבל בפעילותי ובפעילות חברי לצד הפלסטינים". לדברי נאווי, כבר בעבר נעשו ניסיונות להכפיש את שמו בקרב האוכלוסייה הפלסטינית.

עורכת הדין לאה צמל, המייצגת את נאווי, אמרה בתגובה ל"הארץ":  אין שום בעיה להתמודד עם התלונה.  ההפלה בפח בידי מישהו שככל הנראה התחזה לסוחר קרקעות, היתה הופכת אותו בעיני האוכלוסייה והרשות הפלסטינית למשתף פעולה. הפנייה לרשויות הפלסטיניות נעשתה כדי להוכיח את ניקיון כפיו".

"בצלם", שאחד מפעיליה סייע על פי התחקיר לנאווי, כתבו בעמוד הפייסבוק שלהם: "'עובדה' בחרה לקבל חומרים שהושגו באמצעים מפוקפקים של התחזות והכשלה המבוססים על ההנחה המופרכת שפעילי תעאיוש מהווים ארגון מסוכן שפעילותו לא לגיטימית. התוכנית התעלמה מיחסי הכוח באזור כמו גם מהשאלה את מי משרתת עמותת הימין ומי הגורמים העומדים מאחוריה".

גם פוליטיקאים ואנשי ציבור רבים הגיבו לתחקיר. ראש הממשלה בנימין נתניהו כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "התחקיר שפורסם בתוכנית 'עובדה' חשף את פרצופם האמיתי של קיצונים בתוכנו, ששנאת ההתיישבות העבירה אותם על דעתם והביאה אותם עד כדי הסגרת חפים מפשע לידי עינויים והוצאות להורג". הוא הוסיף כי "התחקיר היווה עדות נוספת להתנהלות האכזרית של הרשות הפלסטינית, שמענה ורוצחת פלסטינים שכל "פשעם" הוא מכירת קרקעות ליהודים. דברים חמורים אלה מחייבים גינוי מוחלט מכל חלקי החברה הישראלית, שמוקיעה מקרבה מעשי רצח ונלחמת בטרור באשר הוא. מי שמעודד רצח לא יכול להמשיך ולהתחבא מאחורי מסכת הצביעות של 'דאגה לזכויות אדם'".

שר החינוך נפתלי בנט כתב בפייסבוק כי שוחח עם שגרירי בריטניה וצרפת ודרש מהם להפסיק להעביר תרומות לארגונים "בצלם" ו"תאעיוש". בפוסט נוסף כתב כי הוא "מצפה מראשי השמאל, בוז׳י, ציפי, לפיד ואפילו זהבה גלאון, לגנות פעילות זאת. רצח הוא רצח הוא רצח".

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עזרא נאווי לכלא ומהר! אבל לממהרים לחגוג, הנתונים הם שאין שום בסיס להשוואה בין אלימות שמוצאה בימין לזו שבשמאל". הוא אף הוסיף דוגמאות למקרי אלימות בהם היה מעורב הימין לאורך השנים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ