הפצ"ר לשעבר ממליץ לא להעמיד לדין חיילים בגין עבירות סמים קלות באזרחות

לפי הרפורמה שנבחנה בפרקליטות, החיילים לא יועמדו לדין במידה שיעמדו בכמה תנאים ובהם היעדר עבירות קודמות. "לא מדובר בלגליזציה, אלא באכיפה השמה דגש על שיקום החייל", אמר עפרוני

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) היוצא, האלוף (במיל') דני עפרוני, הביע תמיכה באי-העמדתם לדין של חיילים בגין עבירות קלות של שימוש בסם בנסיבות אזרחיות. עפרוני השתחרר בשבועות האחרונים מצה"ל לאחר שהוחלף על ידי תא"ל שרון אפק. בראיון סיכום עם עפרוני, שהתפרסם בכתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין, התייחס הפצ"ר לשעבר לרפורמה שנבחנה על ידי הצבא להקלת היחס לחיילים שעישנו סמים. עבודת המטה שנערכה בפרקליטות הצבאית, שבחנה את המדיניות הצבאיות בנוגע לעבירות סמים, פורסמה לראשונה ב"הארץ"

עפרוני הציג בראיון לכתב העת את עיקרי סיכומה של עבודת המטה שגובשה בפרקליטות הצבאית, לפיה חיילים שיואשמו לראשונה בעבירות של שימוש עצמי בסמים בנסיבות אזרחיות, לא יועמדו לדין במידה שיעמדו בכמה תנאים כמו צליחת בדיקות שתן, שירות תקין ללא עבירות קודמות, או הבטחה שלא יבצעו עבירות דומות בעתיד.

לדעת הפרקליטות הצבאית, יהיה ניתן לבטל את כתב האישום בגין עבירת הסמים, אם החיילים יעמדו במשך פרק זמן מסוים בתנאים שייקבעו. מדובר בהסדר מותנה באופן האכיפה של התביעה הצבאית כלפי עבירות סמים. בפרקליטות הצבאית מתכוונים ליישם את ההסדר גם עבור עבירות נוספות אותן הם רואים כ"קלות" - גניבות בשווי כספי נמוך או זיופי ימי מחלה (גימלים).

"אין מדובר בלגליזציה של הסם, אלא בגישה חדשנית של אכיפה השמה דגש מיוחד על שיקומו של החייל ויצירת תמריץ לחזרה לשירות תקין ומועיל בצה"ל", אמר הפצ"ר היוצא בראיון. "הרווח החברתי הוא כפול: החייל מקבל הזדמנות לחזור לדרך הנורמטיבית, והצבא מקבל חזרה לשירות חייל עם מוטיבציה מוגברת להשלים שירות תקין".

הצעת הפרקליטות הצבאית היתה להחיל את התוכנית כפיילוט בשלב ראשוני בתחומי הצבא, ובהמשך, לתקן את חוק השיפוט הצבאי בהתאם. עם זאת, מפקדים בצבא הטילו ספק בתוכנית המבקשת להבליג על עישון סמים בקרב חיילים בתנאים מסוימים. הסנגוריה הצבאית הציגה עמדת ביניים, לפיה הטיפול בעבירות כמו שימוש חד פעמי בסמים בחופשה יהיה באחריות המפקדים, שיעמידו את החיילים לדין משמעתי. בפרקליטות הצבאית עדיין מנהלים עבודת מטה בנושא, הכוללת גם דיונים עם מצ"ח. בשלב זה, הנושא לא עלה לאישור של הקצונה הבכירה במטה הכללי.

בסנגוריה הצבאית סבורים כי טיפול מפקדים בחיילים שהשתמשו בסמים פעם אחת יהיה טוב יותר, מיידי ויעביר מסר מרתיע, בניגוד לריבוי ההליכים המשפטים הקיימים כיום. כך, החיילים לא יישאו רישום פלילי, שמקשה עליהם בקבלת עבודות ובתחילת דרכם האזרחית. 

מספר כתבי האישום המוגשים כלפי חיילים בשל עבירות סמים נמצא בעלייה בשנים האחרונות. לפי נתוני הסנגוריה הצבאית, בשנת 2014 הוגשו 629 כתבי אישום בגין עבירות סמים, לעומת 416 ב-2013. הצבא ומערכת המשפט הצבאית משקיעים מאמצים רבים בטיפול בעבירות סמים: הפעלת סוכנים ובלשים, חקירות, ביצוע בדיקות שתן לגילוי שאריות סם ועוד. לפי הערכות, כמעט מחצית מפעולות המודיעין של מצ"ח מושקעות בעבירות סמים.  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ