ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו נפגש אתמול (ראשון) עם שרת המשפטים איילת שקד והביע בפניה את דאגת הממשל האמריקאי מחוק העמותות שהיא מקדמת, ושנועד להטיל הגבלות על עמותות המזוהות עם השמאל בישראל. לדבריו, הסיבה היא שהחוק ייצור "אפקט מצנן" כלפי ארגונים בלתי ממשלתיים. פקיד אמריקאי בכיר ציין כי שפירו הבהיר לשקד שבניגוד לטענותיה, החוק שהיא מקדמת אינו דומה בשום צורה לחוק בארה"ב.

הצעת החוק של שקד אושרה לפני כמה שבועות בוועדת השרים לחקיקה. כעת היא נמצאת בדיונים בכנסת. הפגישה בין שפירו לשקד התקיימה לאחר שהשגריר נפגש בשבועות האחרונים עם בכירים במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה, והבהיר כי ארה"ב אינה שבעת רצון מהצעת החוק. מסרים דומים הגיעו לשקד וללשכת ראש הממשלה משגרירי גרמניה, בריטניה, צרפת, הולנד והאיחוד האירופי.

הבוקר פרסמה שגרירות ארה"ב, באופן חריג ביותר, הודעה על הפגישה בין שפירו לשקד. "אחד הנושאים שנדונו בפגישה היה הצעת החוק הממשלתית בנושא ארגונים בלתי ממשלתיים, שתחייב עמותות שרוב תקציבן מבוסס את תרומות מממשלות זרות להיות מסומנות ככאלה", נמסר בהודעה. "השגריר שפירו ביקש מהשרה שקד מידע נוסף לגבי הצעת החוק וציין כי ארה"ב מודאגת ממנו".

השגריר שפירו בהרצאה בירושלים, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

לפי ההודעה של שגרירות ארה"ב, שפירו אמר לשקד כי "ישראל היא דמוקרטיה חזקה ותוססת שנותנת ביטוי משמעותי לכל העמדות ומטפחת חברה אזרחית משגשגת ושקופה". השגריר הוסיף כי ארה"ב סבורה שחברה אזרחית חופשית ומתפקדת כפי שקיימת בישראל היא מרכיב נחוץ בדמוקרטיה בריאה. "על הממשלה להגן על חופש הביטוי ועל מחלוקות שמתנהלות בדרכי שלום וליצור אווירה שבה כל הקולות יכולים להישמע", אמר שפירו לשקד. שגרירות ארה"ב ציינה בהודעה כי שפירו ושקד סיכמו להמשיך את המגעים ביניהם בסוגיה זו ובנושאים נוספים.‎‎

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי אחת ממטרות הפגישה היתה להשיב לטענות שהשמיעה שקד בשבועות האחרונים, שהחוק שהיא מקדמת אינו שונה מחוק "הסוכן הזר" האמריקאי. שפירו אמר לשקד שאין כל דמיון בין שני החוקים.

שקד, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במקביל להודעה על הפגישה פרסמה שגרירות ארה"ב הודעה נוספת ובה מידע על ההבדלים בין החוק האמריקאי לחוק שמנסה שרת המשפטים לקדם. בהודעת השגרירות נמסר כי החוק האמריקאי אינו מטיל כל הגבלות או דרישות שקיפות נוספות על ארגונים לא ממשלתיים שמקבלים תרומות מחו"ל, מעבר לאלה שמוטלות על כל אזרח אמריקאי. מנגד, הודגש בהודעת השגרירות, החוק שמקדמת שקד ממוקד בהטלת מגבלות על ארגונים לא ממשלתיים משום שהם ממומנים בעיקר על ידי ממשלות זרות.

השגרירות ציינה כי חוק "הסוכן הזר" האמריקאי כלל אינו עוסק במימון או בתרומות כספיות מחו"ל. החוק מחייב אנשים פרטיים או ארגונים להירשם בתור "סוכן זר" רק אם הם מבצעים פעולות תחת הנחיה, פקודה, בקשה או שליטה של מדינה זרה. "לפיכך, החוק האמריקאי לא יוצר אותו האפקט מצנן כלפי ארגונים בלתי ממשלתיים שממנו אנו מודאגים בהצעת החוק הישראלית", נמסר בהודעה. 

מאמר המערכת של "וושינגטון פוסט" ביקר לפני שבוע בחריפות את הצעת חוק העמותות, וכינה אותה "טקטיקה המתאימה יותר לדיכוי התנגדות ברוסיה ובסין", וכן צעד ש"אינו עומד בקנה אחד עם הערכים הישראליים כמדינה דמוקרטית". במאמר שכותרתו "סכנה לדמוקרטיה הישראלית" נכתב כי למרות הצהרותיה של שקד כי החוק יקדם שקיפות, מטרתו האמיתית היא עשיית דה־לגיטימציה לארגונים הפועלים זה זמן רב למען זכויות אדם ומתנגדים להתנחלויות בגדה המערבית. המאמר ציין גם כי מיליוני הדולרים הנתרמים לארגוני ימין אינם נכללים בחוק, שכן מדובר בתרומות פרטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ