שקד לארה"ב: ישראל היא דמוקרטיה חזקה, אל תתערבו בחקיקה הפנימית שלנו

שרת המשפטים דוחה את הביקורת שמותח הממשל האמריקאי על חוק העמותות שהיא מקדמת: "תמוהה בעיני העובדה שממשלות זרות שולחות את זרוען הארוכה לתהליך חקיקה פנימי"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שרת המשפטים איילת שקד דוחה היום (שני) את הביקורת שמותחת ממשלת ארה"ב על חוק העמותות שאותו היא מקדמת. כמה שעות אחרי ההודעה החריגה שפרסם שגריר ארה"ב דן שפירו על הפגישה שקיים עמה פרסמה שקד הודעה משלה בה דרשה שממשלת ארה"ב וממשלות אירופה לא יתערבו בחקיקה פנימית ישראלית.

"אתמול (יום א') פגשתי את שגריר ארה"ב והתרשמתי שהתעניינות הממשל האמריקאי וחששם כן", אמרה. "אבל אין מה לדאוג. מדינת ישראל היא דמוקרטיה חזקה וככזו אין צורך בהתערבות של מדינות אחרות בחקיקה פנימית ישראלית. דלתנו תמיד פתוחה לדיאלוג עם ידידים".

שקד ציינה כי קרן של האיחוד האירופי העבירה לפני כמה שבועות מענק לארגון בצלם כדי להיאבק בחוק העמותות. "זכותו של כל ארגון ישראל להתנגד לכל חקיקה", היא אמרה. "אך תמוהה בעיני מאוד העובדה שממשלות זרות שולחות את זרוען הארוכה לתהליך חקיקה פנימי".

הצעת החוק של שקד אושרה לפני כמה שבועות בוועדת השרים לחקיקה. כעת היא נמצאת בדיונים בכנסת. הפגישה בין שפירו לשקד התקיימה לאחר שהשגריר נפגש בשבועות האחרונים עם בכירים במשרד החוץ ובלשכת ראש הממשלה, והבהיר כי ארה"ב אינה שבעת רצון מהצעת החוק. מסרים דומים הגיעו לשקד וללשכת ראש הממשלה משגרירי גרמניה, בריטניה, צרפת, הולנד והאיחוד האירופי.

בפגישתם אתמול הביע שפירו בפני שקד את דאגת הממשל האמריקאי מהחוק, שנועד להטיל הגבלות על עמותות המזוהות עם השמאל בישראל. לדבריו, הסיבה היא שהחוק ייצור "אפקט מצנן" כלפי ארגונים בלתי ממשלתיים. פקיד אמריקאי בכיר ציין כי שפירו הבהיר לשקד שבניגוד לטענותיה, החוק שהיא מקדמת אינו דומה בשום צורה לחוק בארה"ב.

הבוקר פרסמה שגרירות ארה"ב, באופן חריג ביותר, הודעה על הפגישה בין שפירו לשקד. "אחד הנושאים שנדונו בפגישה היה הצעת החוק הממשלתית בנושא ארגונים בלתי ממשלתיים, שתחייב עמותות שרוב תקציבן מבוסס את תרומות מממשלות זרות להיות מסומנות ככאלה", נמסר בהודעה. "השגריר שפירו ביקש מהשרה שקד מידע נוסף לגבי הצעת החוק וציין כי ארה"ב מודאגת ממנו".

פקיד אמריקאי בכיר ציין כי אחת ממטרות הפגישה היתה להשיב לטענות שהשמיעה שקד בשבועות האחרונים, שהחוק שהיא מקדמת אינו שונה מחוק "הסוכן הזר" האמריקאי. שפירו אמר לשקד שאין כל דמיון בין שני החוקים.

במקביל להודעה על הפגישה פרסמה שגרירות ארה"ב הודעה נוספת ובה מידע על ההבדלים בין החוק האמריקאי לחוק שמנסה שרת המשפטים לקדם. בהודעת השגרירות נמסר כי החוק האמריקאי אינו מטיל כל הגבלות או דרישות שקיפות נוספות על ארגונים לא ממשלתיים שמקבלים תרומות מחו"ל, מעבר לאלה שמוטלות על כל אזרח אמריקאי. מנגד, הודגש בהודעת השגרירות, החוק שמקדמת שקד ממוקד בהטלת מגבלות על ארגונים לא ממשלתיים משום שהם ממומנים בעיקר על ידי ממשלות זרות.

השגרירות ציינה כי חוק "הסוכן הזר" האמריקאי כלל אינו עוסק במימון או בתרומות כספיות מחו"ל. החוק מחייב אנשים פרטיים או ארגונים להירשם בתור "סוכן זר" רק אם הם מבצעים פעולות תחת הנחיה, פקודה, בקשה או שליטה של מדינה זרה. "לפיכך, החוק האמריקאי לא יוצר אותו האפקט מצנן כלפי ארגונים בלתי ממשלתיים שממנו אנו מודאגים בהצעת החוק הישראלית", נמסר בהודעה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ