מנדלבליט: נמשיך לבחון את הלבנת המאחז נתיב אבות

בתגובה לפרסום ב"הארץ" כי היועץ המשפטי לממשלה היוצא דחה את ההמלצות להסדרת המאחז, מסר הצוות בראשות היועץ המשפטי הנכנס כי בכוונתו "לבחון חלופות ומתווים אחרים"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הצוות המקצועי להסדרת בנייה בלתי חוקית בשטחים, בראשות מזכיר הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה הנכנס אביחי מנדלבליט, הודיע כי ימשיך לבחון את הסדרת המאחז הבלתי חוקי נתיב אבות בגוש עציון. זאת, בתגובה לפרסום ב"הארץ" אתמול, שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, דחה את המלצות הצוות לכפות על פלסטינים בעלי קרקע פרטית לקבל אדמות חלופיות וכך להלבין את הבנייה במאחז.

בתגובת הצוות נכתב כי הוא החליט להעביר המלצות הנמצאות בשלבי גיבוש מתקדמים לבדיקה מקדמית של היועץ המשפטי לממשלה, ורק אם יאושרו, להעבירן לאישור הממשלה. לאור התנגדותו של וינשטיין לכפות על פלסטינים לקבל קרקעות חלופיות סמוך למאחז, "נגנזה טיוטת ההמלצה ואין עוד כל כוונה לגבשה לכדי המלצה", נכתב בתגובה. עם זאת, צוין בה כי הצוות עתיד "לבחון חלופות ומתווים אחרים".

מנדלבליט בתחילת החודש באוניברסיטת תל אביבצילום: דודו בכר

עוד נמסר מהצוות, המופקד על "מציאת פתרונות למבנים ולשכונות באיו"ש שהוקמו תוך מעורבות של הרשויות", כי מטרתו אינה לספק חוות דעת בניגוד לעמדת פרקליטות המדינה והוא פועל בשיתוף כלל הגורמים הממשלתיים והמשפטיים הנוגעים בדבר, בכללם נציגי היועץ המשפטי לממשלה.

17 בתים בנתיב אבות, שהם כשליש מהמאחז, נבנו על קרקע פלסטינית פרטית. צוותו של מנדלבליט הציע לעשות "איחוד וחלוקה" של שטח המאחז, כך שהפלסטינים יקבלו אדמות מחוץ לשטח הבנוי. לפי הצוות, ההמלצה התבססה על חוות דעת של היועץ המשפטי למערכת הביטחון עו"ד אחז בן־ארי ודיני החלוקה המקובלים אינם שוללים חלוקה מסוג זה. עוד נמסר כי הוצע להקצות שטח רציף לעיבוד חקלאי בהיקף של 24 דונם לפלסטינים, "שבבעלותם כיום שטח מפוצל של ארבעה דונמים, המחולק בין מספר מובלעות קטנות בלב השכונה ושמעשית לא ניתן לעשות בהן כל שימוש. השטח החקלאי המשמעותי והרציף ממוקם בצמוד למובלעות המפוצלות". צוין כי טיוטת ההמלצה לא נועדה להכשיר את כלל המבנים וכי ארבעה מהם יועדו להריסה לפי ההמלצה, לרבות המבנה בו התגורר בעבר באופן זמני מנכ"ל 'אמנה'" (זאב חבר, ח"ל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ