בורר חדש מטעם ישראל מונה בהליך מול חברת הנפט האיראנית בנוגע לקצא"א

עורך הדין אלקס הרטמן ידון עם מקבילו, מוחסן אגאחוסייני, בתביעתה של טהראן לקבל את חלקה בתשלובת הנפט שקיימה בשותפות עם ישראל עד לניתוק היחסים בין המדינות

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

עורך הדין אלקס הרטמן מונה לבורר מטעם ישראל בהליך הבוררות בינלאומית מול חברת הנפט הלאומית של איראן. ככל הנראה, הרטמן ידון לצד מקבילו האיראני, מוחסן אגאחוסייני, בתביעת האיראנים נגד ישראל, לקבל את חלקם בתשלובת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) והחברות הקשורות אליה.

הרטמן, שותף בכיר במשרד עורכי הדין ש. הורוביץ, נחשב אחד המומחים הגדולים בישראל לבוררות ולמשפט מסחרי והתמחה בתיקי פיננסים, בנקאות וביטוח. אביו, פרופ' ישראל הרטמן, היה מנכ"ל המכון למחקר ביולוגי בנס ציונה. עו"ד הרטמן מילא שורת תפקידים ציבוריים ובהם נשיא האיגוד העולמי של משפטנים יהודים, ראש ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין וחבר ועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

לבוררות הנפט עם איראן אחראי מטעם הממשלה שר האוצר, משה כחלון. בהנחיית נציגי ישראל משתתפים היועץ המשפטי של האוצר, עורך הדין יואל בריס, ואנשי המחלקה הבינלאומית של משרד המשפטים.

חברת קצא"א הוקמה ב-1968 בשותפות בין מדינת ישראל לבין חברת הנפט האיראנית, באמצעות חברות קש בפנמה, בקנדה ובליכטנשטיין. התשלובת עסקה בשינוע ובמסחר בנפט גולמי מאיראן לישראל וללקוחות בחו"ל. בעקבות המהפכה האיסלאמית ב-1979 ניתקה איראן את קשריה עם ישראל, אך כעבור שנים אחדות תבעה לקבל ממנה את פירות השותפות וטענה כי ישראל הלאימה את חלקם של האיראנים בניגוד להסכם המקורי בין הצדדים. ההליך מתנהל בשנים האחרונות בז'נבה, אחרי הליכים ממושכים בבתי משפט בשווייץ ובצרפת.

חברת הנפט האיראנית זכתה בשנתיים האחרונות בשני הליכי בוררות אחרים, שבהם תבעה לקבל את שווים של משלוחי דלק שהעבירה לישראל באשראי ערב המהפכה. ישראל מסרבת לשלם את הסכומים שנפסקו לחובתה, יותר ממיליארד דולר, בנימוק שאיראן היא מדינת אויב.

בתיק הבוררות העיקרי, הנוגע לפירות השותפות, נקטה ישראל סחבת במשך שנים רבות. הסכם השותפות קובע שבמקרה של מחלוקת ימנה כל צד ימנה בורר מטעמו, ונשיא לשכת המסחר הבינלאומית בפריז ימנה את הבורר השלישי. ישראל סירבה למנות בורר ובית משפט צרפתי מינה מטעמה את עורך הדין תיאו קליין, ממנהיגי הקהילה היהודית בפריז. קליין, שמינויו אושר גם בבית המשפט העליון של שווייץ, פרש לפני יותר משנה בגלל גילו המתקדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ