נתניהו: דברי שרת החוץ של שוודיה מקוממים ומטופשים

בקבלת פנים לכתבים הזרים בישראל, תקף רה"מ את דברי השרה וולסטרום שקראה לחקור אם ישראל ביצעה הרג בלתי חוקי של פלסטינים. נתניהו כינה את סימון מוצרי ההתנחלויות לא מוסרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת ממשלה, החודש

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) במהלך קבלת הפנים השנתית של לשכת העיתונות הממשלתית לכתבים הזרים בישראל כי דבריה של שרת החוץ השוודית מרגוט וולסטרום נגד ישראל היו "מקוממים ומטופשים". שלשום במהלך דיון בפרלמנט השוודי אמרה השרה כי יש לחקור אם ישראל ביצעה הרג בלתי חוקי של פלסטינים במהלך גל הטרור האחרון ובמידת הצורך להעמיד לדין את האחראים. 

"מה שהיא אמרה היה מקומם, בלתי מוסרי ובלתי צודק", אמר נתניהו. "דבריה היו לא נכונים והם ייחדו את ישראל לרעה בצורה אבסורדית... והם גם היו מטופשים".  

במהלך דבריו בפני הכתבים הזרים אמר נתניהו כי יש לישראל יחסים טובים מאד עם מדינות באירופה, למרות הצעדים הלא הוגנים מצד מוסדות האיחוד האירופי. הוא תקף את סימון מוצרי התנחלויות וכינה אותו לא מוסרי ואמר כי האיחוד האירופי מעודד "בנייה לא חוקית" בשטחי C בגדה המערבית כדי "לשנות את המציאות הפוליטית" בשטח. עם זאת הוסיף נתניהו כי הוא מקווה שניתן יהיה "לאתחל" את היחסים בין ישראל לבין האיחוד האירופי ולשפרם.

נתניהו התייחס לראשונה בקולו גם למשבר עם ברזיל סביב סירובה של הממשלה בברזיליה לאשר את מינויו של יו"ר מועצת יש"ע לשעבר דני דיין לשגריר ישראל. נתניהו הבהיר כי חרף עמדתה של ברזיל, דיין הוא עדיין המועמד שלו לתפקיד. 

שרת החוץ של שוודיה מרגוט וולסטרום. גם היא הוחרמה על ידי ממשלת ישראלצילום: אי־פי

ראש הממשלה דיבר גם על המצב בסוריה והתיאום בין ישראל לבין רוסיה לגבי הפעילות הצבאית במדינה. נתניהו אמר כי ההבנות עם רוסיה בנוגע לסוריה נשמרות היטב ושתי המדינות מכבדות את האינטרסים אחת של השניה בזירה הסורית. הוא התייחס גם ליחסים בין ישראל לארה"ב ואמר כי שתי המדינות קרובות להסכמות על מזכר ההבנות לסיוע ביטחוני אמריקאי לישראל לעשור הקרוב. 

דבריו של נתניהו ביחס לאמירותיה של שרת החוץ של שוודיה, באים על רקע המשבר ההולך ומחריף ביחסים בין ישראל לשוודיה. אתמול זומן שגריר שוודיה בתל אביב, קרל מגנוס נסר, לפגישה דחופה אצל ראש אגף אירופה במשרד החוץ, אביב שיר-און, למה שדיפלומטים ישראלים הגדירו כ"שיחת נזיפה". הרקע לזימונו של השגריר היתה ההתבטאות הביקורתית האחרונה של שרת החוץ השוודית וולסטרום.

הקשרים בין ישראל לשוודיה התערערו לאחר שהאחרונה הכירה במדינה פלסטינית, זמן קצר לאחר שממשלת השמאל-מרכז הסוציאל דמוקרטית זכתה בבחירות במדינה ב-2014. מאז הלך המשבר ביחסים והחריף על רקע שורת ההתבטאויות הביקורתיות של וולסטרום נגד ישראל. לפני כמה שבועות אמרה וולסטרום גם כן במהלך דיון בפרלמנט כי ישראל מבצעת הוצאות להורג ללא משפט של פלסטינים שמבצעים פיגועי דקירה. 

כמה שעות לאחר דבריה של וולסטרום בפרלמנט שלשום פרסם משרד החוץ בירושלים תגובה חריפה. "בהצהרותיה חסרות האחריות וההזויות, שרת החוץ השוודית נותנת רוח גבית לטרור ובכך מעודדת אלימות", אמר דובר משרד החוץ עמנואל נחשון.

אתמול החריפה ישראל את תגובתה כאשר זימנה את השגריר השוודי. בהודעה שפרסם משרד החוץ נמסר כי במהלך השיחה אמר שיר-און לשגריר השוודי כי הוא מוחה על דברי השרה ומבקש להעביר לו את "זעמם של הממשלה והעם בישראל על הצגה מעוותת של המציאות ועל הצהרה נוספת של וולסטרום המעידה כי יחסה לישראל מוטה ואף עוין".

שיר-און אמר עוד לשגריר השוודי כי דבריה של וולסטרום מצביעים על כך שאינה מבינה את המתרחש באזור וככל הנראה אינה מודעת למצב הקשה שבו חשופים אזרחי ישראל לסכנה מתמדת של התקפות טרור רצחניות. "לאור העמדות המזיקות וחסרות הבסיס של השרה השוודית, הוציאה עצמה שוודיה בעתיד הנראה לעין מכל תפקיד או שמץ של תפקיד באשר ליחסי ישראל והפלסטינים", אמר שיר-און לשגריר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ