האיחוד האירופי מגבש החלטה שתחריף את ההבחנה בין ישראל להתנחלויות

לדברי בכירים בירושלים, ההחלטה, שצפויה להתפרסם ביום שני, עשויה להוביל לסנקציות נוספות על ההתנחלויות. מפרטים שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי חלה החרפה בנוסח הצעת ההחלטה לרעת ישראל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ מקיים במהלך סוף השבוע מאמצי חירום כדי לבלום החלטה שמגבשות המדינות החברות באיחוד האירופי שתדגיש את ההבחנה בין ישראל לבין השטחים אותם כבשה ב-1967 ושעלולה לגרור סנקציות חדשות נגד ההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית ונגד יישובי רמת הגולן, כך אמרו ל"הארץ" פקידים בכירים בירושלים ודיפלומטים אירופים.

ההחלטה, שאמורה להתפרסם ביום שני בסיום הישיבה החודשית של מועצת שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי, היתה צפויה להיות מתונה יחסית, אולם לדברי פקידים ישראלים בכירים, בדיונים שהתקיימו בנושא במטה האיחוד האירופי אתמול (חמישי) חלה החרפה משמעותית בנוסח הצעת ההחלטה לרעת ישראל.

הצעת ההחלטה: סימון מוצרים- אשרור החלטת האיחוד האירופי לסמן מוצרים מההתנחלויות.
פתרון שתי המדינות- שקילת צעדים מעשיים להצלת פתרון שתי המדינות.
קידום המו"מ- תמיכה בהקמת קבוצת תמיכה בינלאומית לקידום תהליך השלום
ועידת שלום- כינוס ועידת שלום בינ"ל לחידוש מו"מ בין ישראל, הפלסטינים ומדינות ערב.
חוק העמותות- ביקורת עקיפה על חוק העמותות שמקדמת שרת המשפטים שקד

דיפלומטים אירופאים וישראלים, שנחשפו לטיוטה העדכנית ביותר של ההחלטה, הציגו ל"הארץ" את עיקריה:

הצעת ההחלטה תדגיש את ההבחנה שהאיחוד האירופי עושה בין ישראל לבין ההתנחלויות. "האיחוד האירופי ימשיך בצורה ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים לעשות הבחנה בין ישראל לבין כל השטחים שכבשה ב-1967", נכתב בטיוטת הצעת ההחלטה. "ההסכמים בין ישראל לאיחוד האירופי חלים אך ורק על ישראל (ולא על ההתנחלויות, ב"ר). האיחוד האירופי והמדינות החברות בו מאוחדות במחויבות שלהן להבטיח יישום מלא של החקיקה האירופית ושל ההסכמים בנוגע למוצרים מההתנחלויות. האיחוד האירופי מאשרר את החלטתו (לסמן מוצרים מההתנחלויות, ב"ר) ואינו רואה בה כחרם על ישראל, דבר לו האיחוד האירופי מתנגד".

בהצעת ההחלטה נכתב כי האיחוד האירופי ישקול לבצע צעדים מעשיים כדי להציל את פתרון שתי המדינות. "האיחוד האירופי יעקוב מקרוב אחרי ההתפתחויות בשטח וההשלכות הרחבות יותר שלהן", נכתב בנוסח הצעת ההחלטה. "האיחוד האירופי ישקול לבצע פעולות נוספות כדי להגן על האפשרות לממש את פתרון שתי המדינות, שהולך ונשחק באופן קבוע על ידי עובדות חדשות שנקבעות בשטח".

הצעת ההחלטה מביעה תמיכה בהצעת צרפת להקים קבוצת תמיכה בינלאומית (International Support Group) לקידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני וכן בכינוסה של ועידת שלום בינלאומית כדרך לחדש מו"מ אזורי ורב-צדדי בין ישראל, הפלסטינים ומדינות ערב.

הטיוטה כוללת התייחסות עקיפה לחוק העמותות אותו מקדמת שרת המשפטים איילת שקד ואף יוצרת השוואה בין היחס לארגונים לא ממשלתיים בישראל לזה שברשות הפלסטינית. "האיחוד האירופי מודאג מנסיונות בשני הצדדים להשתיק את החברה האזרחית", נכתב בהצעת ההחלטה. 

הצעת ההחלטה מקדמת בברכה את ההתקדמות בחקירת הפיגוע בדומא בו נרצחו בני משפחת דוואבשה על ידי טרוריסטים יהודים, אולם ממשיכה וקוראת לישראל להעמיד לדין מתנחלים שמפעילים אלימות נגד פלסטינים. בנוסף כוללת הצעת ההחלטה קריאה לישראל ולפלסטינים לעשות "שימוש מידתי בכוח".

פקיד בכיר בירושלים ציין כי אתמול והיום פעלו שגרירי ישראל בבירות השונות באירופה וכן במוסדות האיחוד האירופי בבריסל בנסיון לרכך את הצעת ההחלטה שאותה דוחפות מדינות כמו שוודיה, אירלנד ובאופן חלקי גם צרפת, אולם עד כה לא הצלחה.

ביום שני בבוקר, שעה קלה לפני כינוס מועצת שרי החוץ צפוי להתקיים דיון נוסף של שגרירי 28 המדינות החברות באיחוד האירופי כדי לדון בנוסח ההחלטה ולאחר מכן יתקיים דיון נוסף בדרג של שרים. "הטיוטות מחריפות ונהיות חמורות יותר מרגע לרגע", אמר הפקיד הישראלי הבכיר. "השוודים והאירים דוחפים ונראה שהידידים שלנו לא עומדים בפרץ. הגרמנים משתדלים לבלום אבל זה לא מצליח להם".

פקידים בכירים בירושלים ציינו כי קבלת ההחלטה בנוסח הנוכחי תהיה עיגון נוסף של המדיניות האירופית של הפרדה בין ישראל לבין ההתנחלויות מבחינה חוקית. לדבריהם, ההשלכות עלולות להיות קשות ולהביא לסנקציות נוספות נגד ההתנחלויות. "אם יהיו יוזמות של מדינות באיחוד האירופי נגד ההתנחלויות יהיה קשה לעצור אותן", אמר פקיד ישראלי בכיר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ